Libre calc / Excel wypełnianie seryjne

Orientuje się może ktoś czy w excelu lub librecalcu jest opcja wypełniania
seryjnego, tak jak w office czy writerze?

Chodzi mi, że jest arkusz zrobiony na styl szablonu i mam tam 3 komórki w różnych miejscach.
Chcę aby pobierały dane z pliku z danymi i uzupełniały te 3 komórki albo rozszerzając plik o następne strony albo eksportując każdy szablon do pdf.

Można to zrobić makrami - wpisujesz dane, naciskasz przycisk. itd. Generuje co nowy arkusz

Wpisywanie danych ręcznie mija się z celem, zwłaszcza jeżeli jest przycisk do szybkiego tworzenia pdf tutaj bardziej chodzi mi o zautomatyzowanie zwłaszcza, jakby się okazało, że była jakaś literówka czy zła szerokość kolum w szablonie.

Dla makr nie wiem czy da się pobrać wartości z pliku, pewnie się da ale będzie to wysiłek niewspółmierny do efektu napisanie tego makra.

Oczywiście przy pomocy makr da się zrobić nawet gre typu dooma w excelu
dla zainteresowanych https://www.youtube.com/watch?v=QnjmJKMtB7g&t=124s

Mnie chodzi o prosty sposób. Efekt prawie ten sam co wyżej mógłbym uzyskać np. tworząc w arkuszu zakładkę z danymi. Odwołując się do np. trzech pierwszych komórek i usuwać pierwsze 3 co każdy eksport lub dodać edytowalną wartość która będzie offsetem do odwoływanych pozycji komórek, problem jest jednak, że nadal pozostaje liczba monotonnych kliknięć.