Lenovo 3000 N100 - jak odzyskać Windows z ukrytej partycji?

Mam w domu laptopa - Lenovo/IBM 3000 N100 . Bezpośrednio po zakupie komputera kolega podzielił HDD na trzy partycje, a właściwie zostawił jedną partycję ukrytą z oryginalną kopią systemu operacyjnego Windows XP HE (system oryginalny - jak to w laptopach), sterownikami tego komputera i jakimś zbędnym oprogramowaniem komercyjnym typu: Google Desktop, Picasa, Toolbar, Norton Internet Security 2005 na 90 dni, Diskeeper Lite, WinDVD, PC Doctor 5.0 itp., a drugą partycję podzielił na dwie.

Tak więc HDD laptopa posiada trzy partycje, w tym jedną ukrytą: SERVICEV001 o pojemności 4,21GB, FAT32, Konfiguracja EISA, wolne miejsce 932MB tj 21%.

Koleś zainstalował inny system operacyjny !?

Odebrałem laptopa i chcę przeinstalować system operacyjny na oryginalny - ten z ukrytej partycji ! (i doinstalować niezbędne oprogramowanie, skofigurować itd.). Żadnej płytki instalacyjnej nie posiadam, ani z Windowsem, ani ze sterownikami, ani z oprogramowaniem - wszystko jest na tej ukrytej partycji!

NIE wiem tylko jak to zrobić, jak się do tego zabrać! Tzn. jak odzyskać ten system z tej ukrytej partycji? Windowsa instalowałem dziesiątki razy, ale nigdy z ukrytej partycji, zawsze z płytki!

Jak to zrobić?

Proszę o pomoc!

tu powinna być instrukcja obsługi


Proszę na przyszłość

samemu ukryć linka

Asterisk

Jak nie masz, to sciągnij sobie Service and Troubleshooting guide - 3000 N100 (po polsku)

ftp://ftp.software.ibm.com/pc/pccbbs/mo … 1w2964.pdf

Na stronie 25 masz wprowadzenie (poniżej tylko fragment)

Mam tę instrukcję oczywiście. Robiłem wszystko jak tam napisano, ale niestety nie ma na liście takiej opcji: Restore your system, a potem Restore my hard drive to the original factory state.

Będę próbował zrobić to w inny sposób (mam jeszcze kilka pomysłów)!.

Te dane na pewno są na tym dysku (nie zostały skasowane. Problem stanowi jak się do nich dostać)?


Informuję, że już sobie poradziłem z tym problemem, ale jak? … to niestety Wam nie powiem, bo już sam nie wiem - dookoła, metodą prób i błędów: przestawiania ustawień w BIOSIE, różnych sposobów startowania komputera z przyciskaniem klawiszy funkcyjnych itd. (właściwie wszystkie te sposoby okazały się nieskuteczne). Ostatecznie nie udało mi się zainstalować systemu bezpośrednio z ukrytej partycji …

… ale udało mi się go zgrać na płytki (2 szt. DVD) i zainstalować z płytek (instalacja z 2 płytek DVD trwa około 2-2,5 godz. a wg instrukcji nawet do 3 godz w zależności od sprzętu.

Aby uniknąć tego problemu KONIECZNIE zróbcie sobie kopię systemu/ukrytej partycji za pomocą oprogramowania Lenovo Create Recovery Media zainstalowanego razem z systemem, tuż po pierwszej instalacji Windowsa i przed pierwszym formatowaniem dysku i/lub dzieleniem na partycje. Oprogramowanie to robi kopię systemu/ukrytej partycji samodzielnie z ukrytej partycji (także nagrywa płyty), a nie z zainstalowanego systemu. Taką kopię można zrobić tym programem tylko 1 raz (zgodnie z licencją) potem program ten blokuje taką możliwość (także nie przerywajcie procesu tworzenia i narywania kopii) !!

