Legalność na forum

zdecycowanie popieram, potem tworzy się bałagan

proszę zauwarzyć, że są też fimly amatorskie zamieszczene przez autorów jak również zabawne reklamy (wprawdzie rzadko ale są )stąd nie można powiedzieć z góry, że ściąganie filmów jest nielegalne

Jak wiadomo istnieją potężne programy graficzne np. Photoshop, Gimp 8)

Przerobienie (dokładne) screena to jakieś … 2 min…

Pozatym niekażdy odrazu wie jak robić screeny i zanim by otrzymał odpowiedź po prostu pomyślałby, że nie dostanie odpowiedzi …

Sprawa wyglądałaby jak w więzieniu … nie dasz kasy - dostaniesz w :wsciekly:

Rozumiem, że w sieci p2p są pobierane najczęściej masy nielegalnego softu,

bo powiedzcie mi szczerze, kto normalnie woli pobierać z p2p (np. emule), jak taki program freeware można z normalnej strony internetowej pobrać i transfer będzie maximum wydajności łącza ?

Jeśli duży plik - od czego jest accelerator pobierania ?

Pozatym zobaczcie ile jest logów do sprawdzenia w dziale bezpieczeństwo !

Jak myślicie, gdzie ludzie łapią ten syf ?

Ja jakoś dawno nie złapałem nic, mimo, że mam tylko av, którego jeszcze chyba ani jednego alertu nie widziałem.

Ale fakt faktem, można zaobserwować przewrażliwienie na tego typu sprawy i powinno się to zmienić, ale … jak mamy 100% pewność, że pobiera coś nielegalnego, to dlaczego mu tego nie napisać ?

Ja jednak wolę (zamiast walić bezsensowne ot-y) podesłać linka na pw do jakiegoś moderatora “on line” .

Ale z drugiej strony gdyby P2P było samo w sobie nielegalne, to na Vortalu nie byłoby tego typu aplikacji 8)

Jednak wszystko zależy od usera i nieraz naprawdę problem wynika z winy konfiguracji/programu/etc.

Szkoda tylko, że właśnie najczęściej są pobierane nielegalne pliki … to tak samo jak bajki z prezentem od wujka z anglii …

Już po prostu jest to coraz śmieszniejsze :lol:

Ja nigdy nie powiedziałem nic o sobie. Sam często walę OTy i nie zamierzam mówić że jest inaczej.

Natomiast niektórzy nie mogą się wczuć w rolę zwykłego usera :stuck_out_tongue:

ehhh a gdzie wolność. To tak jak za komuny. Nie można nic pobrać czy to darmowego czy nie, tylko trzeba wszystko pokazać.

Skoro piszesz do mnie to po co piszesz w liczbie 3? :smiley:

Używam bo mi wolno :lol: i łatwiej mi później coś znaleźć w swoich postach :slight_smile:

W podanych wyżej postach można tylko się domyślać czy plik jest legalny czy nie.

Ja moge w każdym poście domyślać się iż coś jest nie tak i pytać czy to legalne.

Ale to naprawdę mija się z celem.

Rozumiem, iż to forum o legalnym oprogramowaniu ale takie pytania niektórych potrafią odstraszyć od DP.

No tak to jest Polska, gdzie wszędzie uważa się ze p2p, korzysta się tylko aby ściągnąc Windowsa. Zawsze warto się zapytać co ściaga, aby podejść go po co pomagać piratą :? Więc jak dla mnie pytanie co ściągasz, jest jak najbardziej dobre, tak samo nie powinno się zamalowywać nazw plików które ściagamy. Po co zamazywać coś legalnego :?

Ale nie sądze ze ludzie którzy piszą takie pytania, robią to na celu nabicia postów :roll: .Jedynie dbają o legalnośc forum.

Czasamie jezeli mam wątpliwości pytam, co ściaga i pada odpowiedz “film” Dziekiuje albo pomagać nie będe.

Nie wiem po co ten temat wezbrał, do takiej głośniej dyskusji :?

Też sobie napisze kolorem bo mogę :stuck_out_tongue:

Bo czasem warto podyskutować ;]

Jak ktoś ściąga plik np. od szwagra z komunii to czasem nie chce aby zaraz kilkaset osób miało ten sam film . To tylko przykład.

