LibreOffice zamyka się w sposób niekontrolowany


(Virtus) #1

Zainstalowałem Linuksa Mint-a 17,2 ze środowiskiem KDE. Ma on zainstalowanego LO. Niestety program ten co chwila się sam zamyka. Kliknę na jakąś zakładkę w ustawieniach i bach zamknięty. Zapisuję dokument i to samo. Przy konfiguracji czcionki, stylu akapitu i ustawień strony było ze 20 zamknięć programu. Po każdym zamknięciu było odzyskiwanie dokumentu. Po kilkudziesięciu odzyskiwaniach już się nie odzyskał, czyli notatki z połowy podręcznika Minta udały się w niebyt.

Proszę o rzetelną opinię, czy dać sobie spokój z LO, czy też jest jakaś metoda by program stał się stabilny?

P.S. Mint został zainstalowany na nowym dysku, cały dysk jest tylko dla niego.

 

Edycja:

Może jeszcze dodam, że jest problem z formatem zapisu dokumentu. Gdy robię "Zapisz jako", to mam do wyboru tylko te formaty:

.odm - dokument główny

.txt - tekst zakodowany

.otm - szablon dokumentu głównego

Czytałem, że głównym typem plików dla Writer-a jest ".odf" i ewentualnie ".odt". Dlaczego ich nie widzę?

Z braku laku dokument zapisywałem w ".odm".

 


(yanko wojownik) #2

Napiszę trochę niepopularnie, że zrobiłbym to, co na Windows w takiej sytuacji, czyli usunąłbym LO, zrobił czyszczenie i ponownie dodał. - Swoją drogą, to zależy Ci tak na KDE? U mnie Mint ze środowiskiem KDE wywalił masę błędów i zrezygnowałem, MATE też jest ładne. Na marginesie jestem zwolennikiem instalowania więcej niż jednego systemu - jeśli jeden coś nie tego tam… , to można pracować na drugim w przerwach, w czasie reperacji konkretnego, ale to już zależy od upodobań i polityki wewnętrznej.    

Pewnie znajdzie się ktoś, kto posłuży Ci bardziej fachową radą, ja po prostu wybieram rozwiązania najprostsze.


(nintyfan) #3

Uruchomiłeś procesor tekstu(writer), a może starter Libre Office?


(Amaterasu) #4

Możesz zainteresować się calligra. Jest podobny do LO, jednak z niego nie korzystałam. Ewentualnie odinstaluj i zainstaluj ponownie pakiet.

Czy występują problemy nawet wtedy, gdy nie masz włączonego LO? Ścinki, nagłe zawieszki? Mógłbyś podać model karty graficznej?

Pozdrawiam, Amaterasu :).

 

 


(dragonn) #5

Jaka wersja LO? LO w wersji 5 przy GUI włączonym na gtk3 u mnie też się sypie jak głupie, po zmianie na gtk2/qt wszystko śmiga.


(Juche) #6

Uruchom LO w konsoli, przy takim crashu powinien cokolwiek wypluć…

Jeśli idzie o GUI, Ja polecam dopisać do ~/.bashrc SAL_USE_VCLPLUGIN=gen - LO będzie się wtedy wyświetlać z domyślnym motywem (wygląd a’la Windows 95/98), ale powinien działać bez ścinek i artefaktów.

cFZjRUhk.jpeg


(dragonn) #7

Wystarczy tam wpisać zamiast gen gtk2 lub qt i będzie chodzić.


(rgabrysiak) #8

 

Proszę skorzystać z przycisku Edytuj a następnie dokonać korekty tytułu.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza. 


(-Łukasz-) #9

Naprawdę dziwne zachowanie Libre Office, ale nigdy nie używałem go dłużej na KDE.

Swoją drogą - jeżeli lubisz wstążkę MS Office i nie boisz się zamkniętego softu, to możesz skorzystać chińskiego WPS Office. Niemal idealny klon nowszych edycji MS Office :slight_smile:


(Virtus) #10

Chyba od tego zacznę. Jeśli to nie pomoże, to spróbuję kolejnych “medykamentów”.


(Virtus) #11

Sam Mint jest stabilny, ani razu się nie “wywalił”.

P.S. HD 6850


(Virtus) #12

LO wersja: 4.4.3.2

Build ID: 40 m0 (Build:2)

Locale: pl_PL

P.S. Dopiero co zainstalowałem Linuksa po raz pierwszy w życiu, więc konsola, to dla mnie czarna magia. Gdy dojdę do właściwego rozdziału w podręczniku, to będę mógł podjąć temat.


(yanko wojownik) #13

Odn. tematu na PW. to poniżej, ale ma pewno jest prosty sposób na to aby jednak działało. Tu jeszcze kwestia, że obraz dysku mógł być uszkodzony, to się zdarza i mogło coś nie pójść do końca. 

Zaś do czyszczenia jeśli idzie o aplikacje to np.

Do usuwania śmieci i wiele więcej BlechBit - na Linuksie sprawdza się dużo lepiej niż na Windows.  Na Mint zadziała tez GConf Cleaner. Zaś Remove orphaned packages ułatwiający sporo na Ubuntu nie wiem czy da się zainstalować na MInt - nie próbowałem. Do duplikatów FSlint.

Co do terminalu, to jakoś tak:

sudo apt-get clean 

sudo apt-get autoremove nazwa_aplikacji (nazwa aplikacji opcjonalnie) i Enter.

Na końcu exit.

Swoją drogą polecałbym jeśli zależy Ci na KDE, to KUBUNTU jest on dużo bardziej przyjazny niż MINT z tym środowiskiem. Do niedawna MINT go miał i po ilości błędów (nie pamiętam ile dokładnie, ale po aktualizacji miałem ich  kilkadziesiąt) odpuściłem sobie go z KDE.