Legalność winXP w firmie a zmiana płyty głównej i procesora?

Witam…

Czy zmiana we własnym zakresie płyty głównej i procesora w komputerze w firmie z zainstalowanym Windowsem XP wpłynie na legalność systemu? Czy można takie coś wykonać i ewentualna kontrola się do tego nie przyczepi?

Pozdrawiam

Zależy czy jest to wersja box czy oem

Jak wersja Box to można bez problemu… natomiast wersji oem nawet w warunkach domowych nie możesz instalować na innej płycie głównej.

oczywiście OEM. A jeśli płyta główna jest uszkodzona to nie mogę jej wymienić? Jakaś paranoja ;/

Nie paranoja, tylko licencja Windowsa w wersji OEM.

Wymiana jest wtedy legalna na OEMie kiedy awaria płyty głównej lub procesora występuje w czasie gwarancji sprzętu a później niestety zakup nowego :slight_smile: i dla tego oem jest tańszy od boxa :slight_smile:

No to wszystko jasne.

Dzięki za info.

Dodane 06.05.2010 (Cz) 13:35

a jeśli wymienię płytę główną na dokładnie ten samo model wszystko będzie ok?

Dodane 08.05.2010 (So) 15:08

czy ktoś się orientuje? ponieaż problem polega na tym, że płyta po naprawie gwarancyjnej znowu zaczęła szwankować a gwarancja już mineła i mam problem ;/ nie wiem co zrobić . . .

Kiedyś byłem w podobnej sytuacji. Płyta padła po kilku dniach od zakupu, system był już aktywowany. Dostałem nową płytę - dokładnie taki sam model - i z aktywacją nie było problemu.

byłoby super :slight_smile:

już myślałem że każda płyta ma coś w rodzaju swojego unikalnego numeru lub coś w tym stylu ale jeśli system rozróżnia tylko model to sytuacja opanowana :slight_smile:

Każda płyta główna ma unikalny numer. Jeśli wymienisz płytę główną na identyczną to system poprosi o ponowną aktywację. Raczej z automatu (aktywacja przez internet) się nie uda i będzie konieczny kontakt telefoniczny z konsultantem MS (lub z automatem). Jednak na pytanie czy w Twoim przypadku uda się aktywować system ponownie jednoznacznie Ci nie odpowiem. Według mnie po gwarancji już Ci się to nie uda choć znam przypadki gdzie jednak się powiodło. Jednak sama aktywacja nie jest dowodem legalności systemu i w przypadku kontroli ktoś może zakwestionować legalność systemu - patrz licencja EULA, którą zaakceptowałeś przy pierwszym uruchomieniu komputera.

Areh mógł aktywować bo wymiany dokonano na gwarancji.

:roll:

Temat na tyle ciekawy, że postanowiłem dodac swoje trzy grosze.

Dlaczego ciekawy?

A ponieważ zastanowiły mnie 2 fakty.

Po pierwsze - legalna jest w OEMie wymiana płyty głównej nie w celu zmiany komputera (np. na nowszy i lepszy) a gwarancyjna, czyli uszkodziła się płyta główna w okresie gwarancji producenta komputera i producent mi ją wymienił.

I po drugie - jeśli to ja jestem (w rozumieniu EULI) producentem komputera, ponieważ sam składałem swój system i sam sobie muszę świadczyć pomoc techniczną, to jako producent mogę udzielić gwarancji na np, 10 lat (sam sobie).

I jesli po 6 latach płyta się uszkodzi, to mam prawo ją - jako producent komputera - gwarancyjnie wymienić na nową. To, że ja ponosze koszty nie ma znaczenia - zawodowy producent komputera tak samo ponosi koszty przy wymianie gwarancyjnej.

Hmm, ktoś powie - przekombinowane, niejasne. A ja zapytam: czy EULA jest jasna i nie przekombinowana?

Więc jak to jest… :slight_smile: