Licencja Windows 7 dla środowisk wirtualnych

Witam, poszukuję pomocy / porady, jak nabyć licencję dla Windowsa 7 dla maszyn wirtualnych (o ile takowa istnieje).

Serwer ma wyglądać tak, na VMware Hypervisor bedą stały 5-6 maszyny wirtuane z Systemami Windows 7.

Czy jest to możliwe i jak tego dokonać, aby wszystko było zgodnie z licencją.

Proszęo pomoc.

Możliwe jest. Wszystko zależy ile maszyn wirtualnych uciągnie Ci serwer, na którym mają być one postawione. A co do windowsa to musisz zaopatrzyć się w tyle licencji ile będziesz miał wirtualnych maszyn. Jak będziesz miał 5 maszyn wirtualnych z Windows 7 to potrzebujesz 5 licencji.

 

I jeszcze to: https://www.microsoft.com/licensing/about-licensing/briefs/win8-virtual.aspx

 

I to: http://community.spiceworks.com/topic/270561-install-oem-win-7-as-a-vm

Czyli potrzebuję 5-6 Zwykłych Windowsów 7? A nie istnieje coś takiego jak Windows 7 z licenją tylko dla maszyn wirtualnych?

W przypadku Windowsa 7 nie słyszałem o takiej licencji i wątpię żebyś takową znalazł. Wiem, że trochę to inaczej wygląda przy Windows serwer 2008/2012 i Hyper-v ale musiałbyś doczytać. Tam jakoś to wyglądało tak, że przy zakupie jakiejś licencji mogłeś postawić parę maszyn wirtualnych korzystając z tej licencji. Ale tak jak pisałem wyżej musiałbyś doczytać szczegóły co i jak.

Z tego co wiem, to Windows 7 nie ma specjalnej licencji dla środowisk wirtualizowanych. Ale przynajmniej nie ma zastrzeżeń, bo Windows Vista Home Premium, Home Basic oraz Starter nie mogą być wirtualizowane.

 

Windows Server 2008 R2, podobnie jak Windows Server 2012 i 2012 R2 mają z kolei możliwość uruchamiania większej ilości kopii “samego siebie”, tj. na hoście z Windows Server 2008 R2 Standard można wirtualizować w cenie jednej licencji drugiego WSS 2008 R2, w edycji Enterprise - 4 maszyny wirtualne, natomiast Datacenter - dowolną liczbę maszyn wirtualnych.

Windowsa możesz zainstalować z tej samej kopii, ale musisz mieć osobne licencje lub licencję wielostanowiskową, lub licencję grupową.

:arrow: http://www.microsoft.com/pl-pl/licencje/about-licensing/windows7.aspx#tab=2