Lepsza jakość dźwięku w systemie

Dzień dobry, czy mógłbym prosić o poradę.
Czy są jakieś pakiety, soft, co można by było wpłynąć na poprawę (korektę) dźwięku w systemie?

Bo mam laptopy Dell, w nich jakieś zwykłe karty dźwiękowe Realtek High Definition Audio.
Ale jest coś takiego co instaluje się samo w Win:

To jest chyba jakiś soft komercyjny co z Dellem jest za free.
Czy można coś znaleźć do Linuksa, coś podobnego? Co można by było zastosować?
Można coś zrobić, aby polepszyć dźwięk?
Dziękuję.

To jest ta strona tego softu
http://www.maxx.com/technologies/maxxaudio/
Dało by się coś znaleźć pod Linux coś podobnego?
Aby polepszyć dźwięk?

Dodam. Oczywiście głośniki w laptopie to inna sprawa i nie chodzi o to, bo zastosowanie takiego softu rzutuje również na wyjście audio (głośniki).
A po przejściu z Win na Linux, co jest ten sofy pod Windą, to dźwięk systemowy jest jak z radia tranzystorowego na łące :frowning:

GNOME ALSA Mixer (gnome-alsamixer) na mojej karcie Sound Blaster X-Fi na Manjaro działa świetnie.

To jest jakiś tam equalizer. Różnie można poprawiać dźwięk w Linuksie, a najprościej jak korzysta się z pulseaudio to zainstalować pulseaudio-equalizer.

sudo apt-get install pulseaudio-equalizer

W pliku konfiguracyjnym pulseaudio.

sudo gedit /etc/pulse/default.pa

Na końcu dodaj taki wpis.

### Dla pulseaudio equalizer
load-module module-equalizer-sink
load-module module-dbus-protocol

Teraz przeładuj pulseaudio.

pulseaudio -k

W miejscu zarządzania dźwiękiem (np. pavucontrol ) wybierz wyjście przez equalizer, coś w rodzaju “FFT based equalizer nazwa twojej karty coś tam”

Uruchom equalizer:

qpaeq

Ustaw i zapisz profile. ( można powiększyć będzie łatwiej ustawiać )

Pulseaudio equalizer odinstalowałem już dawno temu, u mnie w ogóle to nie działa, brak korektora, zniknęło wiele opcji, jakieś dziwne trzaski i szumy przy zwiększaniu głośności… kiedyś działo to elegancko, ale po którejś z aktualizacji coś się zepsuło, system Manjaro Xfce.

Pewnie myślisz o tym:

https://www.google.pl/search?q=pulseaudio+equalizer&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj82vGJoc3WAhVlJJoKHWjHAfMQ_AUICigB&biw=1120&bih=534#imgrc=x5jlo9RofNGLgM:

A ja pisze o czymś takim:

https://www.google.pl/search?q=qpaeq&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwip-oCYoc3WAhUsJJoKHX9nDrQQ_AUICygC&biw=1120&bih=534#imgrc=qhx9nVn0iNwHqM:

Dla swojej kart Sound Blaster X-Fi, to powinieneś zmienić częstotliwość próbkowania, pewnie jest marne 44100. Pość jakoś muzę i pokaż:

cat /proc/asound/card0/pcm0p/sub0/hw_params

rate: 48000 :smile:

No ja dla swojego Sound Blaster X-Fi xtreme music mam troszkę więcej, możesz spróbować.
W pliku, jak go nie masz to zrób w domowym użytkownika.

~/.config/pulse/daemon.conf

Mam takie ustawienia.

resample-method = src-sinc-best-quality
default-sample-format = s32le
default-sample-rate = 192000
alternate-sample-rate = 96000
nice-level = -15

Restartuj pulseaudio

pulseaudio -k

i sprawdź, by wrócić do starych ustawień wystarczy skasować ten plik.