Lenovo G580 zepsuta matryca i wywalony system. Co zrobić?

(Mister1294) #1

Witam, 

w w/w laptopie rozlała mi się matryca. Laptopa normalnie używałem podłączając go pod TV. Jednak obraz z lapka na TV pojawiał się od momentu logowania systemu, wczesniej był "brak sygnału". Dzisiaj chciałem odinstalować Avasta, reset komputera i jest problem gdyż ciągle jest brak sygnału. Podejrzewam że coś z windowsem się zepsuło jednak nie mogę z tym nic zrobić bo nie widzę co się dzieje na komputerze. Podłączałem komputer przez kabel HDMI i zwykłym od monitora i zawsze w tym samym momencie pojawiał się obraz. Czy jest jakaś opcja żeby móc sprawdzić co się dzieje? Albo od nowa jakoś postawić system na tym lapku?

(system) #2

Zrób tak ponownie, czyli start laptopa z podłączonym TV lub zewnętrznym monitorem. Ale… start zatrzymany na BIOSie klawiszem odpowiednim dla laptopa (nic o nim nie piszesz!), najczęściej F2 lub Delete (ale mogą być i inne!). Jeśli w ten sposób ujrzysz okno BIOSu, to > zakładka Boot i priorytet startowy CD-ROM lub USB-HDD. Nie wykluczone, że aby zadziałał ekran zewnętrzny potrzebne jest kliknięcie klawiszy Fn + jakiś jeszcze. Jeśli to wszystko się uda, możesz reinstalować system z płyty CD lub pendrajwa.

(Mister1294) #3

Tak nie działa. Sygnał z komputera do monitora pojawia się dopiero kiedy windows się załaduje czyli kiedy jest “Zapraszamy”. wczesniej jest brak sygnału.

(Piotrek_20) #4

Odpal jakiś system na LiveCD i wtedy zobacz czy obraz się pojawi.

(Mister1294) #5

Nie wejde teraz nawet do biosu zeby odpalić bootowanie bo nic nie widzę ;x 

(JNJN) #6

A tryb awaryjny działa?

Podłącz do TV innym kablem, nie HDMI jak to możliwe.

(Mister1294) #7

Tryb awaryjny też nie działa. Podłączałem pod monitor takim normalnym kablem i również ciemno. “Brak sygnału”.

(JNJN) #8

Możliwe,że laptop umarł, czyli padła karta grafiki.

Wyjmij dysk i zobacz,czy wejdziesz do biosu.

(Mister1294) #9

Ale jak mogę wejść do biosu skoro nic nie widzę? Padła matryca w tym laptopie i to jest problem. Dopóki nie zainstaluję sterowników od grafiki nie będzie działał kabel HDMI czy od monitora ale nie mam jak tego zrobić. Dlatego szukam jakis pomysłów.

(JNJN) #10

Wymiana matrycy na sprawną.

Głowy nie daję,ale na zwykłym kablu normalnie bez systemu (bez dysku) powinien być sygnał na wyjściu monitora?

A może coś z TV?

(Mister1294) #11

Na wymianę musze poczekać ze względu na fundusze. 

(system) #12

Do tego, aby wejść do BIOSu i ujrzeć jego okna nie są potrzebne żadne zewnętrzne sterowniki. Jeśli podczas startu klikasz odpowiedni klawisz, to powinieneś usłyszeć “pikanie”, co jest sygnałem otwarcia BIOSu. Jeśli jednak w tym momencie nie widzisz nic na monitorze zewnętrznym (ani nic nie słyszysz), to przyczyną m.in. może być awaria zintegrowanej (tej “gorszej”, np. Intel) karty graficznej, czyli w istocie płyty głównej. Zakładam, że kabel i zwykły monitor są sprawne. W tej sytuacji nic nie poradzisz, jak tylko poważna naprawa/wymiana płyty głównej).

(Mister1294) #13

Tylko jakim cudem wczesniej działało a deinstalacja Avasta wszystko popsuła? To stało się po wysypaniu systemu.

(system) #14

Teoretycznie, na start do BIOSu nie powinno to mieć żadnego znaczenia. BIOS uruchamia się niezależnie od tego, co dzieje się w systemie operacyjnym i z nim samym. Nie piszesz, czy słyszysz jakieś dźwięki podczas usiłowania wejścia do BIOSu?