LENOVO G580 - Nie widzi napędu CD/DVD

(Kamilus10) #1

Witajcie!

Ostatnio miałem nielada problem z tasiemką lcd i migającym ekranem. Kto się udzielał w moim temacie zapewne mnie pamięta. Otóż teraz mam troszeczkę inny problem. Z tego co mi wiadomo miałem uszkodzony napęd DVD w laptopie. Do dziś dnia odłożyłem pieniądze i zakupiłem sobie nowiutki napęd. Ale dalej jest problem. Otóż niewidać go w ogóle w oknie Komputer. Odpalam Menedżer Urządzeń a tam znajduje się mój nowiutki napędzik w innych pod nazwa Nieznane urządzenie. To ja zły za napęd zasuwam autkiem do sklepu mówie paaanie! coś jest nie tak. On zakłada do swojego. Śmiga aż miło.  Niestety u mnie jest problem. Nieznane urządzenie ma identyfikator sprzętu:

SCSI\Disk____________________________

SCSI\Disk________________________

SCSI\Disk________

SCSI________________________

Czy ktoś ma jakieś pomysły skąd takie kwiatki w moim laptopie? Do tego wg mnie nie da się znaleść sterowników. Co mam z tym fantem zrobić? Życie bez napędu jest straaasznie uciążliwe.

Pozdrawiam

Sfrustrowany użytkownik forum.

(skrzek) #2

Sprawdź na poczatek co masz w BIOSie, ustawienia i widoczność napędu.

hmmm nie pamiętam kiedy używałem, ale to już będzie szło w lata :wink: … ze 3-4 :wink:

(Kamilus10) #3

Skrzek, powiedz mi jak mogłoby sie to w ogóle nazywać? Gdzie tego szukać.

Tak jak wcześniej wspominałem to mój laptop to Lenovo G580. Co do BIOSu nie wiem jaka to wersja.

(skrzek) #4

Wersja Biosu nie jest potrzebna…

Szukasz najpewniej informacji, która pokaże Ci jaki model napędu masz podłączony, np. coś takiego http://kom-servise.ru/images/notebook/Lenovo_G580-1.JPG

(Kamilus10) #5

No dobrze jak znajdę to co dalej?

@EDIT:

W BIOSie również go nie widać. Niżej zamieszczam zdjęcia ustawień BIOSu może któreś z nich neguje ten napęd? :o

http://images.tinypic.pl/i/00652/6m7nacjjz7p6.jpg

http://pics.tinypic.pl/i/00652/83xdlofjjqtn.jpg

http://pics.tinypic.pl/i/00652/j0ot388g34b9.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00652/6g2n53gnsvtx.jpg

(skrzek) #6

podaj model napędu, który zainstalowałeś.

Rozumiem, że zainstalowałeś poprawnie :wink: (w sumie jeśli przykręcisz napęd śrubką, to nie da się nie poprawnie :wink:

(Kamilus10) #7

Tak dokładnie go zamontowałem razem z oczkiem mocującym śrubką Napęd to: 

(skrzek) #8

raczej nie. to opcja dotycząca instrukcji wbudowanych w procesor dotyczących wspomagania wirtualizacji sprzętowej.

(adamk1985) #9

Skąd wiesz, że miałeś uszkodzony ten napęd ?? Czytałeś ten wątek:

http://www.onlineincomemethods.com/2014/07/working-fix-inspiron-1545-dvd-drivers-windows-7.html

Po pierwsze - przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie sam system …Skąd go masz (czytając twoje poprzednie tematy wnioskuję, że to jest  jakiś obraz systemu ściągnięty z neta bo akurat masz licencję na lapku - jest to jakieś rozwiązanie aczkolwiek nie wiesz co w nim było modyfikowane i tu jest podstawa wszystkich “kwiatków”) ? Jakie programy do wypalania płyt są zainstalowane (też mogą powodować problemy)?

Druga sprawa - to może być brak współpracy napędu (zarówno starego jak i nowego - patrz punkt po pierwsze) z twoim Laptopem.

Jeden nie jest nawet widoczny w BIOS, a drugi “już jest znowu” -> możliwe , że należy zaktualizować BIOS, albo wgrać na innym kompie najnowszy firmware napędu - a to już trochę szukania.

Czy sprzedawca zapewniał o kompatybilności z G580 ? Proponuję wymianę tego napędu na jakiś zewnętrzny pod USB (skoro stary załapał to będzie najlepszy deal… bo pewnie o zwrocie kasy nie ma mowy?)

