Lenovo thinkpad T530 wyłącza się równo co 30 minut

Witam.

Pacjent Lenovo thinkpad T530, oddałem go do naprawy, która wymagała wgrania tylko nowego systemu oraz sterowników. Po odebraniu go wyłącza się równo co 30 minut. Przed oddaniem go do naprawy nie był rok używany oraz w żaden sposób nie mógł się uszkodzić. Pan który wgrał nowy system oraz sterowniki mówi, że przez 4h na nim pracował i nie miał takiej sytuacji, żeby się wyłączał. Dodam że na laptopie pracuje bez baterii, oraz w momencie kiedy się wyłącza, to po włączeni tak jakby sesja zostaję wznowiona tam gdzie skończyłem.

Taka sytuacja może występować w dwóch przypadkach, np. po modernizacji laptopa i wymianie procesora na nieobsługiwany przez chipset płyty głównej. Jednak to rozumiem odpada, bo taka operacja realizowana nie była. Inną przyczyną mogą być problemy z ME Region, będący wynikiem np. nieprawidłowej aktualizacji BIOS, wgrania wsadu BIOS wyciągniętego z innej płyty bez wyczyszczenia ME Region lub wgrania BIOS dla laptopa z inną konfiguracją sprzętową. W takich przypadkach komputer będzie wyłączał się co określony (zawsze taki sam) czas np. wspomniane 30 minut. Mogą też występować inne objawy/nieprawidłowości: ciągła praca wentylatorów na maksymalnych obrotach, bardzo wolne uruchamianie się komputera, wliczając bardzo długi proces power on self-test (POST) zanim pojawi się logo producenta sprzętu.

Laptop był w serwisie firmowym czy u kogoś prywatnie?

Pobierz CPU-Z (ZIP-English), wypakuj i uruchom jako administrator. Zrób screeny z zakładek: CPU oraz Mainboard i wrzuć je tutaj na forum.

Warto napisać w jaki sposób się wyłącza.
Jeśli po „włączeniu” sesja zostaje wznowiona " tam gdzie skończyłem"…
To wygląda jakby przechodził do hibernacji lub uśpienia.
Jaki to system i czy próbowałeś z włożoną baterią.

to po włączeni tak jakby sesja zostaję wznowiona tam gdzie skończyłem.

OK teraz dopiero doczytałem ten ostatni fragment. Zerknij w ustawieniach zasilania na ustawione czasy uśpienia i ewentualnie hibernacji. Jednak te wartości mają zastosowanie tylko w przypadku gdy z komputera nie korzystasz przez ten określony czas.

obraz

Sprawdź czy się nie grzeje. Otwórz go, przedmuchaj. Rok stał.
Z tego co piszesz to gosc w serwisie? jedynie zainstalował system i sterowniki.
P.S. Przeskanuj system ( o ile to Win ) z wiersza poleceń (administartor) komendą
sfc /scannow

Często po instalacjach, aktualizacjach zdarza się ze któryś plik systemowy zostanie uszkodzony.

Plik zostaje uszkodzony? Komputer się przegrzewa? Serio? To wszystko powoduje wyłączanie się sprzętu zawsze i równo po 30 minutach z zegarkiem w ręku? Serio? :man_facepalming:

Widzisz chłopie. Problem polega na tym ze komputer przechodzi w cykliczny stan uśpienia lub hibernacji wyłacznie przy braku aktywności (brak działania myszy, klawiatury itp.) chyba ze system tej aktywności nie widzi. Co to oznacza ze system nie widzi czegos co powinien? Szukaj odpowiedzi.
Co do tego ze zawsze dokładnie jak w zegarku, co 30 min to byłbym ostrozny. Nie mam powodu nie wierzyć

Po co miałby kłamać.

Kwestia przegrzewania. Sprawdzałes ?
Przegrzewanie komputera może spowodować, że system operacyjny zapisze sesję i przejdzie w tryb uśpienia lub hibernacji. Chyba ze jedynym ratunkiem jest jego natychmiastowe wyłaczenie. W celu ochrony komputera przed przegrzaniem, większość systemów operacyjnych ma mechanizmy zarządzania ciepłem a to jeden z nich.

P.S. Przeczytaj swój tekst

Nie wiem czy zauwazyłes ale autor tematu napisał wyraźnie

Poczatku nie czytasz, końca nie czytasz a swoimi mundrościami sypiesz

A wiesz co dokładnie robiła osoba serwisująca ten komputer? Wgrała system na nowo, wtedy na pewno go aktualizowała? A może nie? Sprawdzałeś czy np. WU nie zaserwował w aktualizacjach opcjonalnych nowego wsadu BIOS niekompatybilnego z urządzeniem jak w niegdyś w przypadku ASUS GL553VD? A może jednak osoba ta BIOS aktualizowała sama?

W odróżnieniu od Ciebie zawsze staram się ludziom pomóc, na tyle na ile potrafię to zrobić na odległość. Zakładki z CPU-Z były mi potrzebne w jakimś konkretnym celu. Zastanów się w jakim. Ty natomiast prawisz te swoje teorie spiskowe Tono. Tak pamiętam Cię… inteligencją nigdy nie grzeszyłeś, za to zawsze udawałeś że wiesz więcej niż w rzeczywistości, obrażałeś innych i do tego pisałeś te swoje bzdury Wiktorku. Jakiś powód tych zmian kont był… pamiętasz jaki? A jakbym Ci dzisiaj dał programator i kazał wyczyścić ME Region + przenieść klucz Windowsa ze zrzutu BIOS do nowego BIOS-a to by się okazało, że masz dwie lewe ręce i pełne gacie. Więc zamilcz proszę.

Po wyłączeniu i włączeniu go ponownie, laptop włącza się jakby normalnie przechodzę przez logo producenta, ładuję system i w ten sposób sesja pozostała taka jak przed wyłączeniem się. Przepraszam za nie doprecyzowanie. A hibernacja u uśpienie jest ponad czas w którym się wyłącza

Laptop się nie przegrzewa

System windows 10 pro. Nie próbowałem z włożoną baterią gdyż takowej nie posiadam

CPU
MainBoard

Nie wykryto żadnych błędów

Myślę, że drążysz sytuację, w której po wyczyszczeniu ME w Biosie, laptop restartuje się kilka razy, zaciąga dane między KBC a BIOSem, i dopiero wstaje. Dlatego taki np. Dell potrafi wstawać o rozebraniu 5-10 minut.
Faktycznie Lenovo jeśli mają inną wersję wsadu w KBC i BIOSie, to robi problemy, ale w takim razie PCH ustawiałby wentylatory w tryb awaryjny, i działałyby z maksymalnymi obrotami, zredukowanym taktowaniem itd.

Wgraj ten link sterownik. Restart i sprawdź, czy pomogło.

czyli shutdown.exe /s /t 1800 :grinning: :microbe: :microbe: :microbe:

Niestety nie pomogło

Nie rozumiem

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Spróbuj co minutę odpalać:

shutdown /a

Nie znam się na tym, ale podejrzewam że mam to wpisać w cmd i też tak zrobiłem
„Nie można przerwać procesu zamykania systemu, ponieważ taki proces nie jest w toku.(1116)”