Odzyskanie systemu z ukrytej partycji po podzieleniu HDD na partycje lub sformatowaniu zainstalowanego już systemu jest bardzo trudne, bo wykasowaniu ulega specjalny program Product Recovery odpowiedzialny za późniejsze odzyskiwanie/odtwarzanie systemu, który instaluje się przy pierwszej instalacji Windowsa (nie działa wtedy sposób odzyskiwania/odtwarzania systemu podany w instrukcji) !!

Dzięki za info, to jest istotne ! :ok:

No to Panowie jak to jest z tym instalowaniem systemu bo mam ten sam problem.

Ale napiszę może coś o tym więcej. Tak jak pisaliście nie działa instalacja opisana w instrukcji, dodatkowo gdzieś znalazłem sposób na przegranie na płyty wszystkiego co znajduje się na ukrytej partycji ale … ja nie mam takiej opcji !!

“STARTWSZYSTKIE PROGRAMYTHINK VANTAGE CREATE RECOVERY MEDIA potrzebne jest 5 płytek CD”

u mnie kończy się to na STARTWSZYSTKIE PROGRAMYTHINK VANTAGE Software Installer. i nie wiem co dalej :frowning:

Serwis w którym kupiłem laptopa jakoś mało skory jest do pomocy :frowning:

Proszę o pomoc !!

Nie robiłem tego na Lenovo i nie wiem jak konkretnie wygląda

start z owej ukrytej partycji w tym przypadku, gdyż firmy

stosują różne rozwiązania i zmieniają sposób startu.

Mogę się tylko domyślać - a bez weryfikacji bezpośrednio

na konkretnym laptopie nie będzie to zbyt wiele warte.

Do ukrytej partycji na Lenowo można się dostać prawdopodobnie

zmieniając jej atrybuty i powinna się ona pojawić lub być

dostępna i wtedy byc może byłaby możliwość wystartowania.

Jedynym znanym mi programem który powinien

sobie poradzić z “odkryciem” partycji jest Ranish Partition

Manager (RPM) http://www.ranish.com/part/part244.zip

z strony http://www.ranish.com/ , ale jest to narzędzie

tylko dla doświadczonych i sprawnych w rzemiośłe ludzi.

Po przegraniu RPM na dyskietkę (lub CD) bootującą

i uruchomieniu można obejrzeć jak faktycznie wygląda

podział dysku oraz zmieniając atrybut partycji,

pozwolić że będzie ona widoczna i bedzie dostępny

program który pozwoli wystartować i zapoczątkować

instalację :wink:

Jak wcześniej napisałem:

Odzyskanie systemu z ukrytej partycji po podzieleniu HDD na partycje lub sformatowaniu zainstalowanego już systemu jest bardzo trudne, bo wykasowaniu ulega specjalny program Product Recovery odpowiedzialny za późniejsze odzyskiwanie/odtwarzanie systemu, który instaluje się przy pierwszej instalacji Windowsa (nie działa wtedy sposób odzyskiwania/odtwarzania systemu podany w instrukcji) !!

Chodzi o to, że program Product Recovery zainstalowany wraz z pierwszą instalacją systemu nadpisuje/rozszerza możliwości BIOSU! Tzn. normalnie podczas uruchamiania komputera po kliknięciu klawisza funkcyjnego wywołującego BIOS uruchamia się BIOS lub pokazuje się MENU BIOSU !!

W w/w sytuacji, gdy na HDD jest zainstalowany oryginalny Windows z ukrytej partycji Lenovo wraz ze sterownikami i oprogramowaniem Lenovo (w tym programem Product Recovery, którego nie widać w systemie tzn. w menu start, w Panelu sterowania w Dodaj/usuń programy itd.) po kliknięciu klawisza funkcyjnego wywołującego BIOS uruchamia się nakładka na BIOS - Rescue and Recovery 3 (a nie sam BIOS lub Menu BIOSU). Nakładka ta przypomina okno przeglądarki IE z uruchomioną w lewej części ekranu kolumną Historia przeglądania. W nakładce tej możemy wybrać co chcemy zrobić - przywrócić HDD do stanu fabrycznego z zainstalowanym już Windowsem (UWAGA! Ta opcja kasuje wszystkie partycje, które zostały wcześniej utworzone na dysku)!, sterownikami i oprogramowaniem, zainstalować sam system, zainstalować dodatkowe oprogramowanie itd., wywołać okno HELP, przeskanować HDD Norton Antyvirusem itp.

