Lenovo Z70 - wentylator

Witam, wentylator w laptopie Lenovo Z70 dziwnie pracuje, tzn. jego prędkość jest jakby uzależniona od wykorzystania procesora a nie od temperatury, która też zmienia się gwałtownie. Jest to dosyć denerwujące gdy w otoczeniu jest cicho podczas przeglądania internetu gdy załadowanie każdej strony rozpędza wentylator do maksimum na kilka sekund. Czy wygląda to na usterkę czy można jakoś zmienić ustawienia wentylatora? Komputer kupiony używany, nie ma gwarancji.
Wykorzystanie dysku normalnie jest w porządku, w czasie nagrywana coś musiało pracować, filmik proszę słuchać na słuchawkach, słychać pracę wentylatora.

Filmiik poniżej

Zresetuj BIOS, trochę dziwna sytuacja z tym wentylatorem.

to opcja jak powyżej

czy

“Os Optimized Defaults”?

A jakie masz ustawienia zasilania? Ja zauważyłem,że na moim g50 przy ustawieniu “wysoka wydajność” wentylator działa jak głupi. Natomiast na zrównoważonym jest ok.


na “Zrównoważony” jedyne co to w edycji tego planu przy ustawieniu Maksymalnego stanu procesora na 60% wentylator też pracuje niestabilnie ale nie rozkręca się do maksimum i jest w miarę cicho, ale wtedy to jest tylko 60% wydajności więc to też nie rozwiązanie.

a Bios, resetować? i czy to jest ta opcja jak wyżej?

dodam że na linuksie jest tak samo

i nie chodzi o to że nie chcę żeby wentylator nie kręcił się na max w ogóle, bo gdy procesor jest obciążony cały czas np. podczas grania to jest to normalne i pożądane, ale denerwuje ta niestabilna praca wentylatora wkręcającego się na maks przy np. przeładowaniu strony, przecież na zdrowy chłopski rozum to układ chłodzenia powinien mieć jakąś bezwładność i powinien uśredniać temperaturę na procesorze przy chwilowym jego obciążeniu.

Miałem podobny przypadek ze swoim lapkiem, wentylator wkręcał się na najwyższe obroty nawet przy oglądaniu filmów offline. Przyczyną okazał spory kłak (zwitek) kurzu którego nie można było się pozbyć przedmuchując sprężonym powietrzem. Dopiero demontaż wentylatora pozwolił na dostęp i pozbycie się go.

Ustaw i zatwierdź “Load Default Settings”. Pozycję “OS Optymized Defaults” pozostaw Enabled.
Przywróć ustawienia domyślne planu Zrównoważonego.
Jeśli nadal wentylator będzie działał “dziwnie”, to trzeba rozmontować laptopa, czyścić chłodzenie i wymienić pastę.

nic to nie dało,
będzie się trzeba przymierzyć do wymiany tej pasty, myślę, że demontaż będzie wyglądał jak na filmiku poniżej(Lenovo G50)

wygrzebałem dwie pasty, która będzie lepsza?

choć jak patrzę że tu trzeba praktycznie wszystko rozmontować to wolałbym zlecić to do jakiegoś serwisu, tylko jaka jest pewność że w ogóle wymienią tą pastę, równie dobrze efektów może nie być(komputer pracuje stabilnie przy dłuższym obciążeniu 100% procesora, nie zawiesza się, temperatura około 60stC)
chyba, że ktoś zna jakiś serwis w Krakowie, który wziąłby kasę dopiero za naprawę

miałem obydwie
Ceramique 2 to jedna z lepszych na rynku jest o wiele lepsza od revolteka (3C x3450 3,6ghz)