Licencja XP obraz dyski a pendrive?

(Master Piotr) #1

Witam mój problem to:

Mam asusa EEE PC bez cd-romu wymaga on formata, a niemam cd-romu na usb.

Do tego Asusa dołaczona jest płyta Recovery z win XP home Edition, jednym ze sposobów zainstalowania win jest zrobienie pen driva z odpowiednio dogranym sterownikiem, oraz skopiowana zawartościa płyty z XP. Moje pytanie brzmi, czy moge tak zrobić czy moge przekopiować recovery na pendrive i zainstalowac czy to bedzie niezgodne z licencja ? i strace ją.

Pyt nr2 poza działem :stuck_out_tongue: Czy recovery jak mam 2 partycje C i D pozwoli skasować windows z C czy wyczyści mi też partycje z danymi D ?

/Z góry thx za szybką odpowiedź :wink:

(Dav4dav4) #2

http://walendowski.com/2009/02/19/insta ... eci-flash/

Jeżeli skopiujesz recovery na pendrive i zainstalujesz z niego XP i nikomu tego nie udostępnisz, będzie to legalne. Jednak ja proponuje skopiować czysty system na pendrive i potem instalować sterowniki ze strony producenta. Nie jestem pewien czy recovery odpali z pendrive'a, a nie masz może ukrytej partycji ? Klawisz bodajże F8 podczas uruchamiania.

(Master Piotr) #3

No ale skąd wezme czysty system, skoro mam recovery to to jest wersja OEM wiec przypisana do danego komputera. Więc chyba? niemoge sciągnąć z netu XP i wpisać tylko cd-kay ktory mam na spodzie na naklejce laptopa. Jeśli się myle proszę mnie oświecić

(niezDarek) #4

możesz pożyczyć od kogoś czysty system i wpisać swój cd-key z naklejki na obudowie,

pobieranie z nieznanego źródła systemu za bezpieczne nie jest

(Master Piotr) #5

Ale czy w ten sposób nie łamie licenci OEM?

(niezDarek) #6

nie nie łamiesz.

licencja OEM nie pozwala przenosić licencji na inny sprzęt.

(roobal) #7

Płyta CD jest tylko nośnikiem kopii systemu, takiego samego jak masz na Recovery, z tym że RecoveryCD zawiera obraz partycji, na której był zainstalowany system i sterowniki oraz "śmieci" od producenta w postaci programów w wersji demo i trial, jedyne co może stracić to wsparcie producenta dla systemu pochodzącego z innego źródła niż od samego producenta.

Pozdrawiam!

(Pablo_Wawa) #8

A ja od siebie dodam (choć to już po czasie zapewne - ale może komuś się ta informacja przyda). że system Recovery usuwa wszystkie partycje na dysku twardym, zakłada jedną i wgrywa na nią system Windows.

Dlatego należy zabezpieczyć dane z innych partycji na jakimś zewnętrznym nośniku, a po operacji przywracania systemu ponownie podzielić dysk na partycje zgodnie z życzeniem i wgrać na nie swoje dane.

Z tego też powodu ja wolę zrobić sobie zwykły obraz partycji systemowej jakimś (darmowym) programem i później ją przywrócić samodzielnie bez ingerencji w pozostałe partycje. :slight_smile:

(roobal) #9

Niekoniecznie, to zależy od producenta. Przykładem tu będzie laptop mojej Mamy, Acer Aspire jakiś tam model, jakiś bo nie pamiętam dokładnie ale to nie od modelu tylko producenta zależy w końcu :slight_smile: W przypadku laptopa mojej Mamy jest tak: producent nie daje żadnej płyty, ani RecoveryCD ani płyty ze sterownikami, wyposaża za to system w różne narzędzia, między innymi w eRecocery Managment , czyli zarządca przywracania. Program ten umożliwia stworzenie nośnika ze sterownikami , stworzenie płyty przywracania z obrazem systemu z fabrycznymi ustawieniami oraz obraz obecnego stanu systemu , umożliwia także sklonowanie partycji zarówno na płyty DVD jak i dysk twardy. Producent stworzył oczywiście wcześniej obraz partycji z systemem, który znajduje się na ukrytej partycji Recovery, przywracanie polega na wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt i F10 co spowoduje rozruch z tej ukrytej partycji i załadowanie programu producenta z instalatorem systemu WIndows. Zmierzając do sedna sprawy, przywracając system z partycji, system zostanie zainstalowany z fabrycznymi ustawieniami , czyli do takiego samego stanu jak przed zakupem, co skutkuje usunięciem własnej tablicy partycji i skasowaniem wszystkich danych. Natomiast przywracanie systemu z przygotowanej płyty RecoveryCD pozwala sformatować tylko i wyłącznie partycję C, czyli tylko i wyłącznie tą na której znajduje się system, nie usuwając innych partycji i nie usuwając żadnych danych. Więc to zależy w największej mierze od producenta ale podejrzewam, że w większości przypadków jest tak jak Ty piszesz :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Pablo_Wawa) #10

@roobal

Ja pisałem to odnośnie sprzętu autora tematu, czyli rzeczonego Asusa EeePC, którego sam też mam (i się nie chwalę :P). Nawet czytałem o tym ostrzeżenie.

Ale ogólnie to jest tak jak napisałeś. :slight_smile: