Lenovo A3000H - nie można instalować aplikacji

Witam.

“Co to są te “Różne”? Jak się tego pozbyć z pamięci (w menadżerze plików ta pamięć nie jest pokazywana)? To bokuje dość sporą część pamięci.”

Ustawienia-Pamięć, pacnij w “Różne”, to wyświetli listę katalogów, w której można zaznaczać elementy do usunięcia (jak coś zaznaczysz, pojawi się kosz na górnej belce, niedaleko zegarka)… lista wyświetla też zajmowaną przestrzeń przez dane foldery.

Co do problemu, jeśli dobrze myślę, to część wolnej pamięci android rezerwuje dla zainstalowanych aplikacji (muszą gdzieś zapisywać swoje dane i składować cache), gdyby tego " zabezpieczenia" nie było, programy przestały by działać.

 

Robiłem w ten sposób, ale pamięć zajęta przez “Różne” spadła zaledwie o 5Mb. Usunąłem wszystko z “Różne” a nadal zajęte ponad 300Mb.

 

No dobrze, a jest jakaś możliwość instalacji programów np na karcie pamięci? Poza tym wolna pamięć to prawie 200mb, a nie mogę nawet jednej malutkiej aplikacji zainstalować. Mało tego, nie mogę zaktualizować nawet tych które już są zainstalowane.

200MB to niewiele, niektóre aplikacje potrafią po kilkadziesiąt megabajtów danych składować (dla przykładu, u mnie na chwilę obecną: Usługi Google Play ponad 35MB, WPS Office ponad 26MB, przeglądarki ponad 20MB każda i “rośnie” w miarę ich użytku, do tego dochodzą takie “moduły” systemu jak przechowywanie multimediów, które rozrasta się podczas korzystania ze sprzętu - powiązane jest np. z grafiką/zdjęciami i buforem miniatur systemowej galerii. Poza tym “waga” apki w sklepie nie równa się tej zainstalowanej - może być tak, że program mający 500KB w sklepie, po instalacji ma 1MB (+ cache, + dane).

W Twoim przypadku chyba nie obejdzie się bez odblokowania urządzenia (wykonanie root’a) i usuniecia/odinstalowania niepotrzebnych aplikacji “systemowych”. Dzięki root’owi nie powinieneś mieć też problemu z użyciem aplikacji umożliwiających instalację/przenoszenie aplikacji na kartę pamięci.

Z tego co google podpowiada, Twój sprzęt powinien dać się zrootować przy pomocy framaroot (instrukcję wykonania tego nie powinno nastręczać problemu, możesz szukać po frazie “Lenovo A3000H root”, oczywiście odblokowanie dostępu przeważnie grozi utratą gwarancji, a w niektórych przypadkach można też “popsuć” sprzęt…). Poprawność operacji rootowania sprawdzisz np. root checker’em, no i ostatnia z ważniejszych rzeczy to instalacja programu, który będzie “pilnował” dostępu do root’a, taką apką jest np. SuperSu (wyświetla informację/pytanie o zgodę dostępu do wyższych uprawnień, jeśli jakaś apka po jej uruchomieniu będzie się tego domagać…).

Hm… dzięki manieKMP. Spróbuje roota. Jakby coś to będę będę dalej monitował o pomoc.