Nikt nie powiedział nic o nabijaniu postów.

Mi chodzi o ogólny zarys. Bo potem okazuje się przychodząc do takiego tematu że 10 postów jest z pytaniem czy plik jest legalny :wink:

;]

No ale ogólnie squeet już się wypowiedział :stuck_out_tongue:

Jednak nie każda osoba korzystająca z p2p jest grafikiem i nie każdy może wpaść na pomysł żeby zmienić używjąc jego co się ściąga. W większości tematów ze screnami po prostu widać użycie painta i w nim zamazanie używając narzędzia Pędzel etc.

No właśnie. Jak ktoś napisze temat w stylu “Poszukuję programu do ściągania filmów” to komu nie chodzi o program do pobrania jakiegoś filmu z kina ? Albo jeżeli ktoś zadaje pytanie “Chciałbym ściągnąć film, jak skonfigurować eMule?”

Dlatego właśnie uważam, że powinno zamieścić jakiś punkt w regulaminie na temat zakładania tematów o problemach z pobieraniem w p2p. Admini bardzo fajnie wyjaśnili kwestię podpisów w nim więc można by było coś podobnego z p2p zrobić.

Jak już wcześniej wspomniałem i nie tylko ja to w sieciach p2p większość plików to tzw. nielegalki. Jeżeli ktoś ściąga coś to moim zdaniem pytanie dotyczące tego co ściąga jest jak najbardziej na miejscu. Dlaczego ? Żeby potem nie złamać np. tego punktu regulaminu:

a jak ktoś napisze, że plik ściągną (nielegalny o czym nie wspomni albo bardzo mało, że domyślić się można tego) i mu zniknł to podanie sposobu na jego odzyskanie jest ewidentnym złamaniem tego punktu regulaminu. Więc z tej (i nie tylko) części Twojej wypowiedzi można wywnioskować, że można podawać sposoby na zdobycie pirackich wersji oprogramowania zamiast się tylko upewnić, że tak nie jest.

Niestety jest to wina tylko samych ludzi. Popatrz na ostatnie statystyki skali piractwa w Polsce. Myślę, że po nich większość osób myśli właśnie, że p2p wykorzystuje się do ściągania piratów ponieważ dużo plików rzeczywiście takich tam jest.

To po co umieszcza go w jakiejś sieci p2p ? Jeżeli nie chce żeby wiele osób go miało to nie lepiej dać go na płycie, a jak już chce dać możliwość ściągnięcia przez internet to przecież po to są np. serwery FTP, usługi hostingowe. I niektóre z nich (nawet całkiem dobre) są darmowe.

W zasadzie zarys to ważna rzecz. Jednak na forum o legalnym oprogramowaniu pytanie dotyczące co się ściąga jest jak najbardziej na miejscu aby nie dać rady umożliwiającej ściągnięcie pirackiego pliku. Wcale 10 postów nie musi być. Myślę, że jak ktoś umieści jeden z pytaniem to wystarczy a reszta powinna zostać skasowana.

Z czego przynjamniej jedno Twoje :P.

Ja przynajmniej nie zakładam postów na ten temat i nie bawię się w kaznodzieję który zabrania na kazaniu picia wódki a sam co sobota jest ostatnim gościem w barze

:roll:

bo na forum jesteśmy by pomagać. jeżeli w temacie wiadomo, że pirat, to oczywiście - nie pomagać. natomiast jeżeli niewiadomo co to za plik, to czemu by nie pomóc?

o to dbają moderatorzy. uważasz, że forum staje się nielegalne, gdy się pomaga nie wiedząc o jaki plik chodzi?

ale od takich pytań to jest modek, zawsze się odezwie w takim temacie(prędzej, później, nie ważne)no i po poście modka, który uzna to za legalne/nielegalne można udzielić informacji co i jak zrobić czy polecić jakiś program, aa przypomniało mi się, że jest jakiś topic o programach p2p, kosior6 bodajże zrobił taki spis jaki program i do czego jestt dobry, dlaczego niby tym linkiem nie mogą się posługiwać te osoby, co piszą o nielegalu.

