Lenovo IdeaPad Y530 - Brak możliwości zainstalowania systemu Windows 10

Witam, mam problem z zainstalowaniem systemu operacyjnego.
Ukazuje się mi błąd podany poniżej na fotce.
Dysk jest o pojemności 320 GB oraz 3 GB Ramu.
Wcześniej był zainstalowany Windows 7.
Przy próbie instalacji po naciśnięciu dowolnego klawisza po jakiejś minucie może dwóch gdy dane są ładowane już z płyty instalacyjnej laptop się wyłącza.
Gdy dział na Windows 7 nic się z nim nie działo.
Myślałem po piewszym takim razie że coś z zasilaniem jest lub potem iż płyta z systemem ma jakieś wady ewentualnie z napędem jest coś nie halo lecz po podłączeniu zewnętrzengo pod usb niestety dalej ten sam scenariusz był.
Nagrałem na płytkę ponownie sytem Windows 10 po ściągnięciu nowego z strony Microsoft.
Lecz nadal te same objawy występowały.
Postanowiłem wyciągnąć dysk zainstalować system poprzez mój stacjonarny komputer gdzie poprzez taką skrzyneczkę gdzie można podłączyć zewnętrznie 4 dyski a ona ma zasilanie własne oraz złącze pod usb.
Gdyby to wypaliło to po włożeniu do laptopa dysku jeśli system by zadziałał wówczas ponownie bym go sformatował i postawił system od A do Z już na nim.
Najważniejsze, tak myślałem aby tylko system odpalił a reszta nie powinna już być problemem, tak sądziłem atu niestety zong.
Przy próbie zainstalowania systemu ukazuje się informacja iż się nieda zainstalować ponieważ dysk zawiera tabelę MBR a w systemach z interfejsem EFI system można instalować tylko na dyskach GPT.
Reszta niezbędnych informacji dołączona jest na fotkach.
Liczę na pomoc jak można rozwiązać wyżej opisany problem, pozdrawiam.

Przecież system sam Ci mówi co jest nie tak. Zrób ten dysk w GPT.

W takim razie poproszę o instrukcję co mam zrobić bo nie specjalnie się na tym znam.
Owszem wgrywam od czasu do czasu systemy operacyjne ale przeważnie formatuję dysk cały ponownie dzieląc od nowa na partycje lub tylko partycję C gdy na innych są potrzebne dane.
Lecz format odbywa się przeważnie w systemie NTFS i na tym się kończy.
Potem praktycznie już samo się wszystko robi.

Samo formatowanie nie wystarczy. Trzeba usunąć całkowicie partycje i utworzyć nową tablicę partycji w standardzie GPT.

OK, tak zrobię na danych nie zależy mi wcale.
Cały dysk może iść do formatu tylko jak wspomniałem poproszę o instrukcję jak tego dokonać gdy płyta instalacyjna jest w napędzie czy ma jej nie być.

Takich szczegółów to Ci już nie powiem, bo od lat nie używam windowsów i nie wiem jak to wygląda w Win 10.
Ale teraz jak już wiesz czego szukać to łatwo znajdziesz w internetach :wink:

OK, dzięki.

może tu, osobiście nie weryfikowałem :wink:

Dzięki to właśnie mi się ukazywało lecz teraz po ładowaniu płyty z systemem ukazuje się taka informacja gdzieś po około 2 minutach i laptop się samoczynnie wyłącza.

Bootowalna płyta z systemem ma być oczywiście w napędzie!
Jeśli nie zależy Ci na żadnych danych na dysku systemowym, to w chwili dojścia do tego okna:
Adnotacja%202020-05-10%20093559

  • przyciskiem “Usuń” usunąć kolejno wszystkie partycje, ale tylko z dysku, na którym ma być system tak, aby CAŁY dany dysk był “Obszarem nieprzydzielonym”.
  • Zaznaczyć teraz ten obszar nieprzydzielony i kliknąć przycisk „Dalej”
    Powinno nastąpić kontynuowanie instalacji systemu.

Niestety przy próbie zastosowania się do instrukcji ukazuję się znów błąd podany na trzeciej fotce i laptop samoczynnie się wyłącza, niestety.
Nawet przy próbie sformatowania dysku poprzez zewnętrzną skrzyneczkę podłączoną poprzez port usb 3.0 do komputera stacjonarnego nie można dysku sformatować.
Już dosłownie nie mam pomysłu jak opisany wyżej problem można rozwiązać.

Odpal instalatora, kiedy pojawią się partycje - USUŃ WSZYSTKIE PARTYCJE
naciśnij Shift + F10 i w oknie cmd wpisz po kolei
diskpart (enter)
list disk (enter)
select disk n - (n - numer twojego dysku)
clean (enter)
convert gpt (enter)
exit

Z tego co znalazłem na forum Microsoft i z mojego doświadczenia ten laptop a w zasadzie jego bios nie współpracuje z windowsem 10