Lenovo ThinkPad E531 i dysk M.2

Dzień dobry wszystkim.

Mam pytanie dot. laptopa Lenovo E531 (Model: 68852A3; Serial: PF1GNY6). Chodzi o to jaki rodzaj dysku SDD M.2 można wstawić do tego laptopa? Wiem, że będzie to M.2-2242 ale jaki typ - B (B key), czy M (M key)? Czy możliwa pojemność jest jakoś ograniczona? Czy w/w dysk może pracować jako normalny dysk systemowy, obok np. dysku HDD, który byłby magazynem na dane? Jeżeli drugi dysk (2,5 cala) także byłby dyskiem SDD, to który powinien być dyskiem systemowym?

Musiałbyś zdjąć dolną pokrywę (łatwe!) i sam sprawdzić jakiego typu jest gniazdo M2. Możliwe, że jest M+B, bo tak się dziś zwykle robi. Zresztą większość dysków M2-2242 jest już chyba robiona jako M+B. Według specyfikacji pojemność na tym gnieździe jest ograniczona do 256 GB.
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd027146
Solid state drive features
•256GB, 7mm high, SATA 6.0Gb/s
•Small-capacity M.2 solid-state drive for caching only (on some models)

Pasować będzie Transcend MTS400.

Ale czy taki np. Transcend MTS400 będzie mógł pełnić rolę dysku z Windows, uzupełniany przez HDD lub zwykły SDD? Czy dysk na złączu M.2 będzie się lepiej sprawował niż SDD na złączu SATA3?

Tak

W tym laptopie nie

Czyli np. w/w SDD na M.2 Transcend MTS400 jako dysk systemowy lepiej będzie się spisywał niż dysk HDD na SATA3 (drugi dysk w tym laptopie), ale już gorzej niż dysk SDD na SATA3? A jaka jest przyczyna takiej sytuacji?

E531 obsługuje wyłącznie dyski M.2 SATA, więc wydajność jest taka sama jak dysków 2.5" SATA.

Teraz masz tylko dysk HDD? Ile chcesz przeznaczyć na SSD?

Jestem już starszy :). Nie mam limitu. Ale oczywiście stosunek cena / jakość ma znaczenie. Najdroższy nie oznacza najlepszy.

z M.2 najtańszy jest MTS400. Z 2.5" opłaca się kupić Goodram Iridium Pro 240 GB.

A dlaczego w tym Lenovo ThinkPad E531 ewentualny dysk na złączu M.2 sprawowałby się gorzej (jako dysk systemowy) od ewentualnie także obecnego w tym laptopie dysku SDD na złączu SATA3?

Mam Goodram Iridium Pro już jakiś rok więc gdybyś był zainteresowany to mogę odpowiedzieć na parę pytań.

@Nopanak
MTS400 jest po prostu wolniejszy od Iridium. SSD w formacie M.2 2242 są bardzo mało popularne i generalnie tylko ten dysk jest dostępny na rynku.

Zamówiłem już sobie tego MST400. Porzebuję sporo miejsca na dysku, więc uznałem, że lepiej póki co mieć 128 GB z MST400 i 500 GB ze zwykłego HDD, który był w komputerze od jego zakupu. Czy ten Googram Iridium Pro ma generalnie jakieś felery lub uciążliwości bądź cechy niedobre / nieopłacalne, które nie wynikają wprost z recenzji dostępnych w internecie? Żona też ma komputer, a Acer odpisał, że można do niego wsadzić dysk SSD na złączu SATA3 -> Acer V3-372 i SSD nie na M.2

Ja osobiście nic nie znalazłem. Owszem nie jest to topowa półka na dzień dzisiejszy ale jako ssd do przyśpieszenia komputera nadaje się idealnie.
Bez tytułu

Bez t1ytułu

Jak widać, swoje już przepracował a transfery nadal wysokie mimo zajętego miejsca, działającego os i grze w tle.

Nabyłem i wsadziłem do mojego Lenovo E531 dysk M.2 Transcend MTS400 128 GB. Widzi go BIOS (Legacy), ale nie widzi go Windows 10. No i co tu zrobić?

W Zarządzaniu Dyskami także nie jest widoczny? Wciśnij Win+R i wpisz compmgmt.msc

Może wystarczy to: