Legalne czy nie?

Słyszałem, że ściąganie filmów z internetu przez np. BearShare, eMule, BitComet itp. nie jest legalne. A jeżeli ściągam je tylko na własne użytkowanie i nie sprzedaje ani nie rozprowadzam ich jest to legalne? Czytałem o tym w jakiejś gazecie i pisało, że jeżeli się je ściąga i zachowuje dla siebie, to jest to legalne. Czy to prawda?

Żeby ściągnąć film od kogoś musisz go znać (rodzina, przyjaciel) i ta osoba musi mieć oryginalną kopię. Jeśli kolega kupi oryginał to może go przegrać lub udostępnić znajomym, jeżeli film pójdzie dalej to już jest nielegalne.

W P2P ściągasz, a zarazem i udostępniasz czyli rozprowadzasz, bo to jest bezpośrednia wymiana plików. Niestety takie życie

Jeżeli ściągasz to automatycznie udostępniasz… czyli jest to nielegalne.

A co powiecie o ściąganiu P2M? Tam nie trzeba udostępniać zasobów.

Powiemy: legalne.

W ogóle powiem tak: w/g prawa ściąganie na własny użytek jest legalne, rozpowszechnianie czy udostępnianie, choćby fragmentów - już nie.

Ściąganie dla tzw. “użytku własnego” dotyczy tylko muzyki i filmów. Z oprogramowaniem jest inaczej. Tu obowiązują licencje, np. 1 licencja na 1 użytkownika

Popieram.

Nie do wykrycia jest jednak że ściągasz z P2M, nie ma żadnego prawa zakazującego ściągania z poczty,

lecz mimo wszystko powinieneś znać osobę od której ściągasz, bo posiadanie filmu na kompie bez jej oryginała jest nielegalne. [-X

Jednym słowem ściąganie jest legalne, lecz pobierając pliki z prawem autorskim łamiesz je więc jednak popełniasz przestępstwo, to zagmatwane, ale jednym słowem ściąganie plików z prawem autorskim z każdego źródła jest nielegalne, chyba że od autora filmu, albo kogoś z rodziny.

Jakbym jednak gdzieś się pomylił to przepraszam, zawsze można się mylić :wink: .

dzieki, bardzo mi pomogliscie. temat do usunięcia

Paral2211

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tą stroną oraz tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Zapraszam do poczytania: