Libc6, glibc na Ubuntu - nie odpala się gra

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Zainstalowałem sobie Ubuntu, głównie aby wyleczyć rany po kolejnym nieudanym podejściu do Debiana. No i zaskoczył mnie porblem z instalacja… Tibii. Wiem, że jest niskich lotów, ale aktualnie - muszę ją uruchomić, żeby udowodnić kumplowi, że się da.

Zgodnie z instrukcją wklepuję:

./StartTibia.sh

I wyskakuje mi

./Tibia: ./libc6/libc.so.6: version `GLIBC_2.11' not found (required by /usr/lib32/libGLU.so.1)

Próbowałem apt-get’em i aptitude szukać tych bibliotek, ale wyskakują mi w wersji 2.10. Synaptic natomiast dzielnie twierdzi, iz mam zainstalowaną wersję 2.11. Mimo to Tibia nie działa. Jestem trochę skołowany, gdy używałem KDE wystarczyło doinstalowac jedną pakę i śmigało jak nalezy. Z kolei nie działo mi Pulse Audio…

Z góry dzięki za pomoc ;] Jeśli ktoś wpadnie na cokolwiek chętnie wypróbuję.

Chyba trzeba doinstalować wersję 32 bitową Glibc ( u mnie się nazywa lib32-glibc). Masz system 64 bitowy?

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Tak, mam x64.

Takiego pakietu nie ma u mnie w Synaptic’u, nic z 32 i glibc nie występuje.

Jak nie działało, to instalowałem po kolei wszystko, co miało glibc w nazwie, potempousuwałem bo nadal było to samo.

Ja bym zainstalował bibliotekę libglu w systemie, a dla libglu dostarczoną z Tibią zmieniłbym nazwę. Może jednak od biedy nie działać, gdyby Tibia korzystała np. ze modyfikowanej/specyficznej wersji Libglu lub libglu mocno się zmieniła na przestrzeni jakiejś wersji.

Innym sposobem jest utworzenie dowiązania symbolicznego, by GLIBC_2.11 wskazywała na nowszą wersję.

Myślę jednak, że korzystasz z 64bitowego systemu - musisz mieć multiliba.

Spróbuj na początek doinstalować libc6-i386, ten pakiet na pewno jest w repo Ubuntu.

Nadal to samo :frowning:

Spróbuj coś takiego:

sudo mkdir /lib32/libc6

I następnie:

sudo ln -s /lib32/libc.so.6 /lib32/libc6/libc.so.6

Wyskoczyło, że file exists, czyli już ten skrót tam jest…

Może to coś z Jądrem? Mam Ubuntu Studio, nie jest chyba przeznaczone do gier. A może nie mam OpenGl’a i w skutku wyrzuca tego libc6 jako błąd?

Wielkie dzięki za zainteresowanie ;]

Podaj dokładnie co wyrzuciło, i przy którym poleceniu. To że masz Ubuntu Studio nie powinno mieć znaczenia, możesz pokazać:

glxinfo | grep direct

Zaraz będziemy widzieli czy masz akcelerację 3d.

root@kosto:/home/lisior/Tibia# glxinfo | grep direct

direct rendering: Yes

 GL_EXT_Cg_shader, GL_EXT_depth_bounds_test, GL_EXT_direct_state_access, 

root@kosto:/home/lisior/Tibia#

A przy linkowaniu

root@kosto:/home/lisior/Tibia# ln -s /lib32/libc.so.6 /lib32/libc6/libc.so.6

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/lib32/libc6/libc.so.6': File exists

To chyba znaczy, że mam :stuck_out_tongue_winking_eye:

@edit

Wielkie dzięki za pomoc. Jakoś sobie poradziłem, zainstalowałem dodatkową pakę synaptici’em i działa.