Licencja XP obraz dyski a pendrive?

Witam mój problem to:

Mam asusa EEE PC bez cd-romu wymaga on formata, a niemam cd-romu na usb.

Do tego Asusa dołaczona jest płyta Recovery z win XP home Edition, jednym ze sposobów zainstalowania win jest zrobienie pen driva z odpowiednio dogranym sterownikiem, oraz skopiowana zawartościa płyty z XP. Moje pytanie brzmi, czy moge tak zrobić czy moge przekopiować recovery na pendrive i zainstalowac czy to bedzie niezgodne z licencja ? i strace ją.

Pyt nr2 poza działem :stuck_out_tongue: Czy recovery jak mam 2 partycje C i D pozwoli skasować windows z C czy wyczyści mi też partycje z danymi D ?

/Z góry thx za szybką odpowiedź :wink:

http://walendowski.com/2009/02/19/insta … eci-flash/

Jeżeli skopiujesz recovery na pendrive i zainstalujesz z niego XP i nikomu tego nie udostępnisz, będzie to legalne. Jednak ja proponuje skopiować czysty system na pendrive i potem instalować sterowniki ze strony producenta. Nie jestem pewien czy recovery odpali z pendrive’a, a nie masz może ukrytej partycji ? Klawisz bodajże F8 podczas uruchamiania.

No ale skąd wezme czysty system, skoro mam recovery to to jest wersja OEM wiec przypisana do danego komputera. Więc chyba? niemoge sciągnąć z netu XP i wpisać tylko cd-kay ktory mam na spodzie na naklejce laptopa. Jeśli się myle proszę mnie oświecić

możesz pożyczyć od kogoś czysty system i wpisać swój cd-key z naklejki na obudowie,

pobieranie z nieznanego źródła systemu za bezpieczne nie jest

Ale czy w ten sposób nie łamie licenci OEM?

nie nie łamiesz.

licencja OEM nie pozwala przenosić licencji na inny sprzęt.

Płyta CD jest tylko nośnikiem kopii systemu, takiego samego jak masz na Recovery, z tym że RecoveryCD zawiera obraz partycji, na której był zainstalowany system i sterowniki oraz “śmieci” od producenta w postaci programów w wersji demo i trial, jedyne co może stracić to wsparcie producenta dla systemu pochodzącego z innego źródła niż od samego producenta.

Pozdrawiam!

A ja od siebie dodam (choć to już po czasie zapewne - ale może komuś się ta informacja przyda). że system Recovery usuwa wszystkie partycje na dysku twardym, zakłada jedną i wgrywa na nią system Windows.

Dlatego należy zabezpieczyć dane z innych partycji na jakimś zewnętrznym nośniku, a po operacji przywracania systemu ponownie podzielić dysk na partycje zgodnie z życzeniem i wgrać na nie swoje dane.

Z tego też powodu ja wolę zrobić sobie zwykły obraz partycji systemowej jakimś (darmowym) programem i później ją przywrócić samodzielnie bez ingerencji w pozostałe partycje. :slight_smile:

Niekoniecznie, to zależy od producenta. Przykładem tu będzie laptop mojej Mamy, Acer Aspire jakiś tam model, jakiś bo nie pamiętam dokładnie ale to nie od modelu tylko producenta zależy w końcu :slight_smile: W przypadku laptopa mojej Mamy jest tak: producent nie daje żadnej płyty, ani RecoveryCD ani płyty ze sterownikami, wyposaża za to system w różne narzędzia, między innymi w eRecocery Managment , czyli zarządca przywracania. Program ten umożliwia stworzenie nośnika ze sterownikami , stworzenie płyty przywracania z obrazem systemu z fabrycznymi ustawieniami oraz obraz obecnego stanu systemu , umożliwia także sklonowanie partycji zarówno na płyty DVD jak i dysk twardy. Producent stworzył oczywiście wcześniej obraz partycji z systemem, który znajduje się na ukrytej partycji Recovery, przywracanie polega na wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt i F10 co spowoduje rozruch z tej ukrytej partycji i załadowanie programu producenta z instalatorem systemu WIndows. Zmierzając do sedna sprawy, przywracając system z partycji, system zostanie zainstalowany z fabrycznymi ustawieniami , czyli do takiego samego stanu jak przed zakupem, co skutkuje usunięciem własnej tablicy partycji i skasowaniem wszystkich danych. Natomiast przywracanie systemu z przygotowanej płyty RecoveryCD pozwala sformatować tylko i wyłącznie partycję C, czyli tylko i wyłącznie tą na której znajduje się system, nie usuwając innych partycji i nie usuwając żadnych danych. Więc to zależy w największej mierze od producenta ale podejrzewam, że w większości przypadków jest tak jak Ty piszesz :slight_smile:

Pozdrawiam!

@roobal

Ja pisałem to odnośnie sprzętu autora tematu, czyli rzeczonego Asusa EeePC, którego sam też mam (i się nie chwalę :P). Nawet czytałem o tym ostrzeżenie.

Ale ogólnie to jest tak jak napisałeś. :slight_smile: