Lenovo G780 model 20138 , Problem z BIOS po flash BIOS nie startuje widows a BIOS woła o bootowalny pedrive

Mam poważny problem. Po Upgrade Windows 7 Professional do Windows 10 komputer Lenovo G780, strasznie mulił na suport techniczny Lenovo poradzono Flash BIOS bo mój ponoć stary, podali link do narzędzia które , miało bezpiecznie dokonać Flash BIOS,u . Narzędzie upgrede BIOS z wersji 4.1 do 9.1. Po restarcie Ukazał się obraz Bios i zapytał z której wersji startować wybrałem 9.1 i nic się nie działo . Czekałem aż bios powróci do wersji poprzedniej jednak , nowy bios zrestartował laptop i teraz windows już nie startuje . Ukazuje się komunikat EFI Network 0 for IP v 6 (20-89-84-8A-29-69) boot faild Deault Boot Devaice Missing or Boot faild .

Insert Recovery Media and Hit key Then selekt Boot manager to choose a new Boot device or Boot recovery Media.

niestety nie wiem kto jest producentem płyty głównej tego laptopa. Support Lenovo podał mi jedynie model Płyty głownej : QIWG7 MB UMA HM76 ale nie podali gdzie można znaleźć narzędzia lub bios do pobrania. Po końcówce HM76 wnioskuje ,że może być to jakiś prdukt Intel lub chipset jest tam Intela. Autoryzowany servis Lenovo powiedział ,że naprawa BIOS to tylko w Wawie.

Czy jest jakiś sposób na przywrócenie BIOS, czy jest jakiś ratunek dla mojego laptopa (laptop jest mojej narzeczonej) , czy też czeka mnie w optymistycznej wersji wymiana Chipset a pesymistycznej całej płyty głownej?

Proszę pomóżcie , możę ktoś miał podobny przypadek i go rozwiązał. Na forum Lenovo wyczytałem ,że narzędzie do Flash BIOS i nowy bios jest pełen błędów.

Pozdrawiam

 

Sęk w tym że bios działa (tak wynika z podanych komunikatów) musisz tylko przywrócić bootloader systemu lub skonfigurować na nowo bios oraz wykrywanie dysku o ile jest źle wykrywany.

Dziękuję za błyskawiczną podpowiedź kolego może mi podpowiesz jak to zrobić bo ja z majstrowaniem w BIOS nie wiele miałem do czynienia. BIOS na moim ASUS fleszuje bez problemów . Ja mogę na nowo skonfigurować BIOS lub przywrócić bootloader wykrywanie dysku ?Czy wyciągnięcie baterii z płyty głównej przywróci ustawienia fabryczne?

 

Dziękuję za błyskawiczną podpowiedź kolego może mi podpowiesz jak to zrobić bo ja z majstrowaniem w BIOS nie wiele miałem do czynienia. BIOS na moim ASUS fleszuje bez problemów . Ja mogę na nowo skonfigurować BIOS lub przywrócić bootloader wykrywanie dysku ?Czy wyciągnięcie baterii z płyty głównej przywróci ustawienia fabryczne?

Najlepiej byłoby gdybyś powiedział jaki miałeś tam zainstalowany system i z UEFI lub nie oraz czy bios wykrywa dysk.

Wyciągnięcie baterii przywróci ustawienia fabryczne, jednak to może nie pomóc jeśli uszkodzony jest bootloader. Zawsze możesz sprawdzić jeśli masz do niej łatwy dostęp. W innym przypadku nie trudź się w szukanie jej.

BIOS był już UEFI ale mnie wpuszczał jedynie przez F12 do wyboru Boot’a z czego ma startować. Do całego Biosa mogłem wejsć jedynie po instalacji Wina 10 , własnie przez OS. Nie wiem czy BIOS widzi HDD bo bez wina nie mogę wejść do BIOS a to co się ukazuje woła o płytę ratunkową:Insert Recovery Media and Hit key Then selekt Boot manager to choose a new Boot device or Boot recovery Media, której nie mam i nawet nie wiem czy była na wyposażeniu bo z moją kobietą rozmawiać o komputerze to jak ze ślepym o kolorach. Zakładam ,że resztka BIOS która pozostała nie widzi HDD. Co w takim przypadku?

BIOS był już UEFI ale mnie wpuszczał jedynie przez F12 do wyboru Boot’a z czego ma startować. Do całego Biosa mogłem wejsć jedynie po instalacji Wina 10 , własnie przez OS. Nie wiem czy BIOS widzi HDD bo bez wina nie mogę wejść do BIOS a to co się ukazuje woła o płytę ratunkową:Insert Recovery Media and Hit key Then selekt Boot manager to choose a new Boot device or Boot recovery Media, której nie mam i nawet nie wiem czy była na wyposażeniu bo z moją kobietą rozmawiać o komputerze to jak ze ślepym o kolorach. Zakładam ,że resztka BIOS która pozostała nie widzi HDD. Co w takim przypadku?

