Legalność systemu Windows w poleasingowym laptopie

(Madras) #1

Witam,

Przeszukuję oferty używanych laptopów i zastanawia mnie kwestia legalności znajdujących się w nich systemów operacyjnych. Nie przykładałem wcześniej do tego większej uwagi, aż nie natrafiłem na opis w tej sprawie jednej z firm: Dell latitude e6420 z opcją Windows Refurbished. Jak to się ma do innych aukcji, na których reklamowany sprzęt jest ściągany z Niemiec, czy Skandynawii? Dell Latitude e6420 Win 7 Pro. Jeżeli w środku siedzi wersja nie angielska to czy można taką wersję spolszczyć oraz inna ważna sprawa, czy posiadam prawo do zaktualizowania Win 7 Pro do Win 10? To dla mnie kluczowa sprawa, aby móc działać na najnowszej wersji systemu. 

Pozdrawiam. 

(Cedar) #2

W Windows 7 legalnie można zmienić język tylko w wersjach Enterprise i Ultimate.

Co do legalności systemu na tych laptopach - co widzisz tam niepokojącego?

(Madras) #3

Znalazłem też informację o możliwych pakietach językowych: Pakiety językowe w Win 10. Jednak o sposobie instalacji na czysto Windows 10 i późniejszego aktywowania systemu za pomocą kluczu nawet nie pomyślałem, a jest to przecież najrozsądniejsze rozwiązanie. 

Niepokojące była dla mnie informacja o legalności systemu w regenerowanych sprzętach. Według pierwszego linku na takim sprzęcie musi znajdować się wersja Windows Refurbished. Tylko z tego powodu postanowiłem się upewnić, jak to naprawdę jest z tą legalnością systemów. 

(Cedar) #4

Gratuluje wiedzy. Ściągnięcie systemu z “torrentów” uważasz za legalne?

W tym przypadku laptopa bez systemu  z ewentualnym dokupieniem Win Refurbished- dopytaj się np w MS, w przypadku tego z już zainstalowanym systemem - nie widzę żadnego problemu

(Madras) #5

Dzięki za rozjaśnienie tematu. Teraz nie mam już wątpliwości. Jedynie co mnie może jeszcze nurtuje, to kwestia z napisem “ENG”, “DE” itd. na naklejce, która była przedstawiona przez @Kraefezze. Czy w takim przypadku nie ma możliwości aktywowania systemu (kluczem z naklejki) na nowo zainstalowanym Windowsie 10 z polską wersją językową?

(Kraefezze) #6

Ta operacja może się nie udać bo z tego co wiem Windows 7 Single Language przekształca się w Windows 10 Single Language co raczej uniemożliwi aktywację, bądź też się aktywuje ale będzie to niezgodne z licencją na system. Trzecia opcja wygląda tak że samoistnie zmieni się język systemu i opcja ręcznej zmiany języka zostanie zablokowana. Nie wiem dokładnie bo nie próbowałem jeszcze.

Edit: Czy tylko mnie znikają posty?

(Semtex) #7

Jak się nie zapoznasz z regulaminem forum to i Ciebie zniknę na jakiś czas: https://forum.dobreprogramy.pl/temat/173063-regulamin-forum-serwisu-dobreprogramy/

(axis85) #8

W wersjach biznesowych na naklejce masz specjalne oznaczenie, dopuszczające instalację innych wersji językowych oprogramowania. Czyli mając np. laptop niemiecki możesz zainstalować z polskiej płyty. Musisz pamiętać tylko o tym, że płyty della mają wbudowany klucz i są domyślnie aktywowane. Po zainstalowaniu systemu z innej płyty niż ta, która była dołączona do komputera, trzeba zmienić klucz w systemie na klucz z naklejki.

Jeżeli natomiast masz określoną wersję językową, to po upgrade systemu na 10 oczywiście masz możliwość zmiany języka. W przypadku braku płyty/partycji, możesz sobie ściągnąć taki przydatny program: http://www.dell.com/support/home/pl/pl/pldhs1/Drivers/DriversDetails?driverId=GX7TX

(roobal) #9

Nie kupuj na tej aukcji, to naciągacze. Chcą Ci wcisnąć licencję, którą masz. Takiej bzdury jak napisali na swojej aukcji, jeszcze nigdy nie czytałem.

(Lrolos) #10

Od jakiegoś czasu ISO Windowsa 7,8 i 10 można pobrać ze strony Microsoftu.

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download

Nie trzeba posiłkować się torrentami, które bardzo często zawirusowane są lub uszkodzone, nie polecam obrazów windowsów z niepewnych źródeł.