LENOVO G580 - Nie widzi napędu CD/DVD

Witajcie!

Ostatnio miałem nielada problem z tasiemką lcd i migającym ekranem. Kto się udzielał w moim temacie zapewne mnie pamięta. Otóż teraz mam troszeczkę inny problem. Z tego co mi wiadomo miałem uszkodzony napęd DVD w laptopie. Do dziś dnia odłożyłem pieniądze i zakupiłem sobie nowiutki napęd. Ale dalej jest problem. Otóż niewidać go w ogóle w oknie Komputer. Odpalam Menedżer Urządzeń a tam znajduje się mój nowiutki napędzik w innych pod nazwa Nieznane urządzenie. To ja zły za napęd zasuwam autkiem do sklepu mówie paaanie! coś jest nie tak. On zakłada do swojego. Śmiga aż miło.  Niestety u mnie jest problem. Nieznane urządzenie ma identyfikator sprzętu:

 

SCSI\Disk____________________________

SCSI\Disk________________________

SCSI\Disk________

SCSI________________________

 

 

Czy ktoś ma jakieś pomysły skąd takie kwiatki w moim laptopie? Do tego wg mnie nie da się znaleść sterowników. Co mam z tym fantem zrobić? Życie bez napędu jest straaasznie uciążliwe.

 

 

 

 

Pozdrawiam

Sfrustrowany użytkownik forum.

 

 

Sprawdź na poczatek co masz w BIOSie, ustawienia i widoczność napędu.

hmmm nie pamiętam kiedy używałem, ale to już będzie szło w lata :wink: … ze 3-4 :wink:

Skrzek, powiedz mi jak mogłoby sie to w ogóle nazywać? Gdzie tego szukać.

Tak jak wcześniej wspominałem to mój laptop to Lenovo G580. Co do BIOSu nie wiem jaka to wersja.

Wersja Biosu nie jest potrzebna…

Szukasz najpewniej informacji, która pokaże Ci jaki model napędu masz podłączony, np. coś takiego http://kom-servise.ru/images/notebook/Lenovo_G580-1.JPG

No dobrze jak znajdę to co dalej?

 

@EDIT:

W BIOSie również go nie widać. Niżej zamieszczam zdjęcia ustawień BIOSu może któreś z nich neguje ten napęd? :o

 

http://images.tinypic.pl/i/00652/6m7nacjjz7p6.jpg

http://pics.tinypic.pl/i/00652/83xdlofjjqtn.jpg

http://pics.tinypic.pl/i/00652/j0ot388g34b9.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00652/6g2n53gnsvtx.jpg

podaj model napędu, który zainstalowałeś.

Rozumiem, że zainstalowałeś poprawnie :wink: (w sumie jeśli przykręcisz napęd śrubką, to nie da się nie poprawnie :wink:

Tak dokładnie go zamontowałem razem z oczkiem mocującym śrubką Napęd to: 

raczej nie. to opcja dotycząca instrukcji wbudowanych w procesor dotyczących wspomagania wirtualizacji sprzętowej.

Skąd wiesz, że miałeś uszkodzony ten napęd ?? Czytałeś ten wątek:

http://www.onlineincomemethods.com/2014/07/working-fix-inspiron-1545-dvd-drivers-windows-7.html

 

Po pierwsze - przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie sam system …Skąd go masz (czytając twoje poprzednie tematy wnioskuję, że to jest  jakiś obraz systemu ściągnięty z neta bo akurat masz licencję na lapku - jest to jakieś rozwiązanie aczkolwiek nie wiesz co w nim było modyfikowane i tu jest podstawa wszystkich “kwiatków”) ? Jakie programy do wypalania płyt są zainstalowane (też mogą powodować problemy)?

 

Druga sprawa - to może być brak współpracy napędu (zarówno starego jak i nowego - patrz punkt po pierwsze) z twoim Laptopem.

 

Jeden nie jest nawet widoczny w BIOS, a drugi “już jest znowu” -> możliwe , że należy zaktualizować BIOS, albo wgrać na innym kompie najnowszy firmware napędu - a to już trochę szukania.

 

Czy sprzedawca zapewniał o kompatybilności z G580 ? Proponuję wymianę tego napędu na jakiś zewnętrzny pod USB (skoro stary załapał to będzie najlepszy deal… bo pewnie o zwrocie kasy nie ma mowy?)