Bez dostępu do innej maszyny i nagraniu obrazu windows 10 się nie obejdzie. Niestety. Chyba że takowy posiadasz?

Mam notbooka , kiepski ale coś tam na nim można zrobić.Szału nie ma : CPU Celeron C900, OS Win 10 ( muli jak nie wiem co)2GB DDR3 i napęd DVD. Tylko jak pobrać ze strony MS Obraz Wina 10 i którą wersję , poprzednio przed Upgreade był Win 7 Professional po aktualizacji do 10 nie wiem który  rodzaj 10 jest teraz. 

 

BkdaD6N.jpg

A  naciśniecie  tego malego przycisku przy wyłączonym laptopie  daje  jakiś  efekt? 

 

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Jednak na początek sprawdź to co podał kolega powyżej.

Wow, nawet nie wiedziałem po co to :slight_smile: Tak nacisnąłem jak sugerujesz i pojawił sie ekran BIOS z 4 opcjami wyboru : 1) Normal start up , 2) BIOS Set UP , 3)Boot Menu , 4) system recovery.

Co powinienem wybrać ? Opcję 2,3 czy może 4.

Widzę ,że znasz ten model Lenovo.Bedę wdzieczny za podpowiedż i dalsze prowadzenie. Ja wskrzesić tego nieboszczyka co by znów funkcjonalnym laptopem był?

Sprawdziłem, 

pojawił sie ekran BIOS z 4 opcjami wyboru : 1) Normal start up , 2) BIOS Set UP , 3)Boot Menu , 4) system recovery.

Co powinienem wybrać ? Opcję 2,3 czy może 4.

Z góry dziękuje za pomoc bo już myślałem ,że czeka mnie wymiana chipseta. Teraz widzę ,ze jest nadzieja na uratowanie kompa , tylko którą opcje wybrać by bardziej nie popsuć ? wszedłem do BIOS jest wersja 9.1 . HDD jest widoczne w BIOS. Jednak coś bie tak z tym BIOS bo pyta z którego ma startować gdy tymczasem dwa EFI sa takie same.

Znać go nie znam ale znam Lenovo i już dawno nauczyłem się  że  u nich nie  może  być  normalnie  :P Wybiersz opcję 2  potem wchodzisz w  Boot i kombinujesz z  ustawieniami Boot Mode i Boot Priority - popsuć  nic  nie  popsujesz. Najlepiej jak dasz  obrazek z  tym co tam masz 

Zawsze możesz wybrać 4 i przywrócić system do stanu w którym był zaraz po kupieniu. oczywiście o ile nie usunąłeś partycji recovery.

Dziękuję , zmieniłem ustawienia w Boot Priority z UEFI First na Legacy First zapisałem zmiany i o dziwo Windows wystartował . Co prawda muli dalej na tym BIOS ale wystartował . Czy powinienem mu włązyć dysk naprawczy do napędu DVD czy może zdiagnozować programem do testów by wykryć jakies ewentualne błędy w konfiguracji wina lub kompa?

Faktycznie masz rację Lenovo nie jest normalne. Własny BIOS, i inne tego typu rzeczy.Pierwszy raz spotykam sie z przypadkiem aby do wejścia w BIOS był extra przycisk na obudowie. nie spotkałem się z czymś takim ani w HP ani Sony VIO. Dobrze ,że nie jest to mój laptop. Wolę jednak mój desktop na płycie ASUS i z CPU AMD Buldozer. W Asusie wszystko logiczne i nie ma bugów.

Raz jeszcze dziękuję .

 

A  ten upgrade z 7 na 10 był robiony jak?

Czysta instalacja czy raczej uaktualnienie z zachowaniem danych ?

Bo jak tak patrzę  to nawet w  najsłabszej konfiguracji ten laptop powinien śmigać z 10 aż  miło. A skoro nie śmiga*  przyczyn szukałbym w  samym systemie. Najprostsza naprawa - zainstalować na  czysto Windowsa poczekać chwilę aż  sobie  podociaga  sterowniki aktualizacje  itp i wtedy ocenić jak pracuje. Jak to nie  pomoże  szukałbym przyczyny w bebechach laptopa - gruntowne czyszczenie, wymiana past termoprzewodzących itp

 * co znaczy właściwie laptop dalej muli ?  Jest to pojęcie  mało  precyzyjne - co dla jednego jest mulenie  dla  drugiego jest gładką, normalna  pracą