Licencja windows


(8radek8) #1

mam takie pytanie, z windowsem jest tak że nie kupujemy systemu tylko licencje na 1 komputer (którego nie można rozbudować bo stracimy licencje i będziemy uważani jako piraci) a co się stanie gdy nie będe rejestrował windowsa (bo mogę nie mieć np. internetu to go nie zarejestruje, z tego co podejrzewam to tylkon wtedy windows jest do 1 kompa gdy go zarejestruje jeżeli nie to mogę go używać na każdym sprzęcie


(Homik1983) #2

Rejestracja systemu nie jest wymagana, nie chcesz to nie rejestrujesz. Za to trzeba go aktywować. Chyba mylisz te dwa pojęcia, jeśli nie aktywujesz systemu to możesz go używać przez 30 dni. Oczywiście emulacja aktywacji oryginalnego systemu za pomocą jakiegoś programu jest też złamaniem warunków licencji.


(8radek8) #3

a o co chodzi z tym aktywowaniem jak to trzeba wtedy wykonać


(Homik1983) #4

Z tego co się orientuję to chyba nie wszystkie wersje systemu Windows XP wymagają aktywacji - ale mogę się tutaj mylić. Jeśli system wymaga aktywacji, to zostaniesz o tym poinformowany odpowiednim komunikatem systemowym (w chmurce) i ikonką kluczyków w pasku tray. Powinna też być dostępna ikonka takich kluczyków gdzieś w menu start - po aktywacji systemu ikonka ta zniknie.

Kreator aktywacji możesz też wywołać z Menu Start -> Uruchom -> tam wpisz:

%systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a

Jeśli system nie był aktywowany wyświetli Ci się odpowiedni kreator, jeśli był już aktywowany lub nie wymaga aktywacji to wyświetli się informacja, że system jest już aktywowany.


(Grzegorz Ch) #5

radek8 rozbudować oczywiście komputer możesz, windows jest przypisany do płyty głównej na jakiej został aktywowany. możesz zmienic procesor, dołożyć pamięci, zmienić kartę gfx, dołożyć dyski/napędy itp.

system należy aktywować, w przeciwnym wypadku pracuje 30 dni. aktywujesz klikając w balon informujący o konieczności aktywacji. Jeśli nie masz dostępu do internetu, dzwonisz na infolinię MS i aktywujesz telefonicznie.


(P Slesinski) #6

Licencję stracisz tylko gdy zmienisz płytę główną resztę podzespołów możesz wymieniać do woli najwyżej bedziesz musiał jeszcze raz aktywować windowsa.Windows z 1 licencją jest tylko do jednego komputera.Po miesiącu trzeba go aktywowć na tym 1 komputerze w przeciwnym razie przestanie działać.A jesli chodzi o rejestrację to ona nie jest wymagana.Więc nie możesz używać 1 windowsa na każdym sprzęcie tylko na jednym bo gdy go aktywujesz to numer seryjny licencji zostanie trwale przypisany do id twojej płyty głównej.


(rgabrysiak) #7

Jeśli nie aktywujesz windowsa to po 30 dniach zonk, to raz a po drugie nie wiem czy chodzi ci o wersję box czy oem.


(8radek8) #8

1.a napewno procesor też można wymieniać bo słyszałem że do procesora też jest przypisany

2.czy to się opłaca kupować windowsa które trzeba później i tak sprzedać (będe stratny), czy może przerzucić się na linuksa i nie męczyć się z tym?


(P Slesinski) #9

Procesor możesz na pewno wymienić.Tylko płyty głównej nie możesz wymienić.Ja też kiedyś chciałem przejść na linuxa ale niestety producenci oprogramowania dyskryminują Linuxa i nie piszą pod niego zbyt wiele programów.Więc zostałem zmuszony do używania windowsa ale nie narzekam bo to bardzo dobry system tyle ze komercyjny:(


(rgabrysiak) #10

Na to pytanie możesz sam sobie odpowiedziesz: jeśli jesteś "maniakiem" gier system dla ciebie Windows, jeśli cokolwiek innego Linux