Dzięki tej nakładce możemy skorzystać z ukrytej partycji z systemem i przeinstalować go. Bez tej nakładki uruchamia nam się sam BIOS a właściwie MENU BIOSU, z którego możemy wejść do BIOSU, bez funkcji opisanych w instrukcji w części odzyskiwanie/odtwarzanie systemu.

Dlatego odzyskiwanie/odtwarzanie systemu z ukrytej partycji najlepiej robić wchodząc jak do BIOSU do nakładki na BIOS, gdy na HDD jest zainstalowany system Windows z ukrytej partycji, a nie po jego sformatowaniu gdy jest czysty/pusty.

A najważniejsze jest jak wcześniej pisałem:

Aby uniknąć tego problemu KONIECZNIE zróbcie sobie kopię systemu/ukrytej partycji za pomocą oprogramowania Lenovo Create Recovery Media zainstalowanego razem z systemem, tuż po pierwszej instalacji Windowsa i przed pierwszym formatowaniem dysku i/lub dzieleniem na partycje. Oprogramowanie to robi kopię systemu/ukrytej partycji samodzielnie z ukrytej partycji (także nagrywa płyty), a nie z zainstalowanego systemu. Taką kopię można zrobić tym programem tylko 1 raz (zgodnie z licencją) potem program ten blokuje taką możliwość (także nie przerywajcie procesu tworzenia i narywania kopii) !!

UWAŻAM, że sposób odzyskiwanie/odtwarzanie systemu z ukrytej partycji zastosowany przez Lenovo/IBM jest zbyt skomplikowany/utrudniony (nawet dla osoby, która posiada komputer przez kilka lat i umiejętność jego obsługi na poziomie średnim i/lub zaawansowanym). Może stanowić problem dla osób, które tego nigdy nie robiły (nie odzyskiwały systemu z ukrytej partycji). Opis w instrukcji jest bardzo krótki i ubogi w informacje.

Złączono Posta : 21.12.2006 (Czw) 11:31

Teoo81, u mnie jest tak:

Menu Start/Programy/Lenovo Care/Create Recovery Media - otwiera się okno Create Rescue and Recovery Media, które podzielone jest na 2 obszary: Rescue Media i Recovery Discs.

Jeśli zaznaczysz w tym oknie, w obszarze Recovery Discs na dole, kropką opcję Create a set of Product Recovery Discs now i potwierdzisz OK - program przejdzie dalej, przetworzy dane w małym okienku (trwa to kilka minut), następnie poprosi cię o wybór napędu (nagrywarki), o włożenie płytki i po zrobieniu tego zacznie sam nagrywać.

PAMIĘTAJ: Taką kopię można zrobić tym programem tylko 1 raz (zgodnie z licencją Microsoft) potem program ten blokuje taką możliwość (także nie przerywaj procesu tworzenia i narywania tych płytek podczas tworzenia kopii ukrytej partycji po raz pierwszy). Oczywiście po każdej kolejnej reinstalacji systemu z ukrytej partycji i/lub płytek odzyskiwania, można nagrać sobie płytki odzyskiwania kolejny raz.

