Lepsze chłodzenie = efektywniejszy overclocking?

Witam.
Ostatnimi czasy przejrzałem parę filmów na YouTube dot. podkręcania procesora Intela z rodziny Coffee Lake, a mowa dokładnie o i5-8600K.
Ponieważ w niedalekiej przyszłości mam zamiar zakupić nowy komputer z tym właśnie procesorem, z pewnością dzięki OC otrzymam nieco większą wydajność.
Jednakże trapi mnie jedna kwestia - czy lepszy cooler równa się większe zegary na procesorze? Czy wpływ mają na to jeszcze inne czynniki?
Na chwilę obecną znalazłem jedno chłodzenie powietrzne:


oraz jedno chłodzenie wodne:

Czy ktokolwiek jest w stanie wypowiedzieć się o obu rozwiązaniach, które bardziej się opłaca pod względem cena-wydajność?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Lepszy cooler to tylko i wyłącznie skuteczniejsze odprowadzanie ciepła z procesora. OC wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem ciepła i mocnego oc nie da się zrobić jeśli wąskim gardłem jest nadmierna temperatura, ale jest bardzo wiele innych czynników wpływających na to jakie wyniki oc można osiągnąć.

Samo chłodzenie ułatwia jedynie odprowadzenie ciepła wydzielanego przez procesor.Równie ważna jest odpowiednia płyta główna,niektóre mają zbyt słabe sekcje zasilania procesora,zbyt mało faz np 4 i nie da się zrobić mocnego OC,możesz uszkodzić płytę.Co do płyt które mają wystarczającą ilość faz zasilających,warto przejrzeć testy,fora i wtedy się zdecydować na konkretny model.

A co moglibyście powiedzieć o MSI Z370 TOMAHAWK?


Dosyć budżetowa półka cenowa, sekcja zasilania w układzie 4+2 i ponoć bardzo dobre jej chłodzenie, 4 złącza na wentylatory w obudowie, po 1 złączu na pompę wodną i chłodzenie procesora. Może polecilibyście coś innego w podobnej cenie, a nawet dopłacić do czegoś lepszego?

Ta się nada.Możesz zobaczyć również model od ASrocka Z370 Extreme 4,ale ta będzie droższa.

polecam skalpel procka i do tego jakieś dobre chłodzenie z 3 wentylatorami

Nie mam zamiaru wykonywać SKALPU procka na czas trwania gwarancji, tym bardziej na nówce. Wszystko może się zdarzyć I w razie jakiejś usterki niezwiązanej z deliddingiem chciałbym mieć możliwość oddania go do serwisu.
Mówiąc chłodzenie z trzema wentylatorami masz na myśli śmigła w obudowie? Jakieś konkretne ich rozmieszczenie?

Nawiew,na schładzaczu oraz wyciągający.

Wyciągający na górze czy na tyle? Dwa wystarczą, czy może warto dopłacić do jednego lub dwóch kolejnych, jeśli jakieś rozsądne rozmieszczenie faktycznie da mi niższe temperatury i umożliwi efektywniejsze OC? W końcu wentylatory nie kosztują fortunę. Te będą ok?


A tak z innej beczki - co jaki czas warto wymieniać pastę termoprzewodzącą?

W przypadku dobrej pasty pokroju thermal grizzly kryonaut wystarczy zrobić to raz w roku. Częściej warto przedmuchać cooler procesora z kurzu.

1 polubienie