Lenovo Y50-70 – problem z kartą dedykowaną


(Voeille) #1

Jak w temacie – dedykowana karta graficzna (Nvidia GeForce GTX 860M) nie działa, jak należy, jest „częściowo” wykrywana przez system – widnieje w menedżerze urządzeń, panel sterowania Nvidia teoretycznie działa, lecz pomimo odpowiednich ustawień, gry i aplikacje korzystają ze zintegrowanej karty Intela,„namacalnym” dowodem na to może być chociażby wskaźnik wizualny PhysX – pomimo wyboru karty Nvidii jako obsługującej (link), w grach wyświetla CPU, czyli kartę zintegrowaną jako aktywną (w ustawieniach karta Nvidii jest wybrana jako preferowana). Ekran również jej nie wykrywa – w ustawieniach rozdzielczości po naciśnięciu przycisku „wykryj” pokazuje tylko kartę Intela, jest ona również widoczna jako lokalizacja we właściwościach monitora w menedżerze urządzeń (1, 2) i nie za bardzo się orientuję, jak można to zmienić. Odinstalowanie sterownika i zainstalowanie tego ze strony producenta nie pomogło, tak samo jak sterownik ze strony Nvidii. W BIOSie jedyne opcje to Switchable Graphic Cards oraz UMA Graphic Card, czyli w ten sposób się nie da tego zmienić (chyba że jest jakaś inna opcja w BIOSie, o której nie wiem). Plan zasilania jest oczywiście ustawiony na wysoką wydajność. Problem jest dosyć frustrujący – nie po to mam laptopa z bardzo dobrą kartą graficzną, żeby nie móc jej używać...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


(sloantk) #2

Najpierw zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony nvidii. Ustawienia, które gry i programy mają korzystać z tej karty masz w zakładce “Zarzdzanie ustawieniami 3D”.


(Voeille) #3

Problem występuje zarówno na sterownikach od producenta, jak i na najnowszych od Nvidii, w ustawieniach 3D GeForce jest kartą preferowaną, czyli wszytkie programy powinny jej używać. Po paru testach okazało się, że to sam PhysX jest problemem – według kontrolki włączonej w panelu karta jest używana (link), w programie FluidMark służącym do testowania PhysX wskaźnik z panelu Nvidii pokazuje, że do przeliczania używana jest karta Nvidii, jednak w grach jest to procesor, czyli karta Nvidii jest używana do wszystkiego poza PhysX, co nie ma za bardzo sensu (wszyscy się mogą domyślić, jak działa PhysX na zintegrowanej karcie Intela). Jak to zmienić? Czy zależy to od poszczególnych ustawień 3D dla danej aplikacji w panelu sterowania Nvidii?