Lenovo Z50-70 - problem z uruchomieniem systemu

Witam!
Mój brat ma poważny problem z w/w laptopem. Otóż w niedzielę chciał sobie zagrać w grę, więc uruchamia sprzęt, próbuje się logować do Windowsa 10 i… czarny ekran, po czym restart i komunikat jak na zdjęciu:

Zostawił lapka na kilka godzin w spokoju, jednak to naprawianie trwało nadal. Postanowił zostawić włączony w tym stanie komputer na całą noc, ale rano ten komunikat był nadal wyświetlany. W końcu wyłączył komputer guzikiem, po czym spróbował włączyć ponownie, ale nic to nie dało - Windows nadal coś naprawiał.

Brat nie chciałby reinstalować Windowsa, gdyż na tym komputerze są ważne dla niego pliki i nie chce ich stracić.
Liczę na szybką pomoc z Waszej strony.
Pozdrawiam.

Jeśli tylko chodzi o zachowanie plików to można na innym komputerze zrobić pendrive z linuxem i uruchomić z niego system i przegrać potrzebne dane. Można też przepiąć dysk do innego komputera i tam zgrać pliki. Potem można przeinstalować laptopa.

Co do systemu jeśli jest potrzebny sprawny to najlepiej byłoby włożyć płytkę instalacyjną albo pendriva z windowsa 10, z poziomu którego można by spróbować automatycznej naprawy, wykonać polecenia “sfc /scannow /offbootdir=d:\ /offwindir=d:\windows” gdzie d: jest literą dysku i “chkdsk c: /f” gdzie c: jest literą dysku

a może być płyta z Win 8.1?

Nigdy nie próbowałem, ale wątpię bo zbyt się różnią

1 polubienie

Czy to taki problem pobrać obraz ISO?
Chyba że korzystasz limitowanego internetu.

Jeśli tylko chodzi o zachowanie plików

No nie tylko… Brat nie chciałby stracić pobranych gier (Overwatch, Osu!, CS GO). Overwatch jest dosyć ciężki, a ja mam 15 mbps pobierania.

W czym problem zgrać dane z linuxa na inny dysk i po instalacji nowego systemu, w grze zamiast pobierania sprawdzić integralność przekopiowanych plików?

Ale jak system ma być naprawiony to musisz zgrać za pomocą rufusa na pendriva windows 10(pendrive musi byc pusty)
RUFUS https://rufus.akeo.ie/
windows 10 ISO https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Ok wykonuję te komendy ale to chkdsk robi się bardzo wolno. To normalne?

Jeśli jest dużo niespójności w plikach, to tak.

Po wykonaniu chkdsk system nadal nie uruchamia się, próbowałem wykorzystać funkcje przywracania systemu i to nic nie daje. chkdsk robiło się bardzo wolno zostawiłem komputer na całą noc z uruchomioną tą operacją. Czy jest jakaś szansa na uruchomienie systemu bez ponownej instalacji

A co z sfc /scannow? Najpierw musisz sprawdzić która to twoja partycja i jaką ma literę (może się różnić od tej w windowsie)

No partycja zastrzeżona to c:, a z Windowsem to e:. a więc wpisałem=:

sfc /scannow /offbootdir=c: /offwindir=e:\windows

Dobrze wpisałem?

Y… źle, pierwsze “C” też podmieniasz:

sfc /scannow /offbootdir=e:\ /offwindir=e:\windows

Wpisałem tak i po jakichś 15-20 minutach pojawił się komunikat:

Windows Resources Protection could not perform requested operation.

I co to oznacza?

1 polubienie

System odmówił wykonania jakiejkolwiek operacji.

1 polubienie

i co w związku z tym?

Śmierć systemu plików!
Ratuj ważne pliki i profil użytkownika (folder imienny użytkownika w całości - może dane gier się zachowają?), kopiując je na inny nośnik lub co najmniej na partycję niesystemową przy pomocy np. bootowalnego programu “linuxowego”. Potem, niestety, reinstalacja systemu operacyjnego i po niej (po zainstalowaniu gier!) skopiowanie zachowanych danych użytkownika i gier z powrotem tam, gdzie były.

1 polubienie