Lekki offtopic - jaki telefon dla seniora?

Z góry sorki za (lekki) offtopic. Chciałbym spytać czy macie jakieś typy co do kupna telefonu dla osoby starszej? Jakieś doświadczenia? Potrzebuje wybrać telefon dla babci (lekko niedowidzi). Szukam czegoś w miarę prostego, żeby sobie poradziła. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu sprzętem i mógłby coś polecić?

Dla osoby starszej, niedowidzącej lepiej zakupić prosty klawiszowiec.
Proponuję MYPHONE Halo Easy - ok 80zł.

Myphone wcale nie jest taki fajny, chyba że się ma wszystkie kontakty w osobnym notatniku i wklepuje je ręcznie za każdym razem, oraz nie korzysta z sms.

Osobiście nie miałem jeszcze z nią kontaktu, ale wybrałbym się do sklepu z rtv/agd i obejrzał nową nokie 3310 bo możliwe że można w niej przyzwoicie powiększyć czcionki, a jest prosta, czytelna (duże wyraźne ikony) i trzyma miesiąc na baterii w stanie czuwania. Cena też nie jest jakaś przerażająca (ok 270zł)

Właśnie szukam jakiegoś klawiszowca. Ale czegoś jako tako trwałego i przede wszystkim prostego w obsłudze. O MyPhone czytałem opinie że nie jest zbyt przejrzysty w obsługiwaniu

To zależy co wymagasz - jeśli babcia ma problemy ze wzrokiem, to wymaga dużych i czytelnych klawiszy. Duże opuszki palców osób starszych mogą mieć problemy z wyczuciem klawiatury w nowej Nokii - mają gorszy skok i są bardzo śliskie, więc należy skupić się na czymś z większymi klawiszami.

@walgav - jeśli nie MyPhone to może :

  • Nokia 130
  • MANTA TEL1711
  • MAXCOM MM428
  • MAXCOM MM 560BB - ten też polecę :slight_smile:
  • SENCOR Element P001S
  • OVERMAX Vertis 2210 Easy - też polecam
  • ALCATEL 20.08

Taki sprawiłem swojej babci jakiś czas temu: https://www.sferis.pl/telefon-maxcom-mm428bb-dla-seniora-mm428bb-czarny-p395598 Tani i całkiem fajny. Duże klawisze (więc wygodnie się używa jak ktoś ma duże palce). No i wygląda w miarę przyzwoicie. :slight_smile:

A może z klapka ułatwia to obsługę odbierania telefonów https://www.x-kom.pl/p/356594-smartfon-telefon-myphone-rumba-srebrny.html jak nie to Nokie 130

Nokia 130 jest trochę zbyt mała dla babci - nie bardzo ekran widzi. Będę musiał z nią pogadać o tym z klapką :stuck_out_tongue:

Najlepiej i tak wybrać się do sklepu i podtykać, protestować, bo na obrazku w necie to wszystko fajnie wygląda a te stare nokie to maja rozdzielczość ekranu 80x80 pikseli :wink:

Nie dajmy się też zwariować. Babcia nie potrzebuje 4K. Ważne żeby wyświetlacz był czytelny, żeby widziała kto dzwoni/jaki numer wybiera. No i musi być dość prosty w obsłudze :stuck_out_tongue: . A pewno w weekend podjadę do sklepu żeby pomacać telefony na żywo, bo rzeczywiście - w necie niewiele się znajdzie informacji.

Należy też pamiętać, aby z ludzi starszych nie robić debili i nie wciskać telefonu na korbkę za 50zł. Ludzie starsi mają “zasady” i rzeczy czasem nie do przejścia dla nich. Wybrać się do sklepu (mając w głowie kilka modeli i parametrów) i niech dotyka, ogląda. Inna sprawa - że jednak warto przemyśleć… smartfona. To może być wstęp do internetu ze względu na prostotę aplikacji do nisuów, pogody, dziennik mierzenia ciśnienia, nawet proste gry!

PS MAXCOM MM 560BB - osoba dbająca o sprzęt (pedant). W stacji dokującej bardzo szybko padł port USB, nagimnastykowałem się z naprawą. Bateria ma też 30-40% sprawności po 2-3 latach używania.

Dwa lata temu kupiłem dla mojej żony, która widzi tylko na jedno oko i to źle. Ma 70 lat. Jest bardzo zadowolona. Wstępna konfiguracja trochę skomplikowana, no i akumulator trzyma około 1 tygodnia. Ma też głośne alarmowe wywołanie: https://www.morele.net/telefon-komorkowy-m-life-dla-seniora-bialy-ml0639b-720564/

Pewnie nie potrzebuje 4k i nie o tym piszę, ale na słabych ekranach ze słabą rozdzielczością czytelność i kontrasty nie są takie fajne, tym bardziej dla osoby ze słabszym wzrokiem.

Babcia ma smartphone teraz ale stwierdziła że chce zwykły, klawiszowy bo do macanych nie ma już cierpliwości :wink:

1 polubienie

Wcale się nie dziwię, z wiekiem skóra traci elastyczność i ekrany dotykowe jakoś wtedy nie za bardzo chcą wykrywać dotyk.

Też nie mam cierpliwości i do dzisiaj nie lubię smarfonów.

Nie chodzi nawet o wykrywanie dotyku (z tym cały czas jest dobrze) a o to, że dla niej smartfony są zbyt trudne w obsłudze. Za dużo opcji. Gubi się w tym wszystkim.

Ja ojcu jakiś czas temu zakupiłem Lumię 730 - kafle są intuicyjne, więc i zdjęcie zrobi, przeglądnie galerię, zadzwoni i napisze. A opcje co jakiś czas sam ustawiam.

No babcia ma L650 aktualnie, ale odkąd miała zaostrzenie choroby to nie daje rady. Andruty też się dla niej nie sprawdzają - tam już zdecydowanie za dużo tego wszystkiego jest i się gubi

Właśnie czegoś takiego szukałem! Dzięki dodo