 

Czy sprawdzałeś ten temat powiązany?

https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/314060/pl

 

Kolejna sprawa -> łącząc wszystkie Twoje wcześniejsze problemy (grafika/obraz, problem ze złączami USB i teraz jeszcze napęd) można wnioskować postępujące uszkodzenie mostka na płycie… Niestety będziesz musiał się zachować jak zagraniczni sąsiedzi - koszt naprawy bowiem będzie nieopłacalny (w przypadku zakupu nowej płyty lub reballingu, a w ostateczności nawet wymiany układu)

 

Kiedy była wykonywana ostatnia konserwacja chłodzenia i wymiana pasty termoprzewodzącej / thermopadów ? Jak temperatury, w normie czy grzeje się?

 

 

Niestety nie czytałem tego bo nie natknąłem się na to.

 

 

 

 

Tak, obraz systemu został sciągnięty z neta aczkolwiek z legalnego i potwierdzonego wielokrotnie źródła.

 

 

 

 

Poprzedni napęd był oryginalnym napędem dołączonym do laptopa przy kupnie.

 

 

 

 

No raczej nie. :x

 

 

 

 

Nie sprawdzałem tego tematu choć natknąłem się na jeden na stronie Microsoftu. Było coś tam na temat usuwania jakichś wpisów z rejestru.

 

 

 

 

Wydaje mi się że problem z USB był tylko i wyłącznie z mojej winy bo został zastosowany zły sterownik. 

Co do grafiki to była poluzowana taśma LCD pod klawiaturą

A napęd zawsze sprawiał trudności zaraz jakoś 3-4 miesiące po kupnie robił już problemy.

A mam nadzieje że to nie jest uszkodzenie mostka na płycie bo nie stać mnie na nową płytę główną a tymbardziej na laptopa :smiley:

 

 

 

 

Ogólnie czyszczenie wiatraczka myśle że około 6 miesięcy temu. Pasty nie wymieniałem od kupna tak samo thermopadów.

Temperatura CPU: : 54°C

Temperatura Płyty głównej: 58°C

Temperatura GPU : 55°C

Temperatura HDD: 50°C

 

Laptop leżał przy pomiarze na kolanach więc ta temperatura jest podwyższona. Jak coś to jutro po rozgrzaniu w jakiejś gierce mogę sprawdzić na normalnym podłożu. :slight_smile:

:wink: Ta odpowiedź jest wręcz mistrzowska:

 

 

+1 do “poczucie humoru”…

 

Jeśli wszystkie inne prawdopodobne przyczyny odrzucimy i skupimy się wyłącznie na zarządzaniu energią urządzeń komunikujących się poprzez port SATA w systemie win8 -> to wychodzi na to, że aktualizcja firmware oryginalnego napędu (zakupionego wraz z lapkiem) powinna załatwić sprawę…

 

Oczywiście dla bezpieczeństwa zrób to na innym kompie ze starszym systemem najlepiej - może XP z SP3 lub na Linuxie…

 

P.S. pastę i termopady mogłbyś wymienić profilaktycznie - nie wiemy jakiej jakości zostały zastosowane. Lepsze starczają przy normalnym użytkowaniu na 3-4 lata bez zająknięcia - a przy mocnej eksploatacji sprzętu tak na 1,5-2… gracze wymieniają co rok…:wink:

 

Dlaczego tak uważasz?

Obraz tej windy dostałem od znajomego z serwisu komputerowego. Gdzie on przy mnie robił obraz z oryginalnej płyty bo zapomniałem pendrive. ;D . A nie chciał dać płyty bo jak by szefu dowiedział sie że płytki pożycza to kaplica :smiley:

To przyjmij jedną wersję bo jak z neta to nie z ori płytki… Ale nie odbiegajmy od tematu - napisz co zrobiłeś już i czy to pomogło… ?

Chodzi o to że nic nie zrobiłem. Nadal jak tak jak było. Ale fakt faktem działa. Jedynie co to zmieniłem w biosie właśnie ten Intel Virtual Technology z Disabled na Enabled

Czy ponowne dezaktywowanie tej funkcji od wirtualizacji powoduje powrócenie problemu ?

Szczerze mówiąc to już nie wiem bo mojego napędu znów nie widać. XD

Miałem podobny problem z lenovo G580. Nie widział napędu ani w biosie ani w systemie. Testowałem kilka napędów to samo. Rozwiązanie było proste :slight_smile: Okazało się że taśma łącząca gniazdo sata z płytą główna jest wciskana na “sztywno” bez żadnego zabezpieczenia. U mnie po prostu się wypieła minimalnie. Trzeba rozebrać laptopa żeby się dostać do tej taśmy - znajduję się pod klawiatura i góną obudową. Po wpięciu taśmy problem znikł. Mam nadzieje że się komuś przyda.