Licencja - Win XP Home Edition

Witam,

mam pewien problem. Czytałem już na wielu stronach ale dalej nie wiem jak naprawdę z tym jest.

Posiadam stary komputer, który jest niesprawny. Zacina się, itd. Nie ma sensu oddawać go do serwisu, bo jest to naprawdę stary komputerek i jakieś wymiany, naprawy są nieopłacalne. Doszedłem do wniosku że lepiej byłoby kupić nowy komputer. Wybrałem sobie zestaw na esc.pl bez systemu operacyjnego, bo posiadam Windows Home Edition OEM na starym komputerze, który jest zepsuty. No właśnie i jak tutaj jest z legalnością? Czy mogę przekleić naklejkę ze starego komputera, który tak naprawdę prawie padł i przykleić ją do nowego komputera i zainstalować na nim system od nowa?

P.S. Komputera z esc.pl jeszcze nie zamówiłem ;]

Oficjalnie, to nie możesz, ale możesz próbować zadzwonić do Micro$oftu i powiedzieć, że spaliła się płyta główna i prosisz o aktywację systemu na nowej płycie. Naklejkę potem przełożysz o ile da się zerwać.

Przed telefonem zainstaluj system na nowym komputerze, ale nie próbuj aktywować.

Czyli jeśli zadzwonie i powiem że spaliła mi się płyta główna to Microsoft powinien mi aktywować ten system?

To coś słabo czytałeś, sprawa jest jasna.

Nie, nie można

Chyba, że jest na gwarancji, ale jak widzimy to nie jest.

Nie, nie powinien, i napewno tego nie zrobi jak usłyszy taki tekst.

Można,pod warunkiem,że system będzie używany tylko na jednym PC,musisz umotywować powód przeniesienia licencji,ja mam tak zrobione w wiekowym PC padła mi płyta główna,a że tego już nie opłacało się naprawiać,to kupiłem nową budę,powiedz,że zepsuła ci się płyta główna

@Breitner

Skąd wiesz, że “na pewno tego nie zrobi jak usłyszy taki tekst” ? Próbowałeś już ? Bo paru znajomym się to udało, M$ nie jest tak głupi, ludzie mogą przecież przejść na debiany/ubuntu i inne ; )

ale to jest okłamywanie MS, płyta ci nie padła więc z prawa do aktywacji systemu nie możesz skorzystać,

a moim paru znajomym udało sie zainstalować system na pirackim kluczu i co oznacza to że mają legalny system ??

według zapisów licencji nie można sobie od tak przenieść licencji ze stanowiska na stanowisko, nawet jak poprzednie już nie istnieje

Dlaczego okłamywanie?? Przecież pisał, że komp mu się zacina i są z nim problemy, ale nie opłaca się go oddawać do serwisu. Zacinanie się kompa (rozumie że chodzi o zwiechy) może być przecież przyczyną właśnie uszkodzonej płyty głównej i często jest. Skoro Microsoft zgadza się na przeniesienie licencji (ja o tym nie słyszałem) to dlaczego z tego nie skorzystać?

Ostatnio miałem takie same wątpliwości i zadzwoniłem do Microsoftu. Z uzyskanych informacji wynika jednoznacznie, że jest dozwolone (legalne) przeniesienie licencji OEM, jeżeli spaliła się (w inny sposób uszkodziła) płyta główna. Pytałem nawet, czy trzeba im przynieść na potwierdzenie tą popsutą płytę :), ale nie trzeba. Wystarczy telefonicznie zgłosić im taki fakt w celu ponownej aktywacji systemu OEM na nowej płycie.

Chłopcze, nie wprowadzaj ludzi w błąd, koleś ma wersję OEM a nie BOX (widzę, że nie rozróżniasz tych licencji)

A kogo to obchodzi, że coś Ci padło, czy Ci się nie opłaca, Microsoft daje Ci możliwość wyboru systemu, skoro kupiłeś OEM (tańszy system) to zgadzasz się na warunki Microsoftu i musisz liczyć się z tym, że coś padnie albo sprzęt się starzeje i wtedy system baj, baj. Trzeba było kupić wersję BOX wtedy jesteś niezależny od zdarzeń losowych, możesz przenosić system z jednego kompa na drugi do woli.

W życiu nie ma nic za darmo, chcesz taniej, proszę bardzo ale pod pewnymi warunkami, jeśli chcesz mieć swobodę to płać więcej.

Nie, bo mam BOXa a co za tym idzie NIEZALEŻNOŚĆ.

No właśnie bo nie każdy kit kupują,

A kto im broni ? A jaki biznes ma Microsoft by OEMy aktywować co rusz na innym komputerze w zależności od czyjegoś widzimisię.

tyle że nie zepsuła mu się płyta główna a cały komputer w takim razie, owy bajer przeszedł by gdyby tylko zepsuła mu się płyta główna i ją jedynie wymienił a pozostałe podzespoły by były takie same.

:o tylko gdzie te informacje otrzymałeś… na infolinii MS na pewno nie, zapisy licencji i oficjalne komunikaty mówią całkowicie co innego,

jeżeli by tak było to po co MS wydaje droższe wersje BOX jak można sobie od tak przenieść licencje na inną stacje roboczą ??

Dostałem szybko odpowiedź na email do Microsoftu od miłej pani, która mi wszystko ładnie wyjaśniła.

Mogę sobie przenieść system jeśli uszkodziła mi się płyta główna.

Dzięki za pomoc.

no właśnie jeżeli uszkodziła ci się tylko płyta główna a pozostałe podzespoły zostają bez zmian, procesor, RAM itp.

MS nagina licencje i zezwala, idzie ludziom na rękę.