Lenovo Y580 problem z Intel HD Graphics 4000

Witam, dwa dni temu ni stąd ni zowąd pojawił się problem z wyświetleniem Windowsa. Po włączeniu laptopa pojawia się napis Lenovo oraz kręci się “kółeczko” ładowania po czym ekran znika (robi się czarny) lecz laptop działa ponieważ słychać wentylatory oraz skrót klawiszowy wywołania dźwięku również działa. Jedyne możliwości wyświetlenia pulpitu to:
-podłączenie zewnętrznego monitora (np. telewizor) przez HDMI i wyświetlenie pulpitu przez wybranie opcji dublowania ekranu, wtedy pulpit wyświetla się tylko na TV, a na laptopie nadal jest czarny ekran

  • tryb awaryjny
  • wyłączenie w menedżerze urządzeń karty Intel HD Graphics 4000 i ponowne uruchomienie laptopa, wtedy laptop uruchamia się na wbudowanej karcie systemowej (VGA) takie rozwiązanie pozwala tylko na przeglądanie internetu… ponieważ wyłączenie karty Intel HD Graphics 4000 uniemożliwia używanie karty dedykowanej NVIDIA GEFORCE GTX 660M. Przekopałem internet i nie mogę znaleźć rozwiązania… nie pomogło odinstalowanie sterowników oraz ponowna instalacja, nie pomogło również przeinstalowanie systemu… już zaczynam wierzyć, że układ GPU się po prostu spalił ale nie daje mi spokoju to, że pulpit wyświetla się na podłączonym telewizorze. Uszkodzenie ekranu też odpada ponieważ w trybie awaryjnym działa. Proszę o pomoc, wydaje mi się, że problem leży po stronie oprogramowania… Niestety wszystkie serwisy są zamknięte z powodu szalejącej epidemii… i siedzenie bez laptopa przez te długie dni jest baardzo nudne :smiley:
    Specyfikacja:
    Lenovo Y580
    12 gb ram
    Windows 10 64bit
    Intel HD Graphics 4000
    Nvidia Geforce GTX 660M
    Z góry dziękuję.

… może tak być, że uszkodzona karta działa jako “wbudowana vga” w awaryjnym. Zwykle jednak dedyki, nie integry padają. Próbowałeś w BIOS na sztywno przełączyć na GT?

Cześć, gdybyś mógł mi powiedzieć jak to zrobić to spróbuję.

Wejdź w bios (któryś z przycisków F) i znajdź GPU/ Graphics card/ coś podobnego i zmień na “dedicated” GTX 660 czy podobnie, na 100% nie integrated/intel.

Jedyną opcję jaką znalazłem to Graphic Device i tam do wyboru jest UMA graphic albo Switchable Graphic. Domyślnie jest ta druga opcja natomiast po wybraniu tej pierwszej laptop odpala się na karcie Intela… już sam nie wiem o co chodzi

Masz sterowniki najnowsze zainstalowane?
Jeśli tak, to z jakiego źródła (najlepsze dla sprzętu ze strony Pomocy Technicznej Lenovo, a jeszcze lepiej ze strony Nvidia, musisz popróbować)
Czy tak się stało po jakiejś aktualizacji?

Stało się tak z dnia na dzień… sterownik aktualny ze strony Nvidia

A spróbuj pobrać sterownik i zainstalować ze strony Lenovo.

Ten z Nvidia może być wadliwy.
Jeśli to nie pomoże, spróbuj skrótem klawiszowym ustawić Tylko ekran komputera, i rozjaśnić maksymalnie matrycę.

Daj znać czy pomogło.

Mam takiego kloca. Punkt pierwszy: nie da się przestawić tylko na dedyka. On tam jest tak ch… wpiety ze bez integry to nawet obrazu na matrycy nie zobaczysz, dedyk ma chyba tylko hdmi bezposrednio przypiete. Punkt drugi: potrzebujesz sterow zarówno ze strony intela jak i nvidii. Ostatnie stabilne jakie mozesz sciagnać dla HD4000 i Gt660m działają bo sam mam. Powiedz mi czy te 12 gb tam to sam sobie zrobiłeś? Ja ostatnio oglądałem bsody bo miałem 4+8 i jak wyciągnąłem 4 marki ramaxel to laptop działa. Ktoś tak genialnie sprzedał tego laptopa z takim zestawem kości. Potem sprawdziłem że opóźnienia na ramie przy 2 kościach są zupełnie inne… ba nawet ta sama kość w roznych slotach potrafi mieć inne w moim egzemplarzu.

Jeśli HDMI działa to gt660m działa. Przeinstaluj intelowy sterownik na ostatni jaki tam intel daje na swojej stronie.

Aa no i integra korzysta z ramu normanego więc temu też bym się przyjrzał bo mnie to tak 2 lata działało i dopiero ostatnio się skopało. Chwilka eksperymentów z wyciąganiem kości nie zaszkodzi.