Legalne ściąganie mp3 z sieci

Mam pytanko po przeczytaniu na dobreprogramy.pl i innych vortalach artykułów na temat legalnosci mp3 z Internetu jestem całkowicie zdezorientowany.

-1)Czy moge pobierac muzykę z Internetu np. za pomocą programu BearShare?

-2)Czy jest to legealne i wpełni darmowe?

-3)Czy prawdą jest że pobieranie jest legalne a udostępnianie już nie?

Serdecznie dziękuje za odpowiedź!

Pozdrawiam!

matek91 :mrgreen:

Na wszyskie pytania odpowiedź brzmi nie

Pobierania muzyki jest legalne - ale muzyki “malo znanej” np. takiej co ktos sam sobie w domu skomponowal. ale sciagniecie juz piosenki np. znanego zespolu - nielegalne jest.

proponuję się zapoznać z artykułami:

Mp3 z sieci - próba uporządkowania dyskusji cz. 1

Mp3 z sieci - próba uporządkowania dyskusji cz. 2

zarówno dotyczy to autora postu, jak i osoby udzielające powyższych odpowiedzi.

Ja się z tym zapoznałem i z innymi artykułami też,i teraz nie wiem czy to jest legalne czy nie.Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć?

to nie rozumiesz czytanego tekstu? pobieranie do użytku domowych jest zgodnie z polskim prawem. udostępniać nie można.

czyli.

  1. nie, gdyż pobierając za pomocą p2p jednocześnie udostępniasz pobrane już części utworu (opisane jest to w podanych artykułach).

  2. tylko pobieranie do użytku domowego zgodnie z prawem jest legalne z wyjątkami opisanymi w artykułach (np pobieranie filmów jeszcze nie dostępnych na nośnikach - nie można)

  3. tak z wyjątkami przedstawionymi w artykułach.

tekst rozumiem ale jak na jednej stronie napiszą że wolno a na drugiej że nie to co mam uznać za prawdę??

1)W sądach obowiązuje zasada: Nieznajomość prawa nie usprawiedliwia.

2)To co piszą na stronach to nie jest prawo.

Jeżeli na jakiejś stronie napiszą, że wolno kraść to będziesz się powoływał na tę stronę?

Wspaniała definicja!

Poproszę teraz o przykład nieznanego i znanego zespołu :wink:

No, czyli jak ktoś ściągnie piosenkę z emula, potem wrzuci ją na jakiś serwer i TY ją ściągniesz to jesteś legalny, bo jej nie udostępniasz :stuck_out_tongue:

Możesz ściągać zewsząd tylko nie udostępniać w razie pobierania. Czyli z ftp jest w 100% legalne bo nie udostępniasz wtedy, a reszty p2p chyba jest nielegalne, ale jak już masz na dysk to nikt sie nie dowie skąd to masz :stuck_out_tongue:

Ja proponuję poczytać artykuły na vortalu odnośnie kwestii prawnych problemu, który jest poruszany, zwłaszcza niektórym userom, których posty są delikatnie mówiąc… bez komentarza.

Zależy jaka to jest muzyka.

Jeżeli jest to muzyka zespołu, który udostępnia utwory za free np. vortal jamendo to jak najbardziej.

Czy legalne, patrz punkt 1)

W świetle artykułów i prawa tak i nie.

Zresztą niektórzy userzy już to tłumaczyli, wydaję się, że zrozumiale.

Osoby mające nikłe pojęcie o problemie, którym się wydaje etc., proszeni są o nie zabieranie głosu.

matek91 każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie. Jest muzyka i muzyka, nie można generalizować.