Lenovo X220 - dobry laptop ale wolny?

Cześć,

Mam od jakiegoś roku czasu laptop Lenovo X220. Laptop był kupiony jako używany na allegro. Czytałem opinie o tym laptopie, że w programowaniu, graniu w zwyczajne gry czy normalnym surfowaniu po sieci jest bardzo dobry. Kiedyś używałem go głównie do Tibii i surfowaniu po necie (prędkość działania była OK). W granie w gry typu Path of Exile czy Albion Online mogłem niestety zapomnieć. Obecnie, mój problem polega na tym, że po odpaleniu laptopa muszę czekać 15 minut z zegarkiem w ręku aż włączy mi się środowisko do programowania Intellij wraz z włączonym kursem na udemy w firefoxie. Codzień tracę 15 minut na to, żeby komputer normalnie funkcjonował.

Specyfikacja:

OS Name Microsoft Windows 7 Ultimate

Version 6.1.7601 Service Pack 1 Build 7601

Processor Intel(R) Core™ i5-2520M CPU @ 2.50GHz, 2501 Mhz, 2 Core(s), 4 Logical Processor(s)

Installed Physical Memory (RAM) 8,00 GB

Czy moglibyście, proszę, podrzucić jakąś solucję do mojego problemu? Ew. jakie testy wykonać, aby dowiedzieć się co może być winowajcą? Czy to wina za słabego laptopa, czy rzeczywiście można w nim coś podziałać, aby mój problem zniknał?

Dzięki z góry za odpowiedzi!

X220 nie powinien mieć takich problemów. Jeśli programy tak długo ci się włączają to może dysk? Zacznij od zrzutu z Crystal Disk Info.
https://crystalmark.info/en/download/

Dysk SSD.

Sprawdź procesy, które startują z systemem. Mój X220 (główne narzędzie pracy lol) działa bardzo szybko, ale nie wyłączam go, bo wtedy idzie:

  • Store Apps update
  • Windows Update
  • Visual Studio VSIX Update
  • Edge Update
  • Chrome Update
  • Google Software Reporter
  • OneDrive Update
  • Microsoft Compatiblity Telemetry
  • Mozilla Maintenance Service
  • NuGet

Dopiero jak wszystko zmielą, to laptop zaczyna działać ekspresowo :slight_smile: Nowe sprzęty z większą liczbą rdzeni i dyskami nvme na tym nie tną.

Zobacz w Podglądzie zdarzeń w Dziennikach aplikacji i usług na pozycji Diagnostics-Performance (Działa), wpisy o Id 100 i 101. Nieraz pozwala to z grubsza określić co powoduje długi rozruch.
Niestety nie zastąpi to Windows Performance Toolkit z ADK.

Załączam event log. Coś nie gra?

Załączam zrzut z CrystalDiskInfo

daras28-82, wielkipiec, dzięki za podpowiedzi!

Ewakuować dane na nowy dysk, szybko!

Czyli co teraz? Czeka mnie kupno nowego dysku?

Wybrać HDD czy SSD? Podejrzewam, że jeśli to wina dysku, to nowy HDD i tak poprawi mi osiągi? Niekoniecznie chcę wydawać miliony na SSD.

Jesteście w stanie polecić jakiś HDD/SSD do tego modelu?

Zależy ile śmieci chcesz przenieść / trzymać. HDD, nowy poprawi osiągi, ale nie tak dużo znowu, no i HDD nie lubią wstrząsów (noszenie). Za 240/56 GB SSD dasz ze 150 zł, po kosztach Adata lub inny Goodram wystarczy. Te dwieście GB z haczykiem starcza spokojnie dla zwykłego użytkownika.

Tzn w zasadzie na tym laptopie jestem po reinstallu windowsa 2 tygodnie temu, więc nawet nie zdążyłem „nabałaganić”, więc może z 100Mb danych przeniosęna nowy dysk. Okej, w takim razie pójdę za radą i kupię SSD.

Jeszcze tak tylko z ciekawości, co dolega obecnemu dyskowi i po czym to poznać z tego loga?

Dzięki z góry!

Szukaj info o analizie parametrów SMART, na przykład:
FAQ - S.M.A.R.T. - Jak czytać oraz tabela atrybutów | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club .

Wiek najpewniej, lub był „wytrzęsiony”.
Relokowane sektory i oczekujące na relokację, a jak puścisz sobie wykres prędkości, to ro zamiast lekkiego spadku w linii prostej, zobaczysz piękny elektrokardiogram z górami i dolinami. :wink:

Nowy HDD nic nie zmieni a SSD nie kosztują wcale tak dużo.
Najtańszy 240GB uszczęśliwi cię.

Nie pisałem o crystakdiskinfo a dokładnie o

Poszukaj gdzie Diagnostics-Performance się znajduje. Jeśli nie wiesz to tylko reset systemu ponieważ informacja o tym co tam zobaczysz nic ci nie da. Nie mówiąc o ADK.

Jeżeli instalujesz system na ThinkPadzie i używasz w nim HDD (niewskazane w 2021 - już tak od pięciu lat :smiley: ), to należy doinstalować ThinkVantage Active Protection System, zatrzymujący dysk w przypadku drgań. Inaczej dysk wytrzęsie i może go popsuć.
Stan tego dysku nie jest jakiś upiorny, na tym etapie warto sprawdzać, czy sytuacja się nei pogłębia, ale istotnie bym z niego uciekał.
Windowsa nie da się używać na HDD w 2021, koniecznie weź SSD. Laptop ten obsługuje też 16GB RAM, też warto pomyśleć.

Mam takiego lapka, tylko z SSHD i na Linuxie, i śmiga elegancko. Nawet się dwa razy nie zastanawiaj nad SSD. HDD laptopowe są po to, żeby straszyć nimi dzieci.

1 polubienie

Gdzie SSHD fakt jest szybszy od HDD ale ciągle sporo wolniejszy od SSD.
Przy czym odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz apetyt na energię ma taką jak HDD.

Ano tak. Nawet nie wiedziałem, że to SSHD, bo oferta miała napisane HDD, a oprócz jakiejś lepszej prędkości dysk się zachowywał jak talerzowy. Zainteresowałem się dopiero, jak miałem do czynienia z lapkiem z HDD i było wyraźnie gorzej.