LibreOffice a Office, czcionki oraz ich odpowiedniki, co za Calibri i fonty z obsługą ąćęłńóśżź

Zastanawiam się nad całkowitym porzuceniem Office i zamiast korzystania z takich rozwiązań jak Word od Microsoftu po prostu w zamian używać LibreOffice Writer.

1) Tutaj mam pytanie jaką czcionkę mogę używać, która w całości pewnie zastąpiłaby Calibri? Najlepiej żeby miała zbliżony wygląd. Istnieje odpowiednik?

2) I czy jeśli dokument utworzony w Microsoft Word 2010 z czcionką Calibri otworzyłbym w Writerze, to zamieniłoby mi tą czcionkę na inną, taką którą posiada LibreOffice? Czy nadal otwierane byłoby w Calibri?

3) Jest jakaś różnica czy LibreOffice mamy zainstalowane na Windowsie czy Linuksie? Na przykład gdy jest na Windows to mamy dostępnych więcej czcionek np. możemy używać komercyjnych itd. Znaczy nie wiem czy tak jest, to tylko mój sposób rozumowania, a te założenia wcale nie muszą być prawdzie co powiedziałem, dlatego zadaje pytania.

Posiadam jeszcze informacje, które czcionki Microsoftowe posiadają pełne polskie znaki diakrytyczne:


Bezszeryfowy krój pisma (sans-serif):
Calibri, Arial, Verdana, Tahoma

Czcionka kroju szeryfowego (serif):
Times New Roman, Garamond

Inne:
Courier New


4) Jak wygląda obsługa polskich znaków na czcionkach od LibreOffice? Czy można wymienić podobny popularny zestaw czcionek, które można z powodzeniem używać w tym otwartym pakiecie?

5) Czy Courier New jest nieopatentowany jak zwykły Courier? Jak wygląda sprawa podziału między czcionkami która jest komercyjna, a która darmowa, czyli które do których się zaliczają? I czy to ma jakikolwiek wpływ na cokolwiek? Gdybym np. chciał drukować coś komercyjną czcionką albo publikować jakieś zasoby w sieci, które by je zawierała?

Carlito - czcionka stworzona przez google by zastąpić Calibri

Ogarniasz, że jak masz zainstalowane czcionki w systemie to może z nich korzystać np. Word, Writer i każdy inny program?
Są w C:\Windows\Fonts i możesz sobie tam nowe wrzucać lub usuwać.
Więc możesz używać Calibri we Writerze bez problemu. Calibri jest darmowa do użytku osobistego na Windows i nie musisz mieć pakietu Office dla tego.

Jeżeli stworzysz dokument np. w Wordzie z czcionką SUPERCZCIONKA i wyślesz go do znajomego, to jeśli on nie ma tej czcionki to otworzy mu się w domyślnej czcionce.
Chyba, że razem z plikiem zapiszesz czcionkę - w office to jest opcje → Zapisywanie → Osadź czcionkę w pliku

A co do linuxa to lepiej użyć innych, LibreOffice ma nawet wbudowany zastępywacz :stuck_out_tongue:
I wybierz Carlito - czcionka stworzona przez google by zastąpić Calibri

https://wiki.debian.org/SubstitutingCalibriAndCambriaFonts

Czcionki można osadzać w dokumentach, ewentualnie możesz także skopiować te z Windowsa do Linuksa jeśli potrzebujesz (np. na Linux Mint zewnętrzne zaczytywane są z ~/.fonts więc tam je wrzucaj).

Oczywiście, że LO obsługuje polskie znaki jeśli takowe są w czcionce.

Brakująca czcionka zostaje zastąpiona domyślną co najczęściej rozjedzie Ci tekst ze względu na różny kerring w różnych czcionkach.

Możesz z oficjalnej strony lub z dobreprogramy.pl ściągnąć i zainstalować np Word w wersji viewer, wtedy podczas instalacji doda ci czcionki do systemu. Przy deinstalacji czcionki pozostaną w systemie :slight_smile:

Te czcionki to są tzw Microsoft Core Fonts i można je pobrać za darmo, będą działały z każdą aplikacją, w Linuxach to np ta paczka https://mscorefonts2.sourceforge.net/