Lekki linux na ASUSX501A?

hej mam w planach sprzedać mojego laptopa bo nawet przeglądarkę lewo uciągnie ale nie chciałbym żeby ktoś miał potem do mnie problem dodam, że testowałem windows 8 (tak było na początku) i obecnie to ledwo działa. Mam postawionego na nim Debian 11 ale są problemy z uprawnieniami przy okazji za ile mógłbym go sprzedać? mam jeszcze gdzieś niepotrzebną myszkę i okładkę. Czy udałoby się go sprzedać za 250zł?
tutaj dane laptopa:
intel cerleon 2 rdzenie 1.70GHz
intel HD 3000
250GB HDD
kupiony w 2013
czyszczony tylko z kurzu parę miesięcy temu.

testowane systemy:
windows10 edycje z 2016 roku NIE DZIAŁA DOBRZE
Windows8 uruchomi ale WOLNO DZIAŁA
Windows7 NAJLEPIEJ JEDNAK 100% ZUŻYCIA CPU
Windows Vista NIE PRZEJDZIE INSTALATOR
Q4OS trinty CZASAMI PRZYWIESZAŁO
ZorinOS NIE DZIAŁA
Ubuntu Mate ŁADUJE SIĘ 5 MINUT WOLNO DZIAŁA
Xubuntu NIBY DZIAŁA ALE ZA BARDZO OGRANICZONY
Lubuntu BRAK WSPARCIA DLA STEROWNIKÓW

Spróbuj zainstalować MX Linuksa i podaruj babci lub ciotce. Raczej nikt go nie kupi

To raz, a jeszcze lepiej antiX-a, od którego pochodzi MX, ciotka lub babcia będzie szczęśliwa jak zmieni dysk na SSD, bo ten dysk nie dosyć że HDD, to chyba są jakieś problemy z nim, sprawdzałeś ten dysk (zapis, odczyt, uszkodzone sektory).

Ze sprzedażą nie jest tak źle, sprzedawali to całkiem niedawno i większość sprzedała, gorzej że z HDD i dodatkowo z Windowsem 10.

Z tego ubogiego opisu, można wyciągnąć taki wniosek, że to jest ASUS z tym procesor.

Intel® Celeron® Processor B820 z HD Graphics 3000

I ten ASUS powinien mieć minimum 4GB RAM-u (a nawet jak jest tylko 2GB to na Linuksie powinno być ok), a jeżeli to prawda, to ten złom powinien dać sobie spokojnie radę z YouTube FHD z kodekiem h264, a nie tylko z przeglądaniem stron.

Widziałem, te twoje problemy, dostałeś odpowiedź. Nie umiesz doinstalować sudo i dodać się do grupy sudo?, to trzeba było przy instalacji wybrać inaczej, to byś miał sudo, od razu. Nie pisz jak felga, jak się nie znasz, to tego nie oceniaj. A odnośnie innych instalowanych, lub proponowanych Linuksów, to mam dla cie złe wieści. MXLinux, który pochodzi od antiX-a, jest oparty o Debianie, a Q4OS też, inne *buntu-owe, razem z ZorinOS-em również pochodzą pośrednio od Debiana.

Znajdź kogoś, kto się na tym zna (z naciskiem na zna), sprawdzi komputer, zainstaluje i skonfiguruje system, razem z konfiguracją przeglądarki.

ty nie mam zamiaru płacić za złoma wyprodukowanego w 2012 roku. A z Ubnutu korzystałem parę miesięcy prawie pół roku i nie miałem problemów.
A da się jakoś go przemienić w retro sprzęt do grania?

Sorry za pytanie, z Debiana i ubuntopodobnych nie korzystam. Nie możesz się zalogować na root-a, skoro su i sudo nie działają? Debian swego czasu miał dosyć rozwinięty instalator, choć tui/cui. Nie pytał przypadkiem o hasło dla administratora (root), albo nie pozwalał na zaznaczenie „ustaw takie samo hasło dla administratora, jak dla [jakiegoś] użytkownika”? Oczywiście - ogranicz logowanie na root-a tylko do celów instalacji i konfiguracji sudo, potem wg. poradników.

temat zamknięty bo sprzedałem laptopa nie był mi dłużej potrzebny.