Licencja Creative Commons

Witam

Jestem Mateusz, chciałem zapytać o licencję  Creative Commons . Przeczytałem już o niej bardzo wiele, ale dla jasności sytuacji może ktoś się zna i mi potwierdzi na 100% : )

Otóż:

Załóżmy, mam studio filmowe. Tworzę prezentacje np… hoteli.

I pod takie wideo podkładam utwory na licencji CC. Pytanie czy jeśli zobowiążę na umowie osobę, która kupuje ode mnie ten film do przestrzegania praw CC - to mogę jej taki film sprzedać? (oczywiście nie wliczając kosztów użycia muzyki).

Czy raczej nie i w takim wypadku wchodzi w grę wykupienie pełnej licencji?

W skrócie:  Inna osoba (która kupuje ode mnie wideo) może udostępnić materiał na swojej stronie uwzględniając licencje CC? A Ja nie pobieram, żadnej opłaty za tą muzykę.

proszę, jeśli ktoś się zna niech odpowie

pozdrawiam

Mateusz

Jest to stary artykuł, ale cytując  " Mogą one być wykorzystywane przez innych użytkowników do tworzenia własnych projektów nawet o przeznaczeniu komercyjnym."

http://www.pcworld.pl/news/371505/YouTube.z.filmami.na.licencji.Creative.Commons.html

Co o tym sądzicie?

CC to tak naprawdę zbiór kilku licencji, a ten cytat charakteryzuje najbardziej podstawowy z nich. Sposób licencjonowania treści na licencji Creative Commons zależy od tego, jakie “przyrostki” będą przy CC. Wikipedia wspomina o czterech:

  • Uznanie autorstwa (BY)
  • Użycie niekomercyjne. (NC)
  • Na tych samych warunkach. (SA)
  • Bez utworów zależnych (jedynie w oryginalnej wersji). (ND)

Przykładowo licencja CC-BY-SA obowiązująca na Wikipedii, wymaga od autora podania autorów oryginalnej treści oraz udostępnienie nowego tworu na licencji CC - nie zabrania przy tym jej modyfikacji i pozwala na użytek komercyjny.

@Mati36, zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.