Licencja na WIN XP OEM - czy tak mozna?

Witam wszystkich i od razu proszę o informacje osoby , które są pewne swych wypowiedzi. Ostatnio spotykam się coraz częściej z sytuacją , gdy ktoś sprzedaje oryginalną płytę instalacyjną lub “preinstal” win xp, oryginalną książkę [niebieską] do xp oraz naklejkę z licencją bez aktywacji z elementem komputera, na przykład kartą sieciową , obudowa itd. czy tak można postępować…czy nowy posiadacz nie łamie postanowień licencji i czy jego system nie staje się “piratem” ?

A szukałeś odpowiedzi na forum, swego czasu było sporo takich dyskusji

Obecnie nowa licencja OEM jest troche zakrecona.

Kiedys mozna bylo sprzedać system z elementem komputera bez ktorego nie dało sie tego komputera uruchomić, np pamiec lub plyta gl.

Teraz można sprzedać:

(1) z kompletnie zmontowanym zestawem tj. plyta gl. pamiec, procek, hdd karta graf.

(2) opakowanie kartonowe koniecznie zamkniete do dalszej odsprzedaży innemu producentowi komputerów.

I tu jest ten wlasnie knyf caly.

Z inforamcji uzyskanych na infolinii MS wynika ze mozna obecnie kupic sam program (bez podzespołow komputerowych) zainstalowac sobie samodzielnie system i swiadczyc sobie samodzilenie wsparcie techniczne(stajesz się producentem komputera) I wtedy jest się legalnym uzytkownikiem MS Windows XP (np. HOME) OEM.

Sprawa tyczy się również MS Office (przynajmniej wersji BASIC)

Jeszcze sprawa ponownej aktywacji.

W przypadku awarii płyty głównej trzeba dzwonic do MS w celu ponownej aktywacji (przez internet się nie da) i powiedzieć, że plyta się spaliła. Ale musi jeden element ze starego komputera pozostać. NIE MOZNA CALEGO SPRZETU WYMIENIC.

Piszesz ze to jest licencja bez aktywacji??. Dziwne. teraz nawet wersje pudełkowe trzeba aktywować(na bank Office 2003 PL Pro). Jedynie licencja w MOLP-ie nie wymaga aktywacji.

ksipka a skąd wiesz czy system był używany że się tak dziwisz ??

kupowałem niedawno OEM-a i też dzwoniłem do microsoftu, pani tam powiedziała, że mogę wszystko wymieniać oprócz płyty głównej, oczywiście aktywacja po wymianie tego tylko przez telefon. W przypadku spalenia płyty głównej póki jest na gwarancji honorują to, jeśli nie udowodnisz, że płyta była w ramach gwarancji wymieniana lub naprawiana to nie podeślą Ci nowego klucza i Windows do kosza.

Złączono Posta : 29.11.2006 (Sro) 22:30

poza tym co napisał ksipka wszystko tak jest

A jak Ci udowodnią że masz pozostałe komponenty wymienione po spaleniu płyty głównej i wyrażeniu zgody na ponowną aktywację ?

A od czego jest XP antspy

zakupiłem oem z klawiaturą i aktywowałem mimo zmiany płyty bez problemów :wink:

A jak to jest z naklejkami, zamierzam kupić laptopa używanego, ale z naklejką XP PRO, ale bez systemu (po formacie). Czy można wtedy zainstalować system na klucz z naklejki i używać ? Dostanę fakture, ale tylko na sprzęt.

nie zainstalujesz na ten klucz bo już ktoś instalował, czyba że da Ci płytkę z hologramem

  1. To nie oni Ci będą udowadniać tylko to ty będziesz musiał się tłumaczyć. Jeśli przekonasz konsultanta na infolinii to nawet przy calkowitej wymianie sprzetu aktywujesz kopie programu.

  2. Czy aby na pewno mowimy o legalnym uzywaniu systemu windows :slight_smile:

Wyraźnie napisałem o wcześniejszym wyrażeniu zgody na aktywację przez producenta.

No nie wiem czy to co napisales jest takie jasne! Jezeli masz inne informacje to je przedstaw a nie czepiasz sie nie wiadomo czego.

Mysle ze dalsza dyskusja jest zbędna. Pozdrawiam.