Licencja GPL programu, dla wszystkich oprócz twórcy

Hej,
Mam problem z licencjonowaniem mojej własnej aplikacji.
Chciałbym aby była dostępna ona na licencji GPL 2 dla wszystkich oprócz mnie, ale nie wiem czy tak można zrobić.

Jak to oprócz Ciebie? Licencję udzielasz Ty :wink: Nie udzielasz jej sobie, tylko innym którzy z twojego programu korzystają.
Jeszcze się tam ładnie podpisujesz, żeby wszyscy następni, którzy program przerobią wiedzieli do kogo należy oryginał i powielali tę wesołą nowinę we wszystkich kopiach i forkach.

2 polubienia

Nie no w sumie to myślałem, że licencja obejmuje też mnie i nie chciałem być hipokrytą używając programu niezgodnie z licencją :smiley:

No, chyba że piszesz sztuczną inteligencję. Wtedy należałoby się zastanowić czy posiadając własną wolę jest kogokolwiek własnością :smiley:

ps.
Przerzucę to do odpowiedniejszego działu. Nie jestem wszak nieomylny i może mnie ktoś poprawi.

1 polubienie

Swoje źródła/program możesz nawet udostępniać na wielu licencjach. Jakbyś zatrudnił prawnika, to z pewnością dałoby się nawet część programu licencjonować na jednej licencji, a część na innej. Tak ponoć jest z Linuksem. Nie wiem, jak to osiągnęli, ale ponoć podczas włączania źródeł na BSD/Mit do Linuksa, zostawia się oryginalną licencję. Wesnoth np. licencjonuje program/źródła na GPL, a dane na innej licencji.

Jedynym minusem GPL jest to, że coś opublikowanego przez Ciebie zawsze będzie na GPL. Nie oznacza to, że nie może być na innej licencji. Wymaga to jednak zgody twórcy.

To nie jest minus tylko plus tej licencji. Nikt sobie nie zamknie twojego programu, jak to zrobił np Apple :wink:

Zależy, jak na to spojrzeć. Twórca programu również nie może zakazać stosowania swojego programu, zakazać jego dalszej dystrybucji, itd. Microsoft np. uzyskał w USA zakaz dalszego rozpowszechniania ich czcionek, które kiedyś opublikował dla zapewnienia zgodności międzyplatformowej.