No i przecież najważniejsza zasada forum: nie wiesz to się nie odzywasz, proste, nie wiesz co ściąga to po co piszesz to i owo o legalności?

żebyś się nie zdziwił :slight_smile:

Czy ja komukolwiek coś zabraniam?

Ja tylko poruszyłem pewną kwestię i tyle.

Boże, to już jest czysta przesada !!

OK. Jeśli pytanie dotyczy ściągania, to zamazwyanie zabronione. Tu się zgadzam.

Ale co cię to obchodzi jakiego filmu ? Forum jest po to żeby pomagać. Co to, totalna inwigilacja czy jak ? Znowu jakaś powieść Orwella ?

Jeśli ktoś przyjdzie na forum z pytaniem gdzie kupić dobrą wiatrówkę (oczywiście w celu srzelania SPORTOWEGO do puszek i butelek), to od razu trzeba zakładać że chce zastrzelić sąsiada ??

Albo lepiej : Ktoś chce się dowiedzieć jaki typ strzelb PAINTBALLOWYCH jest najlepszy i najcelniejszy - oczywiście chce strzelać dla sportu - ale nie masz przecież pewności, że nie będzie strzelał z niego do przechodzących na ulicy babć !!

Czy to że noża można użyć do cięcia warzyw jak i do bestialskiego zarżnięcia sasiada, znaczy od razu że każdy kto kupuje nóż powinien być uważany za potencjalnego przestępcę ? Może na kupowanie noży powinno być pozwolenie jak na broń palną ?? Co za chore rozumowanie.

To sobie załóz własne forum i tam sobie ustawiaj regulamin. Nie jesteś modem ani adminem i nie będziesz dyktował właścicielom co mają robić - zrobią co uznają za stosowne.

Srele morele - niczego nie można się “domyślić” !!

Nie wolno się “upewniać” - ponieważ to jest traktowanie każdego jak “przestępcę” (chociaż ściąganie z P2P nielegalów to nie przestępstwo). Jak się czuje człowiek, którego z góry ocenia się że jest przestępcą ??

A gdyby policjanci oceniali czy ktoś jest przestępcą “NA GĘBĘ” - tzn - “ooo jaki zakazany ryj” - to na pewno jakiś recydywista. A tym czasem nie każdy jest doświadczony przez życie pięknym wyglądem ! Nie wolno oceniać ludzi po pozorach !

Ale co cię to obchodzi ? Ty jesteś na forum żeby udzielić POMOCY, a nie oceniać pod względem legalności - od tego są moderatorzy ! Czy masz z tego powodu jakąś chorą satysfakcję, że udało ci się kolejnego pirata “u***pić” czy jak ? Wytłumacz mi , bo tego nie rozumiem.

Nie twój zakichany interes po co ktoś umieszcza coś w sieci P2P !!

Każda, nawet najbardziej NIEWINNA technologia moze służyć zarówno ZŁU JAK I DOBRU.

Żyletką można sobie poderżnąć gardło lub żyły, ale można też świetnie się ogolić - czy to znaczy że trzeba zakazać sprzedaży żyletek ???

Moje zdanie : ŻADNYCH PYTAŃ (ale BEZ ZAMAZYWANIA).

Czy mamy traktować wszystkich Z GÓRY jak GORSZYCH, tylko dlatego że pytają się o obsługe P2P ?? P2P to masa genialnych technologii, i kiedy się odpowiednio wdroży w życie, może zostać użyta tak samo DLA ZŁYCH i DOBRYCH RZECZY. Takie pytanie to zwykłe PONIŻENIE CZŁOWIEKA.

Inny przykład : Synteza jądrowa. Doskonałe źródło energii, ale też zabójcza broń.

Np. WIELU POCZĄTKUJĄCYCH ARTYSTÓW ROZDAJE SWOJE UTWORY ZA DARMO WŁAŚNIE W SIECIACH P2P.

