LG C2 i podłączenie głośników prze Bluetooth aptX

Mam od kilku miesięcy LG C2 i podłączone do niego głośniki Edifier R2730DB przez Toslink. Działa to cacy, poza samym sterowaniem. Do szału mnie powoli doprowadza potrzeba sterowania oddzielnymi pilotami do TV i głośników, tym bardziej, że często trzeba balansować głośnością - wiadomo jak są w ostatnich latach masterowane ścieżki audio, dialogi ledwie słychać, a muzyka i efekty trzęsą ścianami. Byłoby to do przeżycia, gdyby nie fakt, że pilot od Edifierów to tania malutka chińszczyzna i często te sterowanie frustruje.

Wpadłem na pomysł podłączenia głośników przez BT, jako że mają wbudowany odbiornik. Pierwszy zachwyt jednak szybko minął, jako że znacznie spadła jakość dźwięku (może jeszcze do przeżycia) i pojawił się widoczny lag. Niedopuszczalne, jako że 50% czasu telewizor używam do grania.

Znalazłem cudo tj. adapter Bluetooth UGREEN CM106, który posiada BT 5.0 oraz obsługuje kodeki aptX i aptX Low Latency, które (podobno) także posiada LG C2. Czy ktoś wie, czy to rozwiąże moje problemy, przede wszystkim z opóźnieniem? Jakość dźwięku też spodziewam się że nieco wzrośnie i na pewno mi to wystarczy, względem Toslinka, jednak opóźnienie jest niedopuszczalne.

Być może jakieś inne rozwiązanie? Konwerter HDMI → RCA/Toslink/Jack? Telewizor siłą rzeczy nie steruje głośnością sygnału prze Toslink, także zostaje tylko HDMI lub Bluetooth (że też wyparto już z telewizorów mini-jacki…).

Używam LG C2 42’’ jako główny monitor do komputera i ma on mini-jack. To chyba najprostsza opcja. Przetwornik w TV jest nawet niezłej jakości. Z Bluetooth zawsze będą większe opóźnienia niż bezpośrednio kablem. Zresztą mój w ogóle nie za bardzo lubi Bluetooth. Łączy się wybiórczo (słuchawki Bose QC35-II).

No to widać uznali że 65 calowy wariant już nie potrzebuje mini-jacka. :wink:

No i trochę nie ma się co dziwić. C2 42" to przecież nieco inny model, niekoniecznie nawet na matrycy EX. Widzę, że w Twoim zaś brak Toslinka, chyba że masz go w innym miejscu, no to nawet inna budowa złącz jest. U mnie wszystko po jednej stronie jest.

EDIT:
Dla potomnych - kupiłem ten odbiornik Ugreen. Jakość dźwięku znacznie skoczyła (cięzko mi odróżnić od Toslinka, jednak nie zrobiłem zbyt wielkich testów. Na pewno lepsza niż z wbudowanego BT w głośnikach). Niestety, opóźnienie jest wręcz jeszcze większe, niż na BT wbudowanym w głośniki. :frowning:
Natomiast rozwiązałem swój problem inaczej. Pilot LG Magic Remote, z poziomu ustawień telewizora, można skonfigurować do sterowania zewnętrznymi urządzeniami poprzez IR. :wink: Po długim majstrowaniu i dopasowaniu, udało się sparować z moimi Edifierami. Problem solved i zostaję na bezstranym i najlepszym Toslinku.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.