Legalność linuxa

mam takie pytanie otóż zastanawiam się nad kupnem systemu operacyjnego Linux Mandriva 2007. Jestem a raczej będę początkującym użytkownikiem linuxa i sądzę że ta dystrybucja będzie dla mnie odpowiednia. Chciałem zakupić ów system na allegro i mam pytanie czy kopie które tam są sprzedawane są legalne bo w internecie widziałem PowerPacki, które kosztują nawet 300 zł. Czy jeśli zakupię Mandrivę na Allegro, będzie ona legalna. Pozdrawiam

mandriva jest na licencji gnu. Możesz śmiało kupować i użytkować. Jest to legalne

ooooo to wielki thx za info bo sie bałem że coś nie tak UlrichLyoko jeszcze raz thx

nie do konca tak smialo bo jezeli chodzi o wersje power pack to zawarte sa tam tez pakiety komercyjne i w zwiazku z tym kopiowanie i sprzedaz na allegro nie jest legalna

może zamiast na allegro kup s w sklepie w media mark też sprzedają

i tu też http://www.mandrivastore.pl/?show=pwp_gold_2007

sphinx

jezeli jest to wersja free to moze byc sprzedawana na allegro i jest to legalne tylko ze taka wersje mozesz sobie pobrac tez za darmo z internetu i nie patrz na te niby specjalne super wydania na kilku plytach dvd bo to zazwyczaj zwykla plytka mandrivy free a reszta to jakies pierdoly

akurat mylisz sie i to bardzo…Te “pierdoly” to sterowniki graficzne, kodeki, cedega i cross over (w wersji box). Wiec kupowanie mandrivy jest sensowne dla początkujących, mogą zupełnie bezstresowo przejsc w swiat linuksa, zainstalowac i korzystać z bogato skonfigurowanego systemu…

ok thx wam za pomoc i na koniec mam jeszcze jedno ptanie. http://allegro.pl/search.php?string=mandriva który pakiet polecalibyście kupić. zaznaczam że jestem pozcątkującym użytkownikiem i zależy mi na prostocie oraz możliwości zainstalowania jak największe liczby sterów, gdyż do kompa mam plyki ale z instalacjami sterow dla windows oczywiście chcialbym tez zainstalowac neostrade ale to chyba w inny sposob sie robi. jesli wiecie jak pomozcie. jeszcze raz wielkie THX

Złączono Posta : 13.01.2007 (Sob) 22:36

aha może jeszcze ktoś zna tytuł fajnej książki an temat linuxa i jego obsługi też będę wdzięczny

chyba sie nie rozumiemy bo cedege itd. to dostaniesz kupujac mandrive PP Gold w sklepie mandrivy a nie kupujac jakas wersje z allegroza kilkanascie zloty (sama cedega kosztuje kilkadziesiat zl)

Masz rację, zle Cię zrozumialem 8) Zwracam honor

Ja bym ci polecał power pack gold za 140 zl. Tam zadnych sterów nie bedziesz musial instalować, o ile nie masz w kompie jakiś udziwnionych urządzeń. Plytki ze sterownikami z windowsa ci sie nie przydadzą do niczego. Neostradę instaluje sie dość łatwo, poczytaj sobie how-to na forum mandrivy.

nie zupelnie bo slyszalem ze sterowniki do kart graficznych zawarte w mdv pp tez nie sa najlepsze i lepiej zainstalowac najnowsze stery ze strony producenta (a dzieje sie tak z prostej przyczyny tzn. mandriva 2007 wyszla jakos w pazdzierniku 2006 a aktualne sterowniki nvidia wyszly 21 grudnia 2006 i do czasu wyjscia mandrivy 2008 pojawi sie pewnie jeszcze kilka nowych wersji sterownikow )

mysle ze ta aukcja za 8,5zl jest ok tylko nie rozumiem czemu uparles sie zeby kupowac ta mandrive a nie sciagniesz jej z netu

sphinx czy ten link, który podałeś kilka postów wyżej to jest ta sama wersja systemu, którą proponujesz mi zamiast kupna na Alllegro czy jest po polsku i wszystko jest opisane jak co robic bo dla mnei to weaże gdyż jestem początkującym użytkownikiem oczywiście system musi być po polsku

hmm Mateo chciałbym dodać swoją sugestię :slight_smile: Z mandrivą czasem są dziwne problemy… ja miałem taki że po czystej instalacji jak chciałem sobie coś dograć jakiś prog…to po otwarciu rpmdrake wyskoczył mi komunikat ze program install nie mugł zostać zainicjowany…zupełnie nie wiem czemu…z mandrivą 2007 mam kiepskie przeżycia…juz ośmielę się stwierdzić że MDV 2006 jest lepiej przygotowane. Ale generalnie skoro jesteś początkujący to polecam ci ze szczerego serca ubuntu 6.10 lub 6.12(przerobiona wersja 6.10 przez polski team z forum ubuntu.pl). Generalnie ubuntu ma przed sobą świetlaną przyszłość. Bardzo dobrze wykrywa sprzęt. Wcale nie jest trudniejsze od mandrivy w obsłudze. Co do neostrady jest nawet łatwiejsze bo ma narzedzie o nazwie ubuneo(do sciągnięcia z neta). Jest to dystrybucja naprawde dopracowana i myslę że warto by zacząc od niej, nie od mandrivy…jak ciw mandrivie coś nie wyjdzie to się zrazisz i pupa:/ To oczywiście moje odczucie :slight_smile: Zrobisz jak uważasz…

Pozdrawiam

w tej ofercie na allegro jest 4cd mandrivy 2007 free i to samo mozesz pobrac tutaj (do wyboru 4 cd albo 1 dvd)

oprocz tego na aukcji jest plyta z mandriva w wersji live 2006 pod linkiem ktory podalem tez znajdziesz wersje live cd (mandriva one 2007)

na ostatnich dwoch plytach sa dodatkowe programy i podrecznik ale podejrzewam ze te programy znajdziesz tez w repozytoriach mandrivy a podrecznik to patrzac na cene nic innego jak jakies pdf znalezione w sieci (opis instalacji systemu znajdziesz w strefie mandrivy )

kazda wersja (niezaleznie czy z allegro czy sciagnieta) bedzie miala jezyk polski (mandriva nie jest wydawana w roznych wersjach jezykowych tylko jest jedna wersja i na samym poczatku instalacji wybierasz sobie jezyk)