Lenovo Y580 - dwie grafiki ale jak to działa?

Witam,

Laptop jest wyposażony w technologie NVIDIA Optimus.

Działa to tak, że sterowniki Intela oraz NVIDII komunikują się miedzy sobą i gdy jakaś aplikacja jest zapisana w profilu NVIDII jako wymagająca to sterownik NVIDII wyłącza Intela i odpala GeForca. To czy na pulpicie używa Intela czy Geforca zależy od ustawień w BIOSIE jeżeli są dostępne. Jak ich nie ma to Intel jest tu kartą główną do “wszystkiego” poza tym co jest w profilach NVIDII, jak takie ustawienia są  w BIOSIE to wtedy w zależności od wybranej opcji komputer używa tylko Intela, albo tylko NVIDII. Od razu Ci mogę powiedzieć, że domyślnie Intel jest używany do 95% zadań na laptopie wyjątek to gry i niektóre zaawansowane aplikacje graficzne.

Reszta czyli pulpit/net/filmy HD/stare gry lecą na Intelu.

Wydaje mi się, że laptopy z Optimusem już nie mają opcji zmiany karty w BIOS-ie, bo jak pisze struart karta Intela jest główną i przez nią sygnał przechodzi zawsze nawet jeśli nie jest aktywna, więc wyłączenie jej w BIOS-ie równałoby się z brakiem obrazu, czy nawet niemożnością włączenia laptopa.

 

Część programów i gier już jest domyślnie zapisana przez nVidię w sterownikach, więc są one odpalane na nVidii, ale możesz też sam dodawać programy manualnie, żeby działały na niej: klikasz w zasobniku systemowym na Panel sterowania NVIDIA  - przechodzisz do Zarządzanie ustawieniami 3D - Ustawienia programu i tam Dodaj - dodajesz program lub proces, który chcesz, żeby działał na nVidii. Zdaje się, że w grach czasem proces, który jest odpowiedzialny za grę niekoniecznie jest tym, który uruchamia się zaraz po kliknięciu na ikonę gry.

 

Możesz jeszcze w Panelu sterowania NVIDIA na górze po lewej wejść w Pulpit i zaznaczyć Wyświetl ikonę aktywności karty graficznej w obszarze powiadomień, wtedy będziesz widział w zasobniku jaki w danym momencie program chodzi na nVidii.

Dziękuje za szczegółową wiadomość, właśnie w Biosie nie ma takiej opcji jak wybór karty:(

 

Dzięki za odpowiedz, pobawię się tymi ustawieniami w NVIDII, przydadzą mi się.