Lenovo l440 słaba wydajność

Witam. Od 2,5 roku jestem posiadaczem poleasingowego laptopa lenovo l440 o parametrach : procesor i7 4700mq 2,4 GHz, 8 Gb ramu, karta zintegrowane intel 4600. Przez ponad 2 lata laptop działał idealnie: włączał się bardzo szybko tj. jakies kilka sekund. Od czasu do czasu gram w League of Legends, jeszcze pół roku temu można było pograć na najwyższych ustawieniach video, to teraz na minimalnych mam 10 fps`ów, dosłownie pokaz slajdów w czasie rozgrywki Co może być przyczyną aż tak dużego spadku wydajności komputera?

Np. koparka bitcoinow.

Np. aktualizacje W10.

Np. zatkanie układu chłodzenia

Zainstaluj system ponownie.
Jeśli to nie pomoże, szukaj problemu w hardware.

Problem dotyczy tylko tej jednej gry czy ogólnie pracy systemu? Z jakiego antywirusa korzystasz? Dysk SSD czy HDD?
Sprawdź temp. flaków programem pokroju HWiNFO i obciążenie CPU/RAM menedżerem zadań (zakładka Wydajność).

Zasadnicze pytanie czy Ty przez te 2.5 roku zajrzałeś do środka lapka? :smiley: Ja bym przede wszystkim zaczął od porządnego “przedmuchania” lapka i wymiany pasty, jak coś za 35 ziko masz arctic silver 3.5 grama, także starczy ci na jakiś czas. Albo nawet pactum od spc się nada. Ale na początek zrób to co CezarJuliusz pisze :slight_smile:

Laptop został tydzień temu przeczyszczony przez profesjonalny serwis, wymienili pastę. Dzisiaj przeinstalowałem windowsa, następnie zrobiłem aktualizacje i laptop po ponownym uruchomieniu złapał “zawiechę”, musiał zresetować poprzez przytrzymanie power. Zrobię zaraz testy z hwinfo.
Dysk mam SSD, problem dotyczy raczej działania systemu w ogóle.

Jaki, w ilu procentach zapełniony?

256 Sam system + instalki programów
https://ibb.co/FD3HtK6 zrobilem test hw info.

A na screenie dysk 128 ssd :wink:

Z pamięci podawałem, gdy instalowałem windowsa wydawało mi się że mam 2 partycje po 100 z kawałkiem.

np. tryb oszczędzania energii zamiast wysokiej wydajności. Spadki wydajności w grach mogą być też winą sterowników zainstalowanych przez jakąś aktualizację.

Co rozumiesz przez złapał zwiechę? W którym momencie? Po zalogowaniu?
Masz dwa dyski - SSD 128GB i 1TB HDD (st10000lm024 hn-m101mbb). Ich kondycję sprawdzisz programem pokroju CrystalDiskInfo.
Nadal nie wiadomo, jakie temp. ma laptop - w HWiNFO wybierz Sensors.

W takim sensie złapał zawiechę że obraz się zatrzymał i nie mogłem nic zrobić, tj. żadnej reakcji na ruch myszką czy klawiaturą.