Lepiej LED czy LCD?


(XOR) #1

Zastanawiam się nad zmianą monitora. Od kilku lat używam "niezniszczalnego" LG 4:3, ale chcę kupić panoramę. Czy warto inwestować w monitor LED czy lepiej LCD? Dlaczego?


(Chojinka) #2

led starszej generacji może być ciemniejszy. pozatym to wszystko jedno i to samo...


(Cedar) #3

LED to też LCD, w którym zamiast świetlówek do podświetlenia zastosowane są diody LED.

Poczytaj to i setki innych stron: http://nt.interia.pl/news/roznice-miedz ... ed,1431921


(XOR) #4

Wygląda na to, że na LED nie ma tzw. bad pikseli.


(Cedar) #5

Skąd taki wniosek skoro matryca jest skonstruowana identycznie, tylko podświetlenie, które się za nią znajduje używa innego źródła światła?


(Tomj) #6

cedar ma rację !!


(Unga Unga) #7

LCD na LED ma lepszą czerń (czarny ekran nie świeci), dłuższą żywotność diod LED od świetlówek, mniejszym zużyciem energii.

Ma wiele zalet ale także i wad.


(system) #8

No i przeważnie ekrany LED LCD (tak to się dokładnie nazywa) są bardziej smuklejsze od LCD :slight_smile:


(XOR) #9

Np.?


(lith) #10

XOR , mniejsze kąty widzenia, na ledach pod kątem dużo większe zniekształcenia są.


(muchozol) #11

Zastanawianie się nad tym czy kupić LCD czy LED na dzień dzisiejszy jest pozbawione większego sensu. Spece od marketingu dbają, żebyś kupił LED, ale w praktyce w przypadku typowych monitorów do domu większych różnic na korzyść jednej czy drugiej technologi nie odczujesz. Najpierw wybierz przekątną ekranu i ustal budżet, później szukaj konkretnych modeli. Druga sprawa - parametry podawane w tabelkach przez producentów to jedno, a faktyczna jakość monitora to drugie. Dlatego wybierz sobie według własnych kryteriów kilka modeli, a później o każdym poszukaj opinii, testów i wszystkich innych informacji na forach.


(Rovou5hou) #12

Najlepiej OLED, pytanie czy Cię stać? W innym przypadku nie będzie wielkiej różnicy, bo każdy monitor nazywany przez marketingowców "LED" jest w praktyce zwykłym LCD. Tyle, że z innym podświetleniem. Jeszcze jedno, nie wierz w urban legends w stylu "LED nie mają bad pixels", "LED mają lepszą czerń" czy "LED mają gorsze kąty widzenia". Tego typu cechy zależą od konkretnych, zastosowanych w danym modelu rozwiązań i na ogół nie mają wiele wspólnego z typem podświetlenia. Prawdą jest natomiast, że diody podświetlajace matrycę TFT zapewniają szerszy gamut barwny i oszczędzają nieco prądu porównując do tradycyjnych świetlówek (lamp CCFL).