Legalność pliku z Excela

Witam, mam takie pytanie. W firmowym kompie został stworzony i zapisany plik po Excelem z pakietu MS Office z licencją komercyjną. Później pracownik wziął ten plik i zmodyfikował go (pouzupełniał) na swoim laptopie gdzie ma Office ale w wersji do użytku domowego i tak zapisany plik wysłał do pewnej instytucji.

Krótko mówiąc postąpił nielegalnie, bo użył wersji do użytku domowego do modyfikacji pliku komercyjnego.

I tu pytanie: czy ktoś pozna że ten plik pomimo tego że powstał na Office wersji komercyjnej, modyfikowany był później w wersji niekomercyjnej? Jak tak to jak i gdzie to można sprawdzić? Oba pakiety Office są w 100% legalne tylko że ten jeden w wersji do użytku niekomercyjnego…

Nie powinno być problemów. Jeśli chodzi o pliki Office’a to chyba w nich nie jest zapisywany rodzaj licencji. Co innego takie programy jak SolidEdge. W nim nie da się nawet pliku z wersji komercyjnej uruchomić w aplikacji w wersji edukacyjnej i na odwrót.

Taka operacja wcale nie jest nielegalna, można spokojnie edytować dokumenty bez uwagi na to, czy licencja zezwala na użytek komercyjny czy też niekomercyjny. Nie jest to nigdzie zapisywane i w żaden sposób nie można tego sprawdzić.

Nie jest nielegalne?? Myslałem ze programem w wersji do użytku domowego nie można modyfikować plików wykorzystywanych do celów komercyjnych - związanych z działalnością firmową (zarobkową).

Nie chodzi mi o otwarcie pliku i obejrzenie jego zawartości, ale rozbudowanie go, dopisanie do niego czegoś, np. wpisanie dodatkowych danych, tekstu itp i zapisanie z tymi zmianami.

Legal,tak samo mogę wziąć najnowsze OpenOffice i stworzyć plik docx,albo zainstalować konwerter do pobrania za darmo od MS,chyba,że sama zawartość tych plików jest nielegalna - fałszywe faktury,itp.

Tu chodzi o sam program,na wersji niekomercyjnej nie można zarabiać

A co oznacza zapis w licencji programu do użytku niekomercyjnego ??

Jesteś tego 100% pewien czy tylko tak gdybasz i tym gdybaniem możesz kogoś wdziać na minę ??

Skoro praktycznie w każdym pliku graficznym można stwierdzić jakim urządzeniem lub programem został wykonany, to czy uważasz że takiej opcji nie ma w plikach Office lub jej zaimplementowanie nie jest możliwe ??

No właśnie, to czy ktoś ma pewność w tej sprawie?? Jak to wygląda na 100%

Dodam, że tego pliku nie da się otworzyć pod Open Office, jest z nim niekompatybilny, ale obowiązkowy do wypełniania przez firmę, fajne nie :lol:

Myślę, że nie powinno być z tym problemów dopóki wersja Office Home nie jest używana w firmie. Skoro pracownik zrobił to we własnym domu na własnym prywatnym komputerze to chyba nie powinno być problemów. Ale to tylko moje gdybanie, używam Open Office.

Skoro firma narzuca pewne standardy, powinna w takim razie każdemu pracownikowi albo udostępnić komputer służbowy albo zasponsorować tą komercyjną wersję MS Office lub zapisywać pliki w wolnych i otwartych standardach jak odt czy pdf lub inne, ja na miejscu tego pracownika odmówiłbym wykonania edycji pliku, jeśli miałbym w ten sposób łamać licencję programu, a pracodawca z tego powodu nie ma prawa nawet pomyśleć o zwolnieniu pracownika, który odmówi wykonania takiego polecenia, gdyż firma tylko na tym straci a nie pracownik, gdy on poda ich do sądu o bezprawne zwolnienie i namawianie do łamania licencji.

Tak na marginesie, co to za praktyki, żeby trzeba było jeszcze w domu pracować i odrabiać pracę domową, w żadnym wypadku nie zgodziłbym się pracować po godzinach pracy i do tego za darmo (oczywiście ja bym tak zrobił, bo uważam się za wolnego człowieka i nikt nie ma prawa mi niczego narzucać, grożąc mi utartą pracy, nie ta to inna niestety takie mam podejście ale biorę pod uwagę, że nie każdy może sobie na taką wolność pozwolić :slight_smile: ).

Pozdrawiam!

Niech pracodawca ci udostępni pełną komercyjną wersję,jeśli jeszcze masz wątpliwości

Nikt tego nie będzie sprawdzał. xD