Lenovo z580/windows8/recovery

Nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam, więc z góry przepraszam.

Mam taki problem od niedawna jestem posiadaczem Lonovo z580 z windows 8. Wszystko ładnie pięknie, ale mam problem. Gdy wciskam przycisk recovery w lapsie ładuje się menu z wyborem… wybieram opcję recovery i tu problem, dosteje info: One key recovery has partition dmaged, so do not launch the application in.

Postanowiłem otworzyć program one key recoveryi dostaje info:

beztytuupng1.th.png

A tak wyglądają u mnie dyski:

beztytuunbb.th.png

Wie ktoś jak rozwiązać ten problem ?

pozdrawiam

Czy już przy zakupie miałeś zainstalowany win8 ?

Zmieniałeś układ partycji na dysku ?

Jeżeli zmieniałeś cokolwiek z rozmiarem/ilością partycji to najprawdopodobniej One Key Recovery się popsuł - raczej nic niezwykłego.

Obraz recovery powinien być nadal możliwy do użycia. Jak znajdę temat to zarzuce linka.

edit:

Nie wiem którą wersję OKR posiadasz - dla wersji 7 tu znajdziesz opis przywracania programu na dysk i wykonania świeżej kopii. Pamiętaj że każda zmiana w partycji systemowej znów rozwali OKR.

Jeżeli cały czas posiadasz partycję Recovery i była wykonywana kopia zapasowa - powinieneś bez większej trudności posłużyć się plikami .okr , które w rzeczywistości są plikami .wim (kiedyś przerabiałem ten temat z lapkiem Toshiba - rozszerzenie ichniego backupu było inne , ale to też był zwykły plik .wim). Najlepiej skopiuj sobie te pliki gdzieś na inny dysk - dla bezpieczeństwa.

c.d.n

Tak

NA samym starcie byłą partycja C, oraz D z jakimiś “paściami”… Dysk D wyczyściłem, a C podzieliłem na pozostałe, widoczne na powyższym screenie.

Udało mi się znaleźć na szybko instrukcję jak wykorzystać wyciągnięty z partycji recovery obraz .wim do instalacji systemu - jeżeli będziesz miał problemy albo nie zrozumiałem Twojej sytuacji - pisz.

No dzięki za info. W najbliższych dniach powalczę, choć moja znajomość angielskiego nie stoi na najwyższym poziome :stuck_out_tongue:

A tak po za tym, znalazłem w opcjach zrobieni kopi systemu, i takie info dostałem:

49284347.th.png

wydaje mi się, że jednak, ta kopia siedzi w systemie. Dobrze myślę ?

Nie , system zwyczajnie ostrzega że próbujesz zapisać kopię systemu na partycji systemowej co nie jest najlepszym pomysłem.

A tutaj instrukcja przywracania z pliku .wim po polsku.

Pamiętaj - zanim zaczniesz się bawić zrób gdzieś kopię partycji Recovery , w razie pomyłki/błedu zawsze będziesz miał nośnik instalacyjny.

Yy a możesz mi powiedzieć, gdzie się ona znajduje ? i jak ją wykonać ? Sorry za tak lamerskie pytania, ale w tych sprawach jestem naprawdę zielony.

A możesz dać większego screena z zarządzania dyskami ?

Trzymaj, jako plik bo forum obcina screena http://www35.zippyshare.com/v/83979961/file.html

Trochę dziwny układ partycji , wnioski mam następujące:

Partycja na której miałeś obraz Recovery jest ale figuruje jako pusta (to ta 20Gb) - załóżmy dla dobra dyskusji , że nie da się z niej skorzystać.

Uściślij czy chcesz wykonać kopię systemu czy przywrócić do ustawień fabrycznych.

Jeżeli chcesz przywrócić ustawienia fabryczne - tak jak po świeżej instalacji Windows , będzie trzeba “zbadać” zawartość tej partycji przy pomocy jakiegoś zewnętrznego narzędzia aby zweryfikować czy pliki recovery na niej są czy nie.

Jeżeli chcesz wykonać kopię systemu takiego jak masz w tej chwili , możesz posłużyć się narzędziem systemowym tworzenia kopii (dałeś screena wyżej) - oczywiście kopia nie może być zapisana na tej samej partycji co system, lub użyć zewnętrznego narzędzia do utworzenia takiej kopii - oraz bootowalnego nośnika do ewentualnego przywrócenia systemu.

Uściślij co chcesz zrobić i wtedy postaram się bardziej szczegółowo opisać co i jak.

Po zakupie laptopa z partycji c zrobiłem sobie f i g pozostałe już były.

W sumie to po zoptymalizowaniu sobie laptopa, byłem ciekaw, jak działa partycja recovery do przywracania systemu. I w sumie na tym by mi najbardziej zależało. Jednakże jeżeli nie będzie dało się tego uruchomić (odzyskać) skłonie się do zrobienia kopii systemu. Martwi mnie to, że system potrzebuje na to aż 40 GB :shock: Co ciekawe Jak za pierwszym razem uruchomiłem robienie kopii, system dał mi wybór, czy oprócz c czy chce też dodać partycje systemową EFI ( cokolwiek to znaczy). Dodałem ją.

beztytuunra.th.jpg

Teraz bezwzględu na dysk jaki wybiorę pisze, że jest już takowa zrobiona. Normalne to jest?

Reasumując, może spróbujmy odzyskać (sprawdzić) partycje recovery.

Dziękuję za zainteresowanie problemem i poświęcony czas. :wink: