Licencja OEM na Lenovo IdeaPad Y530

Mam notebooka Lenovo IdeaPad Y530.

Do zestawu dołączona jest wersja OEM systemu Windows Vista Home Premium.

System jest preinstalowany na partycji Recovery.

Program zarządzający całością jest dosyć mało skuteczny i stwarza różnego rodzaju problemy.

W związku z tym mam pytanie:

Czy jest szansa na otrzymanie od Microsoftu bądź producenta sprzętu płyty z instalacją Windows Vista. Zdaję sobie sprawę, że oficjalnie Microsoft zapewnia, że całością licencji zarządza producent zestawu komputerowego. Czy są jakieś podstawy do tego, by ubiegać się o oryginalny CD-DVD z instalką Visty?

Prosiłbym o ewentualne konkretne argumenty w sprawie.

Przejrzałem podobne tematy na forum i z tego co widzę, firmy typu: HP, czy Dell na życzenie udostępniają różnego typu nośniki: bądź instalkę systemu na CD, bądź płytę z obrazem. Z tego wnioskuję, że jest to uprzejmość i dobra woli producenta?

wg mnie firma microsoft ci nie da

jak coś to do lenova napisz oni ci mogą dać tylko

Tak jak pisałem: wydanie nośnika z tego co się orientowałem to dobra, bądź zła wola producenta zestawu - w tym przypadku notebooka.

Moje zapytanie głównie opiera się na tym: jak osiągnąć cel, to znaczy jakich argumentów użyć, żeby zwiększyć szansę uzyskania takiego nośnika.

Być może ktoś walczył w podobnej sprawie z Lenovo, wie jak ich zagadać:)

akurat Lenovo nie chętnie sprzedaje takie płytki,

ale samemu możesz sobie taką płytkę nagrać, tu masz opis jak to zrobić:

http://www.pc.ibm.com/pl/faq/index.html

To, że samodzielnie można coś takiego stworzyć, ale mimo wszystko, chciałbym mieć oryginalną instalkę.

Szkoda, że właśnie tak podchodzą do tematu.

możesz także pobrać z sieci obraz nośnika z Vistą bez żadnych aktywatorów itp i zainstalować wpisując swój klucz podczas instalacji

to poproszę o link do sprawdzonego obrazu, bo póki co to jakieś same przeróbki…

Jestem zdania, że Lenovo po prostu nie szanuję klienta.

tu nie można podawać linków niestety bo zostanę posądzony o piractwo!! wobec tego nie mogę

Dodane 22.06.2009 (Pn) 22:51

ale wiesz co ja bym już zaczekał z tą reinstalacją :smiley: niedługo wyjdzie sp2 pl i wtedy będzie można sobie zintegrować lub pobrać zintegrowane

sam obecnie używam xp pro

czekam na sp2 do visty

i wtedy sam ją zainstaluje!!:smiley:

Z tym nie zgodzę się. Sam kiedyś przeinstalowywałem Vistę HP 32-bit i mój klucz nie pasował. Zainteresowałem się tym tematem i okazało się, że nalepki licencjonujące Vistę OEMAct można sobie wsadzić…

A płytka recovery to nie to samo co instalka systemu :slight_smile:

fakt nie jest to samo ale jak wiadomo Lenovo należy do tych producentów co wsadzają do swoich systemów Recovery mało crapware’u,

akurat spotkałem się z dwoma laptopami firmy Lenovo i na każdym klucz z naklejki pasował podczas instalacji Visty Home Premium z mojego nośnika Windows Ultimate NFR, dlatego spokojnie mogę napisać że można tak zrobić, jednakże faktem jest że ciężko znaleźć czysty obraz ponadto istnieje ryzyko infekcji systemu po instalacji z takiego obrazu dlatego wydaje mi się że lepszym wyjściem będzie pożyczenie nośnika od kogoś ze znajomych.

ale powiem wam szczerze, że ja na przykład nie mogę znaleźć znajomego, który ma czystą Vistę na oryginalnym CD. Zresztą dlaczego jak kupuję piwo to muszę je mieć od razu rozlane do kufla a nie zapakowane w puszkę czy butelkę.

Chodzi tak na prawdę o niezależność od układu partycji. Bo jeśli dysk C ma 190 GB to drugi dysk na całą resztę jest mało funkcjonalny. Idąc dalej, wszystko będę musiał wrzucać na systemowy a to nie pachnie mi dobrze.

Generalnie zmniejszenie partycji C na przykłąd do 50 GB spowoduję, że obraz nie odtworzy się mimo, że masz z 30GB wolnego miejsca na dysku 50GB.

Także uważam, że problem jest na prawdę dotkliwy, a firma Lenovo jest niepoważna.

To nie firma Lenovo jest niepoważna. Praktycznie nikt z producentów nie dodaje już do notebooków czystych instalek Visty. Jak masz szczęście to dostaniesz gotowe recovery a jak nie to sam sobie je musisz wypalić. Jakie to ma zalety? Mniej obeznani userzy w łatwy i szybki sposób są w stanie przywrócić notebooka do stanu fabrycznego. Recovery utrudniło też trochę piractwo. Wady sam wymieniłeś… tyle, że jesteś w zdecydowanej mniejszości a prawa rynku są nieubłagane - króluje to, co lepsze dla ogółu…

:roll:

No to niech Ci zapachną programy do zmiany rozmiarów partycji (nawet darmowe, dostępne na Vortalu) bez utraty danych.

To nie Lenovo, każda firma produkująca noteboki z preinstalowanymi OS stosuje takie praktyki.