LibreOffice zamyka się w sposób niekontrolowany

Zainstalowałem Linuksa Mint-a 17,2 ze środowiskiem KDE. Ma on zainstalowanego LO. Niestety program ten co chwila się sam zamyka. Kliknę na jakąś zakładkę w ustawieniach i bach zamknięty. Zapisuję dokument i to samo. Przy konfiguracji czcionki, stylu akapitu i ustawień strony było ze 20 zamknięć programu. Po każdym zamknięciu było odzyskiwanie dokumentu. Po kilkudziesięciu odzyskiwaniach już się nie odzyskał, czyli notatki z połowy podręcznika Minta udały się w niebyt.

Proszę o rzetelną opinię, czy dać sobie spokój z LO, czy też jest jakaś metoda by program stał się stabilny?

P.S. Mint został zainstalowany na nowym dysku, cały dysk jest tylko dla niego.

 

Edycja:

Może jeszcze dodam, że jest problem z formatem zapisu dokumentu. Gdy robię “Zapisz jako”, to mam do wyboru tylko te formaty:

.odm - dokument główny

.txt - tekst zakodowany

.otm - szablon dokumentu głównego

Czytałem, że głównym typem plików dla Writer-a jest “.odf” i ewentualnie “.odt”. Dlaczego ich nie widzę?

Z braku laku dokument zapisywałem w “.odm”.

 

Napiszę trochę niepopularnie, że zrobiłbym to, co na Windows w takiej sytuacji, czyli usunąłbym LO, zrobił czyszczenie i ponownie dodał. - Swoją drogą, to zależy Ci tak na KDE? U mnie Mint ze środowiskiem KDE wywalił masę błędów i zrezygnowałem, MATE też jest ładne. Na marginesie jestem zwolennikiem instalowania więcej niż jednego systemu - jeśli jeden coś nie tego tam… , to można pracować na drugim w przerwach, w czasie reperacji konkretnego, ale to już zależy od upodobań i polityki wewnętrznej.    

Pewnie znajdzie się ktoś, kto posłuży Ci bardziej fachową radą, ja po prostu wybieram rozwiązania najprostsze.

Uruchomiłeś procesor tekstu(writer), a może starter Libre Office?

Możesz zainteresować się calligra. Jest podobny do LO, jednak z niego nie korzystałam. Ewentualnie odinstaluj i zainstaluj ponownie pakiet.

Czy występują problemy nawet wtedy, gdy nie masz włączonego LO? Ścinki, nagłe zawieszki? Mógłbyś podać model karty graficznej?

Pozdrawiam, Amaterasu :).

 

 

Jaka wersja LO? LO w wersji 5 przy GUI włączonym na gtk3 u mnie też się sypie jak głupie, po zmianie na gtk2/qt wszystko śmiga.

Uruchom LO w konsoli, przy takim crashu powinien cokolwiek wypluć…

Jeśli idzie o GUI, Ja polecam dopisać do ~/.bashrc SAL_USE_VCLPLUGIN=gen - LO będzie się wtedy wyświetlać z domyślnym motywem (wygląd a’la Windows 95/98), ale powinien działać bez ścinek i artefaktów.

cFZjRUhk.jpeg

Wystarczy tam wpisać zamiast gen gtk2 lub qt i będzie chodzić.

 

Proszę skorzystać z przycisku Edytuj a następnie dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza. 

Naprawdę dziwne zachowanie Libre Office, ale nigdy nie używałem go dłużej na KDE.

Swoją drogą - jeżeli lubisz wstążkę MS Office i nie boisz się zamkniętego softu, to możesz skorzystać chińskiego WPS Office. Niemal idealny klon nowszych edycji MS Office :slight_smile:

Chyba od tego zacznę. Jeśli to nie pomoże, to spróbuję kolejnych “medykamentów”.

Sam Mint jest stabilny, ani razu się nie “wywalił”.

P.S. HD 6850

LO wersja: 4.4.3.2

Build ID: 40 m0 (Build:2)

Locale: pl_PL

P.S. Dopiero co zainstalowałem Linuksa po raz pierwszy w życiu, więc konsola, to dla mnie czarna magia. Gdy dojdę do właściwego rozdziału w podręczniku, to będę mógł podjąć temat.

Odn. tematu na PW. to poniżej, ale ma pewno jest prosty sposób na to aby jednak działało. Tu jeszcze kwestia, że obraz dysku mógł być uszkodzony, to się zdarza i mogło coś nie pójść do końca. 

Zaś do czyszczenia jeśli idzie o aplikacje to np.

Do usuwania śmieci i wiele więcej BlechBit - na Linuksie sprawdza się dużo lepiej niż na Windows.  Na Mint zadziała tez GConf Cleaner. Zaś Remove orphaned packages ułatwiający sporo na Ubuntu nie wiem czy da się zainstalować na MInt - nie próbowałem. Do duplikatów FSlint.

Co do terminalu, to jakoś tak:

sudo apt-get clean 

sudo apt-get autoremove nazwa_aplikacji (nazwa aplikacji opcjonalnie) i Enter.

Na końcu exit.

Swoją drogą polecałbym jeśli zależy Ci na KDE, to KUBUNTU jest on dużo bardziej przyjazny niż MINT z tym środowiskiem. Do niedawna MINT go miał i po ilości błędów (nie pamiętam ile dokładnie, ale po aktualizacji miałem ich  kilkadziesiąt) odpuściłem sobie go z KDE.