Lekkie i ładne środowisko graficzne

Witam,

poszukuję lekkiego, ale i w miarę ładnego (nie LXDE) Linuksowego GUI.

Sprzęt, na  którym ma działać to:

-4GB RAM DDR1,

-Intel Pentium 4 @3,00 GHz x1

-dysk HDD 5400 RPM (albo mniej ) 60 GB

myślałem o XFCE, ale jakoś nie mogę się do niego przekonać.

Cinnamon?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Enlightenment

XFCE na manjaro bardzo ładne i lekkie mi się najbardziej podoba

Również stawiam na Enlightenment.

Mate.

Mate

Wbrew temu co się uważa na moim lapku Acer , KDE chodzi lepiej niż XFCE i duuuużo stabilniej.

W KDE można bardzo dużo powyłączać (choćby efekty, czy w ogóle cały kompozytor) i wtedy nie jest aż tak ciężkie.

Swoją drogą, dlaczego autor wątku uważa LXDE za brzydkie środowisko? Domyślnie nie ma co prawda wodotrysków, ale w przypadku tak starej maszyny to raczej zaleta. Może z wariantem LXQt będzie więcej szczęścia?

@tylko_prawda a po co Ci dwa środowiska graficzne?

Działać działa, ale czasami mi się zawiesza.

O dziękuje :slight_smile:

Jakoś nie mogę się przyzwyczaić do XFCE na manjaro.

Wszystko fajnie i stabilnie, ale czuć spowolnienie.

Jaki to laptop (RAM, procesor, SSD czy HDD itp.)

Spróbuję.

Autor wątku tak uważa, bo mimo wszystko nie podoba mi się jego wygląd - brak wyszukiwarki w menu, ubogie wszystko, brak łatwej konfiguralności.

A jakie miałoby być to pierwsze?

 

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

PS Wie ktoś coś o LXLE (to chyba dystrybucja, le przynajmniej dobrze wygląda)?

To lubuntu, tylko niby z jakimiś ulepszeniami, ja tam nie zauważyłem żeby lepiej chodziło, tak ogólnie to było denerwujące. Spróbuj jeszcze najnowszego zorina. U mnie na atomie n270 nawet z efektami specjalnymi, które da się wyłączyć, chodziło to zadziwiająco dobrze.

Edit: aha teraz korzystam z najnowszego manjaro lxqt i wyglada jak windows 10. Chodzi dobrze i zauważyłem, że ma bardzo ładnie ustawione czcionki, więc też możesz spróbować

Edit2: a zapomniałbym :stuck_out_tongue: może jednak na ten moment odpuścic sobie manjaro i archowe z kde i lxqt na ten moment. Jest jakiś błąd w systemd i system potrafi się wyłączać 2 minuty, czego niestety ja też doświadczyłem

Lubuntu? Nie wygląda tak. Lepiej wygląda.

Zorin niestety wszystko robił 40 razy wolniej. Klik na FF… 40 sekund… uruchomienie…

 

1)2) Dziękuje za informację o systemd.

Błąd pewnie zaraz załatają. Z tego co widzę, jest jakiś problem z prawidłowym wylogowaniem użytkownika. Timeout następuje po 1m30s, stąd twoje 2 minuty wyłączania. Przynajmniej u mnie, problem nie występuje za każdym razem.

Openbox.

Aaaa przepraszam, to nie środowisko, tylko menedżer okien. Ale dobrze się nadaje na kiepskie sprzęty :wink:

 Jaka karta graficzna?

Zainstalowane sterowniki do niej?

 Jeśli mniej niż 5400 RPM to chyba jakiś zabytkowy dysk musi być i może nie wyrabia?

Tak czy inaczej sprawdź go czy nie ma bad sektorów.