Licencja filmu


(Iamnothouse) #1

Posiadam film na DVD, czy legalne jest pobranie wersji tego filmu z internetu w innym języku oraz czy legalnym jest pobranie w lepszej jakości ?


(Frankfurterium) #2

Pobranie na własny użytek samo w sobie nie jest nielegalne (udostępnianie już tak).


(Iamnothouse) #3

Teoretycznie to z każdym utworem tak jest ale... Idąc twoim tokiem rozumowania kradzież jest legalna, ale już sprzedawanie tego już nie.

Zresztą nie o to mi chodzi, interesuje mnie mój konkretny przypadek.


(Frankfurterium) #4

Nie 'moim tokiem rozumowania', tylko wedle naszego prawa.

Ale jeżeli chcesz być naprawdę w porządku z moralnego punktu widzenia i potraktować to jak pobranie kopii zapasowej... to nie bardzo. Za wyższą jakość (BD albo HDTV) więcej się płaci. Jak ze wszystkim innym - są wersje podstawowe i deLuxe. Posiadanie jednej nie usprawiedliwia wzięcia sobie drugiej. Ale akurat to już tylko 'mój tok rozumowania' :wink:


(dark__jedi) #5

Kupujesz film w wersji hmm... VHS w porywach DVD a zasysasz BlueRay w 1080p - czy jesteś OK? DVD kosztuje 30zł a BR - 90zł.


(Iamnothouse) #6

Ale to ten sam film


(dark__jedi) #7

Powiedzmy, że masz kablówkę i wykupujesz dodatkowy pakiet HD programów, które już masz w jakości SD. W mojej kablówce tak jest i w innych też.

Mam kanał ... HBO w wersji SD i HD. Oglądam wersję HD - dlaczego? Bo rozdzielczość to 1080i, bądź co bądź więcej niż SD. Obraz lepszy? Właśnie za to płacę. Przecież to ten sam film.


(Starchris) #8

Zdecydowanie nielegalne. Film w innym języku też został wydany po to aby na siebie zarobił. Ściągając go z internetu powodujesz straty u producenta dlatego jest to nielegalne.

Również zdecydowanie jest to nielegalne. Tutaj można nawet powiedzieć, że z prawnego punktu widzenia są to dwa różne filmy. Obydwa filmy na DVD i BR zostały wydane po to aby na siebie zarobiły. Ściągając film BR powodujesz straty u producenta dlatego jest to nielegalne.

W obydwu przypadkach nie ma to żadnego znaczenia, że masz już zakupioną wersję DVD. W każdym przypadku piracisz dany film.


(Iron112) #9

Wg polskiego prawa tylko wyłącznie wtedy, gdy udostępnia ten film, w innym wypadku pobranie filmu na własny użytek nie jest nielegalne.Dotyczy to również muzyki, ale już nie dotyczy programów komputerowych np.gier.

Pozdrawiam

Wojtek