Legalizacja strony WWW

Nie wiem czy wrzucam to do dobrego działu, jeżeli źle to proszę o przeniesienie.

Mam takie pytanie. Prowadzę pewną stronę, którą sam wymyśliłem, domenę i serwer mam wykupione na siebie.

Strona się rozwija, mamy coraz więcej odwiedzających, i moja znajoma robi mi w wolnym czasie nową stronę na wordpressie.

Wykonała dla mnie również logo.

W przyszłości chciał bym czerpać, ze strony korzyści finansowe [z tytułu reklam itp]

Moje pytanie brzmi, jak taką strone zalegalizować aby móc na niej zarabiać?

Druga sprawa aby ew uniknąć w przyszłości problemów typu że logo i wykonana strona nie jest moja, co najlepeij zrobić?

Spisać z koleżanką jakąś umowe, że zrzeka się logo itp na mnie. Umowe kupna sprzedaży, czy umowe o dzieło że na moje zlecenie wykonała mi taki projekt.

Nie musisz strony “zalegalizować”.

W rocznym rozliczeniu PIT wpisujesz jako dochód dodatkowy i od tego zapłacisz stosowny podatek, z tym że jest tzw. kwota wolna od podatku i jak nie zarobisz ponad (nie wiem ile to wynosi dokładnie) 3000zł to podatku nie płacisz ale w PIT i tak musisz wpisać to jako dochód.

Jesli będziesz prowadził sprzedaż własnych produktów to musisz założyć działalność gospodarczą. jeśli tylko będziesz sprzedawał powierzchnie reklamową to tu ci nie pomogę, ale domyślam się ze do tego też trzeba mieć DG

 

 

Pełne prawa autorskie i majątkowe miałbyś gdybyś prowadził firmę i zatrudnił koleżankę na umowę o pracę. Gdy tego nie ma to musisz spisać umowę o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych. Autorskie prawa osobiste będą i tak należały do koleżanki przy umowie o dzieło.

W przypadku przenoszenia praw majątkowych polecam skontaktować się z prawnikiem zajmującym się tematyką prawa autorskiego. Pomoże ci skonstruować dobrą umowę, która będzie chroniła ciebie i logo które nabyłeś.

Kolejna sprawa to to, ze dobrze byłoby zarejestrować logo jako znak towarowy (znakiem towarowym jest grafika, tekst, dźwięk, plik filmowy lub wszystko łącznie) w Polsce i UE.

A jeśli nie sprzedaje się powierzchni reklamowych tylko np. korzysta się AdSense? Wtedy wystarczy wpisanie dochodu w PIT?

https://support.google.com/adsense/answer/9909?hl=pl

nie polecam adsense do zarabiania. strasznie malo ludzi klika w reklamy. przy duzej liczbie odwiedzin moze zwrociloby ci sie za oplaty roczne za serwer i domene, ale na konkretne zarobki bym nie liczył bo zarobic mozna tylko grosze na tym.