Mam od jakiegoś roku czasu laptop Lenovo X220. Laptop był kupiony jako używany na allegro. Czytałem opinie o tym laptopie, że w programowaniu, graniu w zwyczajne gry czy normalnym surfowaniu po sieci jest bardzo dobry. Kiedyś używałem go głównie do Tibii i surfowaniu po necie (prędkość działania była OK). W granie w gry typu Path of Exile czy Albion Online mogłem niestety zapomnieć. Obecnie, mój problem polega na tym, że po odpaleniu laptopa muszę czekać 15 minut z zegarkiem w ręku aż włączy mi się środowisko do programowania Intellij wraz z włączonym kursem na udemy w firefoxie. Codzień tracę 15 minut na to, żeby komputer normalnie funkcjonował.
Czy moglibyście, proszę, podrzucić jakąś solucję do mojego problemu? Ew. jakie testy wykonać, aby dowiedzieć się co może być winowajcą? Czy to wina za słabego laptopa, czy rzeczywiście można w nim coś podziałać, aby mój problem zniknał?
X220 nie powinien mieć takich problemów. Jeśli programy tak długo ci się włączają to może dysk? Zacznij od zrzutu z Crystal Disk Info. https://crystalmark.info/en/download/
Zobacz w Podglądzie zdarzeń w Dziennikach aplikacji i usług na pozycji Diagnostics-Performance (Działa), wpisy o Id 100 i 101. Nieraz pozwala to z grubsza określić co powoduje długi rozruch.
Niestety nie zastąpi to Windows Performance Toolkit z ADK.
Zależy ile śmieci chcesz przenieść / trzymać. HDD, nowy poprawi osiągi, ale nie tak dużo znowu, no i HDD nie lubią wstrząsów (noszenie). Za 240/56 GB SSD dasz ze 150 zł, po kosztach Adata lub inny Goodram wystarczy. Te dwieście GB z haczykiem starcza spokojnie dla zwykłego użytkownika.
Tzn w zasadzie na tym laptopie jestem po reinstallu windowsa 2 tygodnie temu, więc nawet nie zdążyłem „nabałaganić”, więc może z 100Mb danych przeniosęna nowy dysk. Okej, w takim razie pójdę za radą i kupię SSD.
Jeszcze tak tylko z ciekawości, co dolega obecnemu dyskowi i po czym to poznać z tego loga?
Wiek najpewniej, lub był „wytrzęsiony”.
Relokowane sektory i oczekujące na relokację, a jak puścisz sobie wykres prędkości, to ro zamiast lekkiego spadku w linii prostej, zobaczysz piękny elektrokardiogram z górami i dolinami.
Poszukaj gdzie Diagnostics-Performance się znajduje. Jeśli nie wiesz to tylko reset systemu ponieważ informacja o tym co tam zobaczysz nic ci nie da. Nie mówiąc o ADK.
Jeżeli instalujesz system na ThinkPadzie i używasz w nim HDD (niewskazane w 2021 - już tak od pięciu lat ), to należy doinstalować ThinkVantage Active Protection System, zatrzymujący dysk w przypadku drgań. Inaczej dysk wytrzęsie i może go popsuć.
Stan tego dysku nie jest jakiś upiorny, na tym etapie warto sprawdzać, czy sytuacja się nei pogłębia, ale istotnie bym z niego uciekał.
Windowsa nie da się używać na HDD w 2021, koniecznie weź SSD. Laptop ten obsługuje też 16GB RAM, też warto pomyśleć.
Mam takiego lapka, tylko z SSHD i na Linuxie, i śmiga elegancko. Nawet się dwa razy nie zastanawiaj nad SSD. HDD laptopowe są po to, żeby straszyć nimi dzieci.
Gdzie SSHD fakt jest szybszy od HDD ale ciągle sporo wolniejszy od SSD.
Przy czym odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz apetyt na energię ma taką jak HDD.
Ano tak. Nawet nie wiedziałem, że to SSHD, bo oferta miała napisane HDD, a oprócz jakiejś lepszej prędkości dysk się zachowywał jak talerzowy. Zainteresowałem się dopiero, jak miałem do czynienia z lapkiem z HDD i było wyraźnie gorzej.