Lekki antywirus do laptopa Asus R541RA

Szukam lekkiego antywirusa do laptopa Asus R541RA. Jego specyfikacja przedstawia się następująco:

Procesor Intel Celeron N3350 (2 rdzenie, 2 wątki, 1.10-2.40 GHz, 2 MB cache)
Pamięć RAM 4 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)
Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM 4 GB
Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne) 0/0 (pamięć wlutowana)
Dysk HDD SATA 5400 obr. 500 GB
Wbudowany napęd optyczny Nagrywarka DVD+/-RW DualLayer
Typ ekranu Matowy, LED
Przekątna ekranu 15,6"
Rozdzielczość ekranu 1366 x 768 (HD)
Karta graficzna Intel HD Graphics 500
Pamięć karty graficznej Pamięć współdzielona

Od razu mówię, że z laptopa korzystają ludzie po 60 roku życia. Jeśli o mnie by chodziło, zostawiłbym samego defendera, ale Ci Państwo mogą nie patrzeć gdzie klikają i nasyfić. Avast odpada, był na tym kompie, ale w dziale bezpieczeństwo tego forum polecono jego usunięcie. Najlepiej, jakby nawet nie było widać, że antywirus jest, czyli działania w tle, automatycznie aktualizacje bazy wirusów i aplikacji.

1 polubienie

Tylko Defender. Wszystko inne będzie zamulało ten komputer. Defender jest zintegrowany z systemem przez co jest lekki. To aktualnie jeden z najlepszych antywirusów na rynku.

Jak wyżej, nie ma obecnie sensu szukania czegoś innego niż Defender dla zwykłego szarego Kowalskiego. Pewnie, są programy bardziej kompleksowe, tylko na co to zwykłemu użytkownikowi? Zobacz jak wypada Defender, należy teraz do najlepszych antywirów:


Ewentualnie, możesz się zainteresować jakimś antywirem działającym w chmurze, np. Panda Dome.

Sprawdź, czy dałby sie ustawić w koncie użytkownika, nie Admina, zakaz instalowania czegokolwiek. No i oczywiście niech korzystają z Usera.

Niestety, antywirusem głupoty ludzkiej nie wyleczysz, a wydaje mi się, że 65 latek jest w stanie pojąć takie zasady:

  1. Nie otwieram żadnych załączników, linków z dziwnych maili o logowaniu do banku lub faktur z urzedów
  2. Nie pobieram nic z Internetu (oglądać można). Szczególnie darmowych programów, filmów i gier.
  3. W razie watpliwosći dzwonię do wnuczka ZANIM kliknę.

… jeżeli takie zasady bezpieczeństwa sa trudne do spamietania, to możesz im jako tapete na pulpicie ustawić. :wink:

Bitdefender free - uzywan na 3 kompach, w/m jest super ! On nie zamula.

Musiałbyś tym osobom sprecyzować co to są “dziwne” maile oraz dokładnie wytłumaczyć na czym polega “nie pobieranie” bo często gęsto “nieuczciwe” strony internetowe mają napis w ramce “kliknij tu aby odtworzyć film” i syf się pobiera pełną prędkością łącza.

Tak.
OK jest każdy e-mail, który pochodzi od rodziny lub nadawcy, z którym się kontaktowali w ciągu zeszłego miesiacą (standardowy termin KPA, reklamacji etc wynosi własnie max 30 dni).
Czyli pisali do wspólnoty, to email od wspólnoty jest OK. Kupili w Xkomie, to faktura z xkomu jest OK.

Dokąłdnie na tym, co mówisz. Wchodzą wyłącznie na strony , które znają przykładowo Youtube i CDA żeby oglądac filmy, nie szperają samodzielnie w Internecie za “darmowy film Moda na Sukces 2020” + “kliknij zainstaluj.exe by pobrac film”.

No i punkt trzeci, nawet jak wejda na taką stronę, to NIE klikają, bez pozwolenia syna/wnusia/ciotki, która się “zna”. :wink:

Krótka piłka. Chcą używać komputera i Internetu - to niech się uczą - nawet na swoich błędach. Ostrzec przed czyhającymi niebezpieczeństwami i zagrożeniami ale za rękę po necie nikt ich 24h na dobę nie będzie prowadził. Wiek nie jest tu usprawiedliwieniem żadnym. Chcą używać czegoś bezpiecznie to niech się po prostu nauczą to robić a jak się nie nauczą to zapłacą za swoje błędy - dosłownie i w przenośni. To nie są dzieciaki którym można wybaczać więcej tylko dorośli dojrzali ludzie.

Lekkiego i sensownego antywirusa na taki sprzęt nie znajdziesz. Lepiej zaoszczędzić na bezpłatnych skanerach AdwCleaner, Roguekiller i Eset online scanner, bo Defender wszystkiego nie znajdzie.

Darmowa chmurowa Panda.

1 polubienie

Webroot, tutaj jest promocja na prawie trzy lata : https://www.comss.ru/page.php?id=7441. Bardzo lekki.
Dołożyłbym jeszcze Sandboxie : https://github.com/sandboxie-plus/Sandboxie/releases . W niej automatycznie odpalałaby się przeglądarka, klient poczty itp. Można by dodać SpyShelter Free : https://www.spyshelter.com/download-spyshelter/ . Przy zwykłym użytkowaniu komputera nie będzie generował alertów prawie wcale . Cały zestaw bardzo lekki .

Windows 10 z wbudowanym Microsoft Defender (dawniej Windows Defender). I nic więcej.

Wbudowany defender + kopia zapasowa systemu. Jak coś poleci w wyniku działania “sił wyższych” to przywracasz z kopii i dalej heyaa. :slight_smile:

No to ja mam prawie siedemdziesiątkę i olewam antywirusy, i latami nie mam infekcji.
Defender niech zostanie na ozdobę. Ale tylko tyle.
Jest tyle dodatków blokujących do firefoxa, że ani pishing, ani miner, ani malrawe, przekierowanie, fałszywe strony, ani wszelkie reklamy, - Od clearurls, local cdn, decentraleyes, dosconnect, ublock origin, srtict pop-up blocker - czyli nic nie ma prawa wleźć do komputera z internetu.


To lekkie dodatki. Do tego w uBO - moje filtry trzeba dołożyć trochę ścierwa, które dodatki nie blokują, czyli google syndication i tam parę.
Fitry uBO:

No i firefox ustawiony na 1 procesor treści śmiga lekko.
Nie ma antywirusów, które blokowałyby choćby jedną dziesiątą badziewia.
Uczulić osoby po sześćdziesiątce, żeby wszytko pobrane skanowali na https://www.virustotal.com/gui/home/upload
@greh jesteś specem i wiesz, na jakiej zasadzie antywirusy pomijają znane dobre pliki, sponsorowane malware i jak sprzedają dane.
Zasada główna - co zablokujesz, o nie wlezie.

AAK możesz wywalić - autor już go nie wspiera i jest discontinued.
Adblock Removal - nie wiem, ale wydaje mi się zbędne już dla ublock origin. Aktualizacja filtrów wywala to z wbudowanych, bo ublock origin ma jakieś już swoje mechanizmy.

Nie wywali, jak jakaś strona się “wywali” to nawet nie za bardzo będzie ustalał a tym bardziej zgłaszał jak to jednak EasyList lub MajkiIT zepsuł.

Adblock Removal wyleciało, bo ostatecznie na czas uAssest naprawia, a tam (“ARWL”) tylko są francuskie i rosyjskie strony naprawiane regularnie, czasem niezalecanym dopuszczaniem skryptu anty-adblock (chociaż niby teraz się pilnują by tak nie robić, bo psują dodane w uAssest redirect/redirect-rule).

Zalezy jaki chcesz program antywirusowy. Jesli bezplatny to polecam Comodo. W przypadku komercyjnych wersji jest kilka. Dobrze sprawdzic bedzie Tobie jaki jest ranking programow antywirusowych na av test stronie. Od siebie moge polecic Eset nod32