Licencja i nośnik do niej

Witam serdecznie. Mam takie pytanie:

Czy w momencie zakupu laptopa (kupowałem w GRALu, marka ASUS) oprócz nośnika Recovery powinienem dostać płytę z samym Winowsem (Vista Home Premium). Mam na niego normalną licencję, tzn naklejkę z kluczem. Prócz dysku recovery, mam jeszcze partycję ukrytą, która przy odzyskiwaniu systemu kopiuje mi na dysk cały ten syf jaki jest doinstalowany do systemu (kilka programów całkowicie mi zbędnych). A jeśli nie ma obowiązku dostarczenia płyty w Windą, to czy mogę zrobić coś takiego, że ściągnę sobie obraz płyty Visty z neta (torrenty np.) bądź przegram od kogoś, kto Vistę posiada, jednak będę ją używał ze swoim kluczem ?

Proszę o odpowiedź

Po pierwsze, producent nie ma obowiązku dostarczania osobnej płyty, czy innego nośnika umożliwiającego reinstalację systemu. Dostarczył nośnik Recovery oraz to co na ukrytej partycji, więc wg. niego - w razie awarii masz z czego odtworzyć system.

Po drugie - akurat w przypadku OEM nie możesz użyć nośnika “bazarowego” czy też ściągniętego z torrenta. Nośnik OEM jest ściśle związany z konkretnym komputerem, z którym został sprzedany No chyba, że ktoś oferuje system dla dokładnie takiego modelu laptopa jaki posiadasz. A to raczej mało prawdopodobne :-).

Gdybyś maił tą Vistę w wersji BOX, to co innego. Co prawda oryginalny nośnik jest jednym z elementów świadczących o oryginalności systemu, ale tylko jednym. Wystarczyło by, że masz nalepkę, dowód zakupu i certyfikat oryginalności. Nośnik mógłby być “bylejaki”. Z dokładnością do tej samej wersji.