Lenovo vs lenovo, 2666 MHz vs 2933 MHz

Czy jest duża różnica między ramem o taktowaniu 2666 MHz a 2933 MHz?
Są teraz promocje na interesujące mnie laptopy:



Są niemal identyczne, ale ten za 4199 zł ma RAM 2666 MHz, zaś ten za 4299 zł ma 2933 MHz
i teraz pytanie, czy warto dopłacać 100 zł?
Mogę ewentualnie kupić z 8 GB RAMu 2933 MHz za 4049 zł i dokupić 8 GB. Ale w x-komie nie wiedzą jaki dokładnie model jest zamontowany a ceny wahają się od 100 do 250 zł. Co robić? Promocja w euro kończy się dzisiaj. Pracownik z chatu x-koma twierdzi że do gier lepiej 2933. Może kupić wersję z 8 GB i odczekać z dokupieniem następnej kości?
Dodam jeszcze że pierszy laptop jest oznaczony jako 5i, drugi zaś 5. Kody producenta też się różnią, ale ciężko dostrzec różnicę, poza tym że bateria jest wyrażona w innych jednostkach.

Kup z 2933, różnica nie jest kosmiczna, ale może akurat te 3 FPS się przyda :stuck_out_tongue:

Tu jest porównanie podobnego przypadku, tylko że 2133 MHz vs. 2666 https://www.youtube.com/watch?v=WBBwsw6chyk

oglądałem https://www.youtube.com/watch?v=Mr65-4EM2o4
jest porównanie 2400 vs 2666 vs 3200
nie widzę gigantycznych różnic między 2666 a 3200, a przecież porównuję 2666 do 2933, więc tym bardziej nie powinno być źle

Zgadza się. Pomiędzy najbliższymi częstotliwościami różnice znikome.

jest dodatkowy problem. O ile nie ma większego sensu dopłacać do 2933 w euro, to ten z x-koma ma gwarancję sklepu, a nie producenta. To dlatego że sami wymieniają ten ram w x-komie. :frowning:

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór opcji z 8 GB ram @mishek
Lenovo Legion 5i-17 i7-10750H/8GB/512 GTX1660Ti 144Hz
Do tego możesz zamontować pamięć ram 8 GB też z wyższym taktowaniem
GOODRAM 8GB (1x8GB) 3200MHz CL22

W tym modelu jak dobrze pamiętam pamięć ram jest na 3200hz tylko fabrycznie ustawiona na 2933mhz.

Tak zrobiłem. Pieniądze wychodzą te same. Procesor ogranicza taktowanie ramu do 2933 MHz. Fabrycznie powinno być zainstalowane 3200 od samsunga.

Bo różnicę odczujesz tak naprawdę dopiero gdy na tej pamięci będzie pracować APU.
Wtedy różnica w taktowaniu pamięci jest najbardziej odczuwalna.

1 polubienie

Niby sklep duży i specjalnych problemów gwarancyjnych nie robi, ale ja bym nawet dopłacił za gwarancję producenta, bo nigdy nie masz pewności, czy nie jest sklepowa bo np. wymienili matrycę na chińską gdy oryginalna pękła w transporcie :wink:


W zasadzie to jest prawie pewna jakaś ingerencja w sprzęt wykluczająca gwarancję producenta, bo przecież wymienić dysk, czy ram możesz we własnym zakresie bez utraty gwarancji.

Dlatego wziąłem wersję 8 GB z gwarancją producenta i dokupiłem 8 GB RAMU. Pieniądze wyszły te same (4049+149). A z gwarancją x-komu są takie jaja że różni konsultanci dają różne odpowiedzi. Jeden twierdził że jest napisana sklepu, bo na ram, a lapek ma producenta. Z kolei konsultantka z którą wymieniłem maile twierdziła że “gwarancję zapewnia sklep”, co ja rozumiem że na całość. Podobnie było z taktowaniem RAMu w wersji 16 GB. Nie byli w stanie jednogłośnie odpowiedzieć jakie tam są kości.

Gwarancja jest producenta nie sklepu w tym przypadku.