Lenovo T410 znikający dźwięk w głośnikach

Co za bzdura?
Przecież ten komputer wyszedł z fabryki z Win7 którego autor ma zainstalowanego.
Dla nowych systemów powiadasz nie ma wsparcia?
U mnie działa z T410 z Win10 bez problemu.
T400 też, musiałem jedynie zablokować w biosie aby używał tylko jednej grafiki.

Marudzenie na Windows 7 należy oczywiście zignorować. I tak, sterownik audio ma problemy z Windows 8+, a wraz z kolejnym updatami problem przeciekł i do Windows 7. Od tego czasu usługa Windows Audio na tym sterowniku tyje do kilkuset MB RAM po czym daje dokładnie takie efekty, o których tu mowa.

Lenovo pakuje w płyty co im pod rękę wejdzie, potem w jednym działa w innym nie. Niby płyta taka sama, a jednak niekoniecznie, bo np. inny KBC czy inne druciarstwo.

Sam cedec jest problemowy i często sprawia kłopoty, np w niektórych laptopach Dell z tym chipem dźwięk charczy, lub znika.

To nie są cywilne plastiki za 1500.
Ile ThinkPadów miałeś w łapach?
Ile ich serwisowałeś?

Conexant 20585 SmartAudio HD miały ThinkPad T410, T410i, T410s, T410si, T510, T510i, W510, W701, W701ds, X201, X201i, X201s, X201 Tablet.
Pokaż mi takiego z listy który miał coś innego.

1 polubienie

Miały różne KBC. To nie jest tak, tylko sam chip audio daje dźwięk, w połączeniu z różnymi modelami płyt sprawuje się różnie.

Często pada w nich chłodzenie, są nieprzyjemne w rozbieraniu i składaniu. Do niektórych z wymienionych w ogóle jest problem z kupieniem czegoś. Nie wiem ile tego rozbieraliśmy, myślę że co najmniej w setkach. Ale może więcej, może mniej.
Ale przynajmniej zbyt często płyty nie padają, jak ideapad.

Co ty znowu tutaj uprawiasz :joy:
Co ma KBC do karty dźwiękowej i jak karta dźwiękowa może dawać różny dźwięk w zależności od rodzaju płyty głównej? :man_facepalming:
Facet… czym więcej piszesz na forum, tym więcej wychodzi z ciebie jaki jesteś mitoman i fantasta…

Nic dodać nic ująć, nie widział ThinkPada na oczy.

Oczywiście, że może. Ba, masz wiele kart z dokładnie takim samym kodekiem i w zależności od zastosowanego mostka czy innych elementów używane są nieco inne sterowniki. Czasami nawet ten sam model płyty głównej, różni się znacząco jakością dźwięku. Inaczej grają np. wersje płyty z Nvidią a inaczej z Intelem, mimo tego, że teoretycznie różnią się jedynie grafiką, i trzeba być głuchym, aby nie słyszeć różnicy.

Zresztą zobacz sobie pliki sterowników w poszczególnych płytach głównych, ile razy jest tak, że instalujesz na 5 laptopach niby dokładnie to samo, a jednak jeśli spróbujesz sklonować system to może się okazać, że na kolejnym nie działa nagle karta sieciowa albo audio. I to niby taka sama. Ale po instalacji sterownika rusza. Potem jak sobie podejrzysz pliki, to się okazuje, że nie wszystkie są takie same.

Niedziałający podzespół trafia się też przy klonowaniu dla tego samego komputera.
Wczoraj musiałem klonować dwukrotnie bo wi-fi nie poszło.
Po drugim klonie drukarkę trzeba było instalować od nowa.
Po dostrzeganych różnicach w dźwięku, wnioskuję że jesteś audiofilem i słyszysz kable, jakość miedzi zastosowanej w ścieżkach a nawet jakość pojedynczego tranzystora w układzie…

Przecież subiektywne odczucia nie grają tutaj roli, skoro różnice potwierdzają pomiary i różnice w plikach sterowników.

Np. parametry dla ALC 850 na płycie Asus A8N

Summary

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: +0.19, -0.75 Good
Noise level, dB (A): -71.8 Average
Dynamic range, dB (A): 68.1 Average
THD, %: 0.019 Good
IMD + Noise, %: 0.083 Good
Stereo crosstalk, dB: -72.9 Good
IMD at 10 kHz, %: 0.102 Avera

A tutaj dokładnie ten sam układ, tylko na karcie.

Summary

Frequency response (from 40 Hz to 15 kHz), dB: +0.07, -0.60 Good
Noise level, dB (A): -83.5 Good
Dynamic range, dB (A): 83.6 Good
THD, %: 0.035 Good
IMD + Noise, %: 0.052 Good
Stereo crosstalk, dB: -85.1 Excellent
IMD at 10 kHz, %: 0.180 Average

Jak widać sam kodek to nie wszystko.

Oczywiście, mogę ci zrobić takie same pomiary jednego i tego samego układu.
Zgadnij jak tego dokonam.

Tak, ale czy po ponownej instalacji sterownika, piki się wtedy różnią? Bo już zdarzyło mi się, że zgrałem sobie kopie sterownika z systemu i na dwóch takich samych komputerach mimo takiej samej specyfikacji były różnice w plikach. Sprzęt różnił się tylko wersją płyty.

Wczoraj wymieniałem dysk z HDD na SSD w jakimś acerze, po klonie karta wi-fi niby była obecna, rejestry sprawdzone i ok ale nijak wi-fi nie działało.
Po kolejnym klonie działało jak powinno.
Czym to wytłumaczysz skoro jedyny czynnik jaki się zmienił to nośnik danych?

Błędami podczas kopiowania danych? A czasami jest tak, że użyszkodnik instalował różne sterowniki do WIFI, i system odpalając się na nowym dysku z automatu zainstalował sobie domyślnie “najlepszy”.
Powinny być dostępne w menadżerze poprzednie wersje, może wystarczy wybrać jedną z poprzednich?

Ale przy audio chodziło mi o to, że w dwóch takich samych laptopach instalka wrzuca częściowo inne pliki przy instalacji sterownika. Np. odpalasz jakiś Double Driver czy coś podobnego, robisz kopie sterowników audio i masz częściowo inne pliki. A jest ta sama karta.

Sterowniki zależą też od systemu operacyjnego, a nie tylko układu w karcie, bo przecież sterowniki są dla systemu operacyjnego, żeby wiedział jak wysyłać sygnały. Być może te systemy jakoś się różniły. Przecież nie będziemy wróżyli ze szklanej kuli co to były za komputery, jakie miały systemy, jakie sterowniki, co robi driverbooster (w życiu nie poszedłbym do serwisu który korzysta z takich programów) i przede wszystkim czy kolejny raz nie opowiadasz bajek.

No właśnie nie. Zresztą ile razy po naprawie płyty głównej, np. przelutowaniu KBC czy mostka, czy karty dźwiękowej, mimo, że teoretycznie to samo, to jednak system instaluje ponownie sterowniki i nie zawsze takie same, tak jakby rev układu różnił się i wymagał nieco innych plików.
Poza tym, na takich samych płytach, w zależności od rev. są często pewne zmiany konstrukcyjne. Zwykle niewielkie, ale często mają znaczenie. Czasami nawet producenci umieszczają kilka rodzajów sterowników do danego modelu. Oczywiście sprawa jest jasna, jeśli są stosowane zamiennie różne typy kamerek, czy czytników kart lub WIFI. Ale sterownik audio, obsługuje często całą gamę odmian chipsetu, a bywa że są A/B/C czy inaczej oznaczone i niby to samo, ale jednak nieco inne. A to jakieś odchyłki parametrów, a to jakieś zmiany konstrukcyjne. Trudno powiedzieć czym tam się poszczególne wersje mogą różnić. W każdym razie wcale nie musi być tak, że w kilku takich samych laptopach, są dokładnie takie same układy, mogą być chociażby inne wersje i już to może powodować z pewnych warunkach jakieś problemy lub różnice.

1 polubienie

Nawet na tym samym sprzęcie system może się inaczej zainstalować, podobnie jak sterowniki.
Kilka razy spotkałem się z sytuacją że po reinstalacji systemu coś nie działało tak jak powinno a pomogła tylko kolejna reinstalacja.

Bo bywa, że jest inna wersja aktualizacji, sterownika chipsetu itp. przecież nawet sterowniki karty graficznej biorą pod uwagę rodzaj procesora podczas instalacji. Tak samo jest z chipsetem, i dlatego w niektórych egzemplarzach występują problemy z np. dźwiękiem a w innej sztuce działa poprawnie. Po prostu producent nie przewidział, że jakaś drobna zmiana, która powinna być bez wpływu na działanie, jednak w konkretnych warunkach wpływ ma.

Ale ja wspominam o tym samym sterowniku czy systemie bez kompletnie żadnych zmian.
Wszystko instalowane z tych samych nośników.

Tak, ale pytanie czy sterownik wrzuca inne pliki, bo wiele sterowników od kart muzycznych ma sporo opcji w zależności od chipu i innych elementów.