Czy sprawdzałeś ten temat powiązany?

https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/314060/pl

Kolejna sprawa -> łącząc wszystkie Twoje wcześniejsze problemy (grafika/obraz, problem ze złączami USB i teraz jeszcze napęd) można wnioskować postępujące uszkodzenie mostka na płycie… Niestety będziesz musiał się zachować jak zagraniczni sąsiedzi - koszt naprawy bowiem będzie nieopłacalny (w przypadku zakupu nowej płyty lub reballingu, a w ostateczności nawet wymiany układu)

Kiedy była wykonywana ostatnia konserwacja chłodzenia i wymiana pasty termoprzewodzącej / thermopadów ? Jak temperatury, w normie czy grzeje się?

(Kamilus10) #10

Niestety nie czytałem tego bo nie natknąłem się na to.

Tak, obraz systemu został sciągnięty z neta aczkolwiek z legalnego i potwierdzonego wielokrotnie źródła.

Poprzedni napęd był oryginalnym napędem dołączonym do laptopa przy kupnie.

No raczej nie. :x

Nie sprawdzałem tego tematu choć natknąłem się na jeden na stronie Microsoftu. Było coś tam na temat usuwania jakichś wpisów z rejestru.

Wydaje mi się że problem z USB był tylko i wyłącznie z mojej winy bo został zastosowany zły sterownik. 

Co do grafiki to była poluzowana taśma LCD pod klawiaturą

A napęd zawsze sprawiał trudności zaraz jakoś 3-4 miesiące po kupnie robił już problemy.

A mam nadzieje że to nie jest uszkodzenie mostka na płycie bo nie stać mnie na nową płytę główną a tymbardziej na laptopa :smiley:

Ogólnie czyszczenie wiatraczka myśle że około 6 miesięcy temu. Pasty nie wymieniałem od kupna tak samo thermopadów.

Temperatura CPU: : 54°C

Temperatura Płyty głównej: 58°C

Temperatura GPU : 55°C

Temperatura HDD: 50°C

Laptop leżał przy pomiarze na kolanach więc ta temperatura jest podwyższona. Jak coś to jutro po rozgrzaniu w jakiejś gierce mogę sprawdzić na normalnym podłożu. :slight_smile:

(adamk1985) #11

:wink: Ta odpowiedź jest wręcz mistrzowska:

+1 do “poczucie humoru”…

Jeśli wszystkie inne prawdopodobne przyczyny odrzucimy i skupimy się wyłącznie na zarządzaniu energią urządzeń komunikujących się poprzez port SATA w systemie win8 -> to wychodzi na to, że aktualizcja firmware oryginalnego napędu (zakupionego wraz z lapkiem) powinna załatwić sprawę…

Oczywiście dla bezpieczeństwa zrób to na innym kompie ze starszym systemem najlepiej - może XP z SP3 lub na Linuxie…

P.S. pastę i termopady mogłbyś wymienić profilaktycznie - nie wiemy jakiej jakości zostały zastosowane. Lepsze starczają przy normalnym użytkowaniu na 3-4 lata bez zająknięcia - a przy mocnej eksploatacji sprzętu tak na 1,5-2… gracze wymieniają co rok…:wink:

(Kamilus10) #12

Dlaczego tak uważasz?

Obraz tej windy dostałem od znajomego z serwisu komputerowego. Gdzie on przy mnie robił obraz z oryginalnej płyty bo zapomniałem pendrive. ;D . A nie chciał dać płyty bo jak by szefu dowiedział sie że płytki pożycza to kaplica :smiley:

(adamk1985) #13

To przyjmij jedną wersję bo jak z neta to nie z ori płytki… Ale nie odbiegajmy od tematu - napisz co zrobiłeś już i czy to pomogło… ?

(Kamilus10) #14

Chodzi o to że nic nie zrobiłem. Nadal jak tak jak było. Ale fakt faktem działa. Jedynie co to zmieniłem w biosie właśnie ten Intel Virtual Technology z Disabled na Enabled

(adamk1985) #15

Czy ponowne dezaktywowanie tej funkcji od wirtualizacji powoduje powrócenie problemu ?

(Kamilus10) #16

Szczerze mówiąc to już nie wiem bo mojego napędu znów nie widać. XD

(Pako2004) #17

Miałem podobny problem z lenovo G580. Nie widział napędu ani w biosie ani w systemie. Testowałem kilka napędów to samo. Rozwiązanie było proste :slight_smile: Okazało się że taśma łącząca gniazdo sata z płytą główna jest wciskana na “sztywno” bez żadnego zabezpieczenia. U mnie po prostu się wypieła minimalnie. Trzeba rozebrać laptopa żeby się dostać do tej taśmy - znajduję się pod klawiatura i góną obudową. Po wpięciu taśmy problem znikł. Mam nadzieje że się komuś przyda.