Lenovo G550 - wymiana komponetów

Jestem posiadaczem lapka Lenovo G550: Intel Core2Duo T6500 (2.1ghz, 2mb cache, penryn), 4gb ramu (2x2gb, ddr3 1066mhz), geforce 105m 512 mb ram,
chipset płyty głownej to Intel PM45 (Cantiga-PM) + ICH9M (Base).
Obecny dysk to hdd 320gb na złączu sata 3gb/s.

1.Czy kupienie nowego dysku ssd do tego sprzętu ( 256gb lub wiekszy) ma sens?
2. moze warto zainwestować w RAM lub CPU ?

Sprzęt wykorzystywany do pisania (word/libre office) z otwartymi w międzyczasie dużawymi plikami graficznymi i kilkudziesięcioma zakładkami w przeglądarce. Sporadycznie obrabianie/konwersja plikow video

Przenoszę do osobnego tematu. Nie podpinaj się pod inne wątki. W dodatku tak stare.

Z tego co czytam to ciężko się w strzelić w listę obsługiwanych CPU…
Jesteś w stanie precyzyjnie zweryfikować dokładny model? Nie wiem czy DxDiag pokaże, czy zostają tylko naklejki na obudowie…
Ogólnie podbicie do 8GB RAM i włożenie SSD powinno podratować sprawę zwlaszcza RAM z milionem zakładek w przeglądarce.

Ram odpuść, wystarczy SSD, to i tak przyśpieszy plik wymiany. Jeżeli wejdzie core quad lub inny 4 wątkowy, to modernizuj też ram :wink:

1.jesli zmienie procek to najlepiej dokupic RAM , dobrze rozumiem? jaki procek spasuje? i ewentualnie jaka pamiec?
procek

2.najlepiej wymienic dysk SATA na SSD (da sie tak - jak to zrobic? ) czy kupic kieszen zamiast czytnika plyt i dodatkowy dysk ssd

  1. karta graficzna uciagnie FB i granie na FB ?

A w zakładce mainboard CPU-Z podaje dokładny model czy tylko “LENOVO”?
EDIT: może podaj co wykryje ten programik Lenovo:
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/lenovo-g-series-laptops/lenovo-g500-notebook/solutions/HT505229
I czy pokazuje stronkę z obsługiwanymi CPU np.

A zajrzałeś do środka, czy procek jest ruchomy, czy wlutowany? Core były ruchome raczej ;-)?

Co do Wymiany, SSD pomoże i na pamięć (plik wymiany) i na start systemu, jednak dużym ograniczeniem będzie procek, rodzice mają podobny w Acerze i wejście na stronę z Flashami itp. potrafi go na 100% zablokować na dłuższą chwilę.
Z

MAIN

na stronie lenovo niestety nie wykrywa, ich LSB nic nie widzi … tragedia ! mam lenovo g550 na liscie produktow nie umiem tego znalezc :confused:

-procesor jest ruchomy już 2 razy wymieniałem pastę termo

  • lepiej wymienić dysk, który mam na SSD (da sie tak - jak to zrobic? ) czy kupic kieszen zamiast czytnika plyt i dodatkowy dysk SSD ?

Hmm teraz znowu natrafiłem artykuł gdzie PM45 jest najsłabszą z wersji chipsetu w tych laptopach i uciągnie tylko T6600 i 4GB RAM… Może faktycznie zrób tylko dysk:
Podmieniając dysk zmieniasz go 1 do 1, czyli wkładasz w miejsce HDD i instalujesz na nim system. Jak chcesz użyć kieszeni to wymontowujesz napęd i montujesz w jego miejsce caddy, z tym, że dysk się tam znajdujący nie może być systemowy, więc i tak zostaje zamiana na zwykłym slocie i włożenie HDD w kieszonkę.

Czyli w takim razie kup dysk SSD 240 GB, (można niby 120, ale pewne cos tam dodasz jeszcze), zrób czystą instalację winda i tyle.

Ewentualnie napisz do suportu Lenovo i poproś o wskazanie/przesłanie strony z dokumentacją tego laptopa, bo chcesz wymienić/procek/ ram, a w sieci ciężko wyszukać szczegóły. Oni na 100% mają zestawienie co ten czip wspiera, gorzej czy zechce im się szukać :wink:

to Ci niewiele da, jeżeli chcesz wymieniać procek, to sens ma tylko q9100 i qx9300, 4 rdzenie zamiast dwóch, czyli to co obecnie minimalne na rynku, to spełniasz. Wtedy dodajesz RAM do 8 GB i z SSD będzie prawie jak nowy lapek za 1,5-2k obecnie :wink:

Adata i Patriot sa ok, różnice drugorzędne.

Przy nikłej różnicy w cenie sugeruję:

Sam polecałem niedawno tego Patriota, ale podobno po zapełnieniu ponad 50% transfer wyraźnie zwalnia, więc za jakiś czas jakbyś np. zmieniał laptopa może już kiepsko działać.

  • jakie różnice?
    ten patriot też znalazłem niepochlebne opinie

CX400 słabsze podzespoły w środku i w razie uszkodzenia trudniej przywrócić dane. Wg mnie lepiej dopłacić przy takiej inwestycji raz na kilka lat, choć zasadniczo ten CX będzie wystarczający do takiego laptopa.

troszek poczytalem i polecaja tez taki dysk https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-su900-256gb-sata3-asu900ss-256gm-c-976060/

Gwarancja 5 lat też dobry pomysł.

teraz mam pytanie odnośnie dysku SSD do mojego G550. Troszke poszukałem i wybrałem kilka pozycji, proszę o opinie, który wart zakupu :

  1. https://www.morele.net/dysk-ssd-silicon-power-ace-a55-128gb-sata3-sp128gbss3a55s25-1533524/
    plusy dla mnie : cena /najtanszy/ , 3 lata gwarancji

plusy dla mnie : technologia MLC, dobra jakość, 3 lata gwarancji


plusy dla mnie : cena /tanszy od mx500- podobno wystarczy przy moim użytkowaniu/ , niezawodność - mimo TLC, podobno nie zwalnia po zapelnieniu powyzej 50-60% , super jakość ? , 3 lata gwarancji

plusy dla mnie : technologia MLC, dobra jakość, 5 lata gwarancji

wiem że to różne pojemności, a co za tym idzie rozbierzność cen, jednak na dzień dzisiejszy to sam nie wiem ile mi potrzeba na dysk systemowy, na starym HHD będe miał archiwum multimedi (kupuje kieszeń zamiast dysku optycznego dvd)

Żywotnością się nie przejmuj, dodatkowo większy dysk pożyje dłużej niż mniejszy. Wiećej komórek pozwoli na większe żonglowanie , wypełnienie limitu potrwa dłużej :wink: