Lenovo T500 problem z samoczynnym usypianiem

Witam.

Walczę już jakiś czas z problemem i niestety nie znalazłem rozwiązania. Gdzieś na jakimś forum znalazłem czyjeś zapytanie dla takiego samego problemu, lecz od kilku lat nikt nie odpisał. Śmiem twierdzić, że nikt jeszcze nie podał rozwiązania. A mianowicie…
Laptop generalnie działa prawidłowo. Niestety ma jeden mankament jakim jest samoczynne usypianie bądź samoczynne przechodzenie w stan hibernacji. Jak to się dzieje? Po zakończeniu pracy, nie chcąc wyłączać laptopa wprowadzam go w tryb uśpienia. Kiedy go wybudzam, laptop sam po ok. 2 min (czasem trochę szybciej, a czasem dłużej) przechodzi w tryb uśpienia. Każdorazowe wybudzenie daje taki sam efekt. Ten irytujący problem znika kiedy zrestartuję laptop. Natomiast kiedy go znów uśpię - problem ponownie się pojawia. Analogicznie jest w przypadku hibernacji tzn. kiedy zahibernuję i wznowię działanie kompa, ten sam po 2 min przechodzi do hibernacji. Dodam, że zmieniałem plany zasilania - zarówno ten windowsowy jak i PowerManager z Lenovo (ten drugi nawet reinstalowałem). Próbowałem wykorzystać pomysły podawane dla podobnych problemów, które pojawiają się innym użytkownikom tylko podczas oglądania np. filmu lub grania - nic nie podziałało. Reinstalacja Windowsa nie wchodzi w rachubę…

Ktoś, coś…?

Z góry dzięki za pomoc

Zmieniłem dysk z HDD na SSD. Wgrałem nowy system… a problem stary - już nie mam sił.
Może to bateria BIOSu?

Uaktualnij sterowniki do karty graficznej (ze strony Lenovo).

Pozdrawiam

Niestety :frowning: Aktualizacja najnowszych sterów ze strony Lenovo nie dała rozwiązania problemu.

Mam to samo. RedHat Enteprise 7.x bardzo kiepsko obsługuje ACPI i na Lenovo T460 też walczę z problemem.

W takim razie nie jestem sam z problemem :slight_smile: Szukam rozwiązania jak widzisz od dłuższego momentu - i nic. Jak znajdziesz vademecum to proszę podziel się :wink:
Wprawdzie po zmianie dysku problem jest trochę mniej uporczywy,
bo ładowanie systemu odbywa się nieporównywalnie szybciej :slight_smile:
lecz nie zmienia to faktu, że jest to nadal irytujące…

A spróbuj przez CMD
Zahibernuj komputer
rundll32.exe PowrProf.dll,SetSuspendState
Uśpij komputer
rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0
czy robi to samo.

Bez zmian… Cały czas robi to samo…

A sterowniki ze strony zewnętrznej (intel, amd, nvidia) próbowałeś zainstalować?

Pozdrawiam

Najnowszy bios zainstaluj.

Przed chwilą aktualizowałem BIOS
Niestety na końcu wyświetliło się okno z napisem:

BIOS image file is same as BIOS ROM.
An update is not necessary at this time.

Ten komunikat oznacza, że zainstalowany obraz biosu jest taki sam jak najnowszy i się nie uaktualnił z pliku. To znaczy, że jest ok.

Podejrzewam, że trzeba wymienić zasilacz. Masz oryginalny od lenovo, czy jakiś tani zamiennik?

Pozdrawiam

Zainstalowałeś najnowszą aktualizację oraz sterownik do chipsetu? Jak tak spróbuj testowo wgrać inny system(np.8.1)

Zasilacz oryginalny od lenovo.
Jak mi się wykrzaczył HDD to musiałem oddać kompa do serwisu (bo służbowy, a serwis od lat wspierający firmę), i powiedziałem im o problemie z niekontrolowanym usypianiem. Stwierdzili wtedy, że to wina dysku - na testach wyszła im ogromna ilość “bad sector’ów”, dodali również, że sprawdzą zasilacz - wyszło że ok. Teraz odpada mi serwis, bo jest kilkaset kilometrów ode mnie…
Podejrzewam, że wgrali najnowsze stery do chipsetu.

A weź ściągnij i sprawdź wszystkie stery.
https://www.dobreprogramy.pl/Driver-Booster,Program,Windows,41956.html

Jak służbowy to nie wchodzi reinstal innego systemu, ale byś wiedział czy to system czy sprzęt.