I jeżeli ktoś zapyta się na forum i akurat będzie miał problem ze ściągnięciem darmowego albumu, to NIE MASZ PRAWA MU TEGO ZABRANIAĆ, ANI PYTAĆ GO CZY TO LEGALNE - BO TO UTRUDNIANIE ŻYCIA i PONIŻENIE !!

Nie twoja zakichana sprawa co KTOŚ ściąga (chyba że FAKTYCZNIE zamazał screena).

Więc przestań pleść farmazony bo zaraz się zdenerwuję (jeszcze jestem w miarę spokojny).

Finito.

Fakt, że nie jestem Adminem ani Modem ale to jest tylko mała PROPOZYCJA a nie rozkaz!. I od kiedy tu jestem nigdzie nie widziałem ogłoszenia ani w regulaminie nie widziałem punktu zabraniającego proponowania jakiś zmian etc. A wręcz przeciwnie ponieważ w samym opisie tej części forum pisze:

Ja jednak myślę, że można. A tutaj jest mały dowodzik na to:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=92620

Niektóre osoby być może korzystają z p2p tylko po to aby szybciej np. pobrać jakąś dystrybucję Linuxa ponieważ jak zauważyłeś jest to wydoniejsze niż ściąganie przez HTTP.

A właśnie że ściąganie z p2p nielegalów to jest chyba przestępstwo. Jeżeli udowodnią to, to można pójść siedzieć. ZObacz:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=90626

Cóż, masz rację, że człowiek którego się ocenia jako przestępcę czuje się nie miło jednak jakieś 40% problemów na forum z p2p to ściąganie pirackich plików :roll:

Tak, na forum jestem tylko żeby pomagać. Dobra - niech Moderatorzy zajmują się tematami o p2p, ja mogę się z nich nie odzywać jeżeli to komuś przeszkadza.

Nie, nie mam raczej żadnej satysfakcji. Ale na forum jest regulamin którego KAŻDY musi przestrzegać. Ale takim tokiem myślenia można dojść do wniosku, że co daje dla Moderatora skasowanie tematu w którym ktoś prosi o cracka.

Ale aju napisał, że po to umieszczał na p2p aby dla konkretnej osoby udostępnić plik. A jak umieści na p2p to wiele osób ściągnie zapewne. Ale skoro tak to jaki problem zamazać co się ściąga i napisać dla któregoś Moderatora info, że to film od konretnej osoby która nie chciałaby aby każdy mógł to ściągnąć. Myślę, że moderator zrozumiałby to…

I to mogłoby być całkiem dobre rozwiązanie. Do tego można by jeszcze coś ewentualnie dodać i było by ok i wtedy porsuzanie problemów dotyczących p2p na forum byłoby jasne :smiley:

Spokojnie. aju założył ten temat aby poszyć sprawę pytań i odpowiedzi w tematach związanych z p2p więc dyskutujemy nad tym.

Ale się zachowujesz, jagbyś był Panem i Władcą, tego forum. Zauwazyłem to juz od dawna, moze zabardzo wziełeś do siebie regulamin, albo uderzyła Ci do głowy ilość twoich postów.

Hmm, jezeli ktoś jest świadomy na jakim jest forum, a ściagą nielegalne oprogramowanie, to juz jego powinno ruszać. I nam do tego nie powinno nić być, czasem mozna się zapytać co ściąga, ale bez przesady, tylko wtedy kiedy sytuacja jest na granicy, a nie za każdym razem , kiedy pada pytanie o konfiguracje eMule, odpowiedz jest “A co chcesz ściagac ?”

Panowie - spokojnie.

W moim odczuciu cała ta sytuacja wymaga pewnego wyczucia w reagowaniu.

IMHO Userów można podzielić na kilka grup:

  • których w ogóle nie interesuje posiadanie nielegalnych rzeczy

na swoim komputerze - z nimi nie ma żadnych problemów;

  • którzy piracą w jakimś tam stopniu, ale to ich prywatna sprawa;

  • którzy najwyraźniej nie przeczytali regulaminu i wprost piszą

o nieudanej próbie ściągania;-

  • którzy uwaznie przeczytali regulamin i próbują go obejść

w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób.