Po nagraniu pierwszej płyty program proponuje nazwać ją Rescue and Recovery Startup Disc po czym prosi o kolejną czystą płytę i po włożeniu jej nagrywa ją, a po zakończeniu prosi o nazwanie jej Product Recovery Disc 1 - nazwy te stosuje przy odzyskiwaniu/reinstalacji systemu prosząc o włożenie kolejnych płyt (czasem mimo że się mu włoży dobrą płytę to jej nie rozpoznaje i trzeba kilka razy wkładać/wyjmować lub rozpoczynać proces reinstalacji systemu od nowa). Program nagrywa 2 płyty w przypadku gdy są to płyty DVD (gdy są to CD może być ich oczywiście więcej).

o widzisz :slight_smile:

bardzo dziękuję za dokładny i wyczerpujący opis !!

jeszcze raz bardzo dziękuję

ps. od 2 dni kontaktuję się mailowo z “pomocą techniczną” (napisałem w cudzysłowiu bo to jest tragedia co piszą i JAK piszą ludzie tam pracujący (oczywiście nie chce ładować wszystkich do jednego worka, może ja miałem poprostu pecha :D) W każdym razie nic mi ten człowiek jak narazie ciekawego nie powiedział. Swoją drogą to może zaniosę podanie o pracę do takiej pomocy technicznej :slight_smile: z moją wiedzą to bym się tam znalazł w sam raz !!

Proszę o pomoc, ponieważ mam ten sam problem z lenovo 3000 N100.

Podzieliłem na partycje i nie mam systemu i sterowników.

Mam pliki z ukrytej partycji, ale nie wiem jak je uruchomić.

W uzupełnieniu - podobnie wygląda to obecnie na Dell-u,

gdzie proces automatycznego odtworzenia jest uruchamiany

na starcie poprzez użycie Ctrl+F11. :wink:

Użytkując taki laptop z “odświeżaniem” systemu

należy pamiętać aby nie używać narzędzi które

mogą zapisać swój MBR(Master Boot Record),

jak np. boot managery, użycie komend “fixmbr”

lub “fdisk /mbr”, instalacja Windows

z instalacyjnego CD a także nie używać zadań

które przepisują MBR (Partition Magic ?!). ;/

Poniżej przykład układu czterech partcji

na Dell-u - charakterystyczny dla układu

odtwarzania.

gho4gc1.jpg

Ja mam podobny problem z HP Pavilion dv4000 kupiony w USA, może coś doradzicie jak zgrać system na płytę CD. :zdziwko:

No i po ptokach :frowning: Wczoraj kupiłem N100 i po “pierwszym wejrzeniu” na Vistę, od razu zabrałem się za robienie partycji w jej "cudownym’ kreatorze partycji, celem instalki starego, dobrego XP. W wyniku czego dane z ukrytej partycji poszły w niebyt.

Jak Boga kocham, nie wiem co mam teraz począć. Jako człowiek żyjący w czasach starych, normalnych kompów i OSów nie wiedziałem, że trzeba od kopa zrobić kopię tej partycji.

Ktokolwiek może mi poradzić, w jaki sposób mogę sprawdzić czy te dane są na tej nieszczęsnej partycji, czy już ich tam nie ma?

Vistowski menadźer partycji wykrywa ją jako nieprzydzielony obszar… To samo instalator WinXp.

Czuję, że zaraz mnei szlag trafi…

A tak Bogiem a prawdą, to jak jest z Vistą? Jeśli sprobuję zainstalować czyjąś kopię, podając mój - oryginalny key, to zainstaluję ją bezproblemowo? Jeśli tak, to myślę, że nie będzie to jakimś problemem i przeżyję bez R&R4…

Witam.

Postaram się krótko:

Kupiłem tego laptopa z VIstą, taraz mam XP ale chciałbym wrócić do Visty. I tu się zaczyna problem. Nie wiem czy mogę zainstalować z powrotem vistę z partycji recovery, bo czytałem że po sformatowaniu C: traci się ją ale wydaje mi się że ona jest bo pojemność dysku powinna być 120 a jest 111GB. Tak więc proszę o pomoc. A jeżeli to prawda z tą ukrytą partycją że się ją traci to co zajmuje te pozostałe 9 GB? Ale tak jak pisałem, zależy mi na powrocie do stanu rzeczy takiego jak po zakupie komutera.

Z góry dziękuję i pozdrawiam