Działalność Userów dwóch ostatnich grup, łamiących publicznie

regulamin tego forum, znajduje się w polu zainteresowania

Moderacji. Zwłaszcza ostatnia, przeświadczona o słuszności

swojego postępowania dostarcza mi niezapomnianych wrażeń.

Prawdą jest też, że granica legalności jest nieraz bardzo płynna

i nie jest łatwo wyczuć, w którym miejscu jest ona przekraczana.

Co najgorsze, bardzo wielu Userów nadużywa udzielanego Im

mandatu zaufania i traktuje go jako coś immanentnie należnego,

a potem bardzo często, odbija się Im to tylko czkawką.

Następnym problemem jest doszukiwanie się w każdym pytaniu

nieregulaminowych działań. W pełni rozumiem zdenerwowanie

tych, którzy nie potrafią pogodzić się tak z zachowaniem niektórych

Userów, jak i tych, którzy widzą w tym podlizywanie się Moderacji.

Co jednak nie przeszkadza, że ta ostatnia opinia jest po prostu

przegięciem, nie mającym żadnego odbicia w rzeczywistości.

Zwłaszcza, że nadmierne doszukiwanie się cech nielegalności

może skutkować przyznaniem ostrzeżenia za otowanie w tematach,

a więc do osiągnięcia efektu diametralnie różnego od zamierzeń

i dlatego może to być broń obosieczna.

Looz i chill out - już nikt się tutaj nie kłóci…

W ramach wspomagania relaksacji, proponuję sobie popatrzeć na poniższe milutkie FireFoxowe zwierzątko :

the_firefox_animal.jpg

Czyż nie jest MILUSI ??

No, a teraz wszyscy głęboki wdech i wydech… I wszystkie stresy zniknęły !!

Pozdr :stuck_out_tongue: :lol:

PS.

asterisk, tylko się nie denerwuj się znowu - To nie jest OT - pośrednio dotyczy tematu :smiley:

asterisk na pewno się nie denerwował tylko podszedł na trzeźwo do tematu.

I muszę powiedzieć że uświadomił mi to i owo :slight_smile:

Po prostu nie sposób nie zgodzić mi się z ani jednym jego zdaniem.

aju, nie owijaj w bawełnę bo to do niczego nie prowadzi - rób tak jak ja - wal prosto z mostu o co ci chodzi.

No więc o co dokładnie chodzi ? Dla mnie ostatnia wypowiedź asteriska jest dość hmmm… “neutralna”.

Dokładnie rzecz mówiąc to chciałem zobaczyć reakcję moderacji i Waszą (userów) na takie posty - co o nich sądzicie i to wszystko.

Co niektórzy napisali iż takie posty nie powinny się pojawiać - chyba że w geście moderacji.

Jednak asterisk napisał to co być może chciałem usłyszeć od moderatora.

Na razie to chyba tyle ode mnie w tym temacie ;]

asterisk Krótko i konkretnie. :smiley: :spoko:

Tylko nie mów,że Ty jesteś jego właścicielem :mrgreen:

Masz w pewnym sensie rację. Tylko czasem pewne rzeczy lepiej jest przekazać trochę “delikatnie” bo można np. kogoś urazić itp. :roll:

:hmmm: Za darmo można ściągnąć jak słusznie zauważyłeś distro Linuxa. Ale filmy też ! :slight_smile: Jeden z filmów o star wars stworzony przez fanów sagi lukasa jest udostępniony za free przez twórców. Również wiele kapel muzycznych udostępnia swoje utwory za free celem reklamy :slight_smile:

p2p jest technologią legalną - dlatego w sieci pełno stron z programami do p2p poradnikami etc. “DP” wcale nie jest w tyle ! Na vortlau są programy do p2p a na forum 2 poradniki fachowo stworzone przez El Presidento.

Dlatego rozumowanie - ściągasz z p2p - TY PIRACIE ! - jest niezrozumiałem.

Wpełni popiram też BlackMana - co komu do tego co kto ściaga. Jest pytanie - jak ściagac z p2p - to piszę a jak nie mam nic do napisania to sza :stuck_out_tongue:

A jak są wątpliwości to ewentualnie można się spytac ale to nalezy jednak do obowiązków moderacji